İngiliz Sterlini Kademeli Yükselişi Devam Ediyor

İngiliz Sterlini neredeyse %15 Dolar karşısında son on iki ayda arttı. Piyasalar Pound 2010 yılında yuvarlanan gönderilen mali kaygıları görmezden, ve daha fazla enflasyon ve faiz artırımı ihtimali üzerinde duruluyor gibi görünüyor. Bu noktada, (BOE) İngiltere Merkez Bankası şimdi (ECB) Avrupa Merkez Bankası ile zam oranları ilk “G4” Merkez Bankası olmak için yarışıyor.


Yalnız teknik faktörler Pound yönelik iyimserlik için neden bulabilirsiniz. Onlarca para birimleri Dolar karşısında 2010 yılında takdir ederken, en güçlü bir üsten başlamıştı çünkü. Örneğin, Kanada ve Avustralya Doları kredi krizi sırasında çöktü. Ancak, her iki para birimi tüm kayıplar sadece iki yıl içinde silindi ölçüde hızlı kurtarma yaptı. İngiliz Sterlini, aksine, hala %25 ön altında kredi krizi, yüksek, belki de başka bir para birimi daha fazla sıkıntı devam ediyor.

Bir yandan, bu muhtemelen doğru. İngiltere ekonomisinin hala berbat durumda; en son GSYİH rakamları 2010 yılının dördüncü çeyreğinde .6% daralma gösterdi. Bu arada, Avrupa Merkez Bankası, 2011 yılında %1.4 büyüme tahminleri, pek çok analist bunun çok iyimser olabileceğini bile düşünüyorum. Depremin yarattığı GSYİH (söz değil %5 hit) ekonomik sıkıntılar eşsiz bir gerginlik muzdarip olan Japonya dışında İNGİLTERE tümden sanayileşmiş dünyada en zayıf ekonomidir.

Diğer taraftan, bu çok eski bir haber. Yatırımcılar heyecanlı olmaya başladı bunun nedeni faiz artırımı var. Mart toplantısını gelen tutanaklarına göre, İngiltere Merkez Bankası 6-3 .5% de gösterge faiz oranını tutmak için oy kullandı. Bu oyunculuk için çok yakın demektir. Piyasa konsensüs önümüzdeki üç ay içinde 25 baz puan oranında zam, yılın geri kalanı ve 2-3 ek zamları için. Diğer G4 Merkez bankalarının hareket bağlı olarak, bu paketi üstündeki İNGİLTERE'DE oranlarını koyacağız.

Geniş sıkma bu nasıl olacak ancak, belli değil. Eğer bu sıkma döngüsü başlangıcı ise, çok sığ olacak bir analiste göre, “önümüzdeki üç ay içinde bir zam olasılığı önemli ama gerçek gelirler için kalan kredi krizi, mali sıkılaştırma ve kasvetli outlook gösteriyor.” Zam yaptıkları için (ve bu nedenle, gerek uzun vadeli enflasyon beklentileri düşük kalması ayrıca, düşük tahvil getirileri göstermektedir.


İNGİLTERE stagflasyon birkaç yıl bakıyor gibi bu noktada görünüyor. Bu kesinlikle İNGİLTERE'DE tüketiciler ve muhtemelen negatif için en İNGİLTERE'DE varlık fiyatları için kötü olacak. Ancak, kısa vadeli döviz spekülatörleri ekonomik temelleri hakkında daha az endişe ve daha fazla endişe ayarlanabilir (risk) faiz oranı farklılıkları hakkında. Eğer BOE beklentileri yerine, Pound muhtemelen kısa süreli bir zevk anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir: