Güney Afrika Randı Parlaklığını Kaybeder

2009 yılında, Güney Afrika Randı, dünyanın ikinci en iyi performans gösteren para birimi oldu, sadece Brezilya reali sonra. Eylül ayından bu yana, ancak, durakladı ve gelecek yıl yüzde 10 düşüş bekleniyor. Ne oldu?!


Birkaç eğilimleri nexus oturur çünkü Rand ilginç bir vaka incelemesi temsil eder. İlk yüksek faiz oranları ile para para kazanır. (Güney Afrika'da kriter oranını %7). İkinci doğal kaynaklar açısından zengin olan ekonomilerde para kazanır. (Güney Afrika Altın, Platin, dünyanın en büyük üreticisi ve en büyük üçüncü üreticisi). Üçüncüsü de genel olarak gelişmekte olan piyasa ekonomileri para kazanır. (Güney Afrika ekonomisi 2009 yılında dünyanın en güçlü [zayıf en azından belki daha uygun] ekonomiler) biriydi.

Böylece, daha sonra Rand durgunluk ve öngörülen düşüş benzersiz koşullar nedeniyle olup olmadığını, ya da bu eğilimlerin bir ya da daha fazla geri dönüşünü temsil ediyor eğer sormalıyız. İzin özellikle Güney Afrika bakarak başlayalım. Öncelikle, (altın ve platin) doğal kaynak fiyatları canlı kalır. Altın, çoğunuzun muhtemelen bildiği gibi, hala platin fiyat artış eğilimi yeniden başladı ve yağ daha yüksek bir all-zaman için belki daha yakın iken yüksek (nominal)-onun zaman, yakın uçuyordu. Kısacası, karamsarlık değil emtia fiyatlarının açıklanabilir.


Faiz oranları nasıl? Ben Güney Afrika oranları dünyanın en yüksek arasındadır. İki yıl içinde 500 baz puan kesintileri toplam bir avuç olmasına rağmen, kıyaslama oranı hala gelişmiş dünyadaki rakiplerine göre önemli ölçüde daha yüksek olduğu, sağlıklı 7% duruyor. Ne yazık ki, Güney Afrika'da enflasyon da reel faiz oranları %1 daha yakın olduğu anlamına gelir (%6) oldukça yüksektir. Buna ek olarak, diğer ülkelerin Merkez Bankaları oranlarını yükselterek tefekkür ederken, Güney Afrika çok daha fazla kriter kesim okumaktan vazgeçmiş değil.

Ne Güney Afrika dünyanın öncü gelişmekte olan piyasa ekonomilerinden biri olarak kabul edilir gerçeğine ne demeli? Bu da zayıf görünüyor. Basarili yapılan 2009 mütevazı daralmaya karşın, 2010 çok nazik olmayabilir. Analistler, 2010 yılında sadece %2'lik büyüme bekliyor, tüm ekonomileri alt kısmında, piyasa gelişmekte olan ve sanayileşmiş vardır. ABD ekonomisi %2,6 oranında artacağı karşılaştırıldığında tahmin edilmektedir.


(Ve belki de Dünya Kupası) emtia fiyatlarının dışında, gerçekten Güney Afrika Randı bu gün geldiğinde heyecanla pek bir şey yok. Büyüme bir oyun arayanlar için, Güney Afrika değil. Yayma pozitif faiz oranı (küçük) gerçek anlamda zevk ve azalan döviz amortisman riskini telafi etmek için pek yeterli olduğundan carry trade stratejisi istihdam olanlar için, Rand da çekici bir aday değil. Burada detaylara dayanarak beni (affet) Rand teknikleri bakıyor o 2008 yılında Rand anıtsal dalgalanma sadece bir düzeltme takip olabilir endişeli olması gerekir. Güney Afrika'da çeşitli siyasi gruplar Rand Dolar mevcut seviyesi %33 daha yüksek bir oranda saptanmış olması çağrısında olmasından bahsetmiyorum bile.

Gelişmekte olan piyasalardaki varlık fiyatlarının artık yatırımcılar Olası kabarcıklar perde ve taşımak ticaret yavaş yavaş gözünden düşen de nakit “ev” getirmek ve düşünmek gibi bizi de dikkate alındığında, analistler Rand kısa vadeli hedefler konusunda karamsar olduğunu hiç şaşırtıcı değil.

İlginizi Çekebilir: