Çin RMB Takdir için 2010 yılında kurulan

(RMB) Çin Yuan Dolar 6.83 saptanmış 2009 tükenmişti. Dolar hemen hemen her para birimi karşı o dönemde amorti beri, Yuan bu para birimleri karşısında düştü, 2008 yılında takdirlerini çoğu felaket. Hem uluslararası baskı ve iç ekonomik koşulların bir sonucu olarak, ancak, Yuan'ın durgunluk yakın zamanda sona gelmelidir. Tek soru, ne zaman, nasıl ve ne ölçüde vardır.


Gez, Çin (yani devlet ekonomik planlamacıları) Merkez Bankası muhtemelen 2008 yılında Yuan tutarak haklı. (Ve diğer sermaye piyasası, bu konuda) döviz pazar kararsız davrandığı zaman, Yuan istikrarlı bir baston vardı. Çin Başbakanı Wen Jiabao, son zamanlarda övünen, “yuan'ın değerini istikrarlı bir temelde dünyanın en büyük para devalüe edildiğinde bir zamanda uluslararası topluma katkı sağlamak.” Aslında, Merkez Bankası, piyasa güçlerine karşı ters yönde kredi krizin yüksekliği sırasında gitti ve başarılı bir şekilde değer kaybeden dan Yuan engelledi, para bir peg her iki yönde çalışabilir böylece kanıtlayan kanıtlar vardır. Sonuç Çin malları için dış talepteki azalma tarafından tahrip edilmiş ihracatçıların fiyat istikrarı ve desteği oldu.

Küresel ekonomide durgunluk ortaya çıkan ile, peg korumak için argüman daha az savunulabilir hale geliyor. Etkileyici 8.5 2009 yılında% büyüdü Çin ekonomisi, kendisi ve 2010 yılında daha hızlı büyümek için bile %9,5 tahmin edilmektedir. Banka kredileri ve hükümetin büyük bir ekonomik canlandırma programı bir artış sayesinde, enflasyon da geçiyor kalmıştır. %2,5 yaklaşık olmuştur, ama bazı zımba malların fiyatları %50+ ani çelişki ve kesinlikle dikkate kıymet fiyatlarındaki artış almaz. Çin'in gösterge borsa Endeksi %90 2009 yılında arttığını ve emlak fiyatları %30 oranında bazı alanlarda artmıştır.

Para arzının çok hızlı genişlediğini ve kabarcıklar bazı varlık piyasalarında oluşturan çift endişeleri, elbette vardır. Zayıf RMB kesinlikle pek yardımcı olmuyor. Daha fazla takdir Sermaye Piyasası kontrolleri ve beklentilerini rahat sayesinde, spekülatif, “sıcak para” bir kez daha Çin'e akıyor. Böyle bir baskı karşısında Yuan basılı tutarak olma pahalı prohibitivel: “Çin'in döviz rezervlerinin yüzde 17 2009 2.27 trilyon dolar, dünyanın en büyük yılının ilk dokuz ayında tırmandı” dedi. Talep bazı doğal kabarcık endişeleri huylu olmak, ama trend hala Çin'e gelen para.

Ayrıca RMB takdir Çin ekonomisi için iyi olacak bir argüman, çok ekonomi çevrelerinin üzerinde fikir birliği vardır. Bu kalıcı zayıf bir para çünkü, ekonomisini sürücü büyümesi için ihracata bağımlı hale geldi. “Araştırma firması Euromonitor Uluslararası notları, ABD doları bazında bir rapor olarak, Çin'in tüketici pazarı ABD, Avrupa, Japonya ve çok özel tüketim ile sadece 2008 yılında GSYİH üçte birinden fazlası olanlar kalıyor.” Bu muhtemelen hala tasarruf vurgulayan sosyal ve kültürel güçleri, bir ürünüdür. Çin ekonomisinin yeniden dengelenmesi tasarruf kültürü değiştirmeye başlayacağını RMB takdir noktasının usefulnes dışarı şüpheciler, ancak daha güçlü bir para birimi kesinlikle güçlü bir teşvik sağlayacaktır. Daha değerli bir RMB Çinli şirketler son yıllarda bu kadar hevesli oldukları Kurumsal M&fırsatlar ve doğal kaynakları satın almalar consummating giden daha fazla koz vereceğini bahsetmiyorum bile.


RMB takdir ileriye haklı olduğunu düşünüyorum farklı bir çeşit şüpheciler - bu tartışmanın diğer tarafında makroekonomik temellerini arıyoruz. Bazı Çin 2007 yılında karşılaştığı ve sadece kontrol altında küresel ekonomik durgunluk ve kaynak fiyatlarındaki düşüş birlikte getirdiği bir çeşit hiperenflasyon korkusu. Pennsylvania Wharton [Üniversitesi] ' de Maliye “Franklin Allen, bir profesör, enflasyon olasılığını %20 %10 ila yaklaşık beşte olmak ulaşmasını tahmin ediyor.” Diğer ekonomilerde yaşanan olay dışında herhangi bir enflasyon RMB yansıtılması gerekir. Hiperenflasyon bir senaryoda Merkez Bankası kasıtlı olarak para birimi değer kaybetmeye bile olabilir.

Sonra Çin'deki ekonomik bir kaza tahmin şüpheciler vardır. James Chanos, zengin hedge fon yöneticisi bu koro lideri, “Çin'in hyperstimulated ekonomisinin çökmesi değil, çoğu ekonomist tahmin sürdürülebilir bir patlama daha doğru olduğunu uyarıyor. Kabaran gayrimenkul sektörü, spekülatif sermaye bir Sel tarafından neşeli, 1000 tane Dubai gibi “ — ya da daha kötü görünüyor.’ ”

Bu görünüm bazı çekiş kazanıyor olsa da, hala azınlık verilmiş durumda. Yatırımcılar ve ekonomistler şimdi Çin RMB teşekkür sürdürmesi sağlayacak firması varsayımı altında faaliyet gösteriyor. Zaman gelince, herhangi bir gün, muhtemelen hala birkaç ay için olabilir. Ne ölçüde ve nasıl sorularına gelince, bazı ekonomistler, spekülatif sermaye girişlerinin gelecek vazgeçirmek için (%10 ileri sürülmüştür) off takdir bir savundular. Çoğu analistler, olsa, artış kademeli olmasını bekliyoruz. Vadeli fiyatlar şu anda gelecek yıl %3'lük bir artış yansıtmak ve ekonomistler arasında fikir birliği benzer. Ayrıca Dolar civarında-Eğer daha ABD'DE beklenen büyüme, doların bu yıl kurtarmak yardımcı Olursa...Çinli politika yapıcılar üzerindeki baskı biraz sürer terim: “nasıl gerçekleştireceğini bağlıdır.”

Şahsen, gelecek on iki ay için %3-4 artış beklentisine oldukça makul olduğunu düşünüyorum. Çin Devlet RMB yükseldiğinde para birimi hızla değer kazanması (ne politik olarak ne de ekonomik olarak) kazanacağınız çok şey var, bu yüzden eğer değil, muhtemelen sadece bebek adımları “olacak.”

İlginizi Çekebilir: