Aşağıda 100 Yen riskten Kaçınma bırakırken Düşüyor

Bu hafta Japon Yeni için birkaç kilometre taşları olarak işaretlenmiş. İlk olarak, yeni 100 AUD/USD aşağıda beş ay içinde ilk kez düştü. İkinci olarak, Japonya Merkez Bankası “döviz pazar içinde müdahale olmaması beş yıl kutlanan”. Tabii ki, bu iki olay arasındaki ilişkiyi tespit etmek zor değildir; Yen 2008 stratosferik highs gelen çekilirken, müdahale olasılığı daha az (ve dolayısıyla) giderek daha az gerekli hale gelmektedir.

Riskten kaçınma, ya da bu durumda bunların bir düşüş, bir önceki mesajda değindiğim gibi, korelasyon aksine hala neden bir soru, ancak Yen zayıflık olası nedeni olarak tanımlandı. Etrafında risk toleransı sürüş daha yüksek sermaye ve emtia fiyatlarının, ya da başka bir yol mu?

Tavuk veya yumurta önce gelir ne olursa olsun, daha yüksek varlık fiyatlarının son zamanlarda sözde “güvenli liman paraları,” Dolar ve Yen yani mütevazı düşüşler eşlik ediyor. Yen durumda, daha önceleri sadece Dolar karşısında Yen performansı temelini oluşturan iki farklı anlatılar, ve başka bir iş parçacığı hemen hemen bütün diğer para birimleri karşısında vererek idare etmek gibi görünüyor.

Ancak son haftalarda, güçleri birlikte tüm para birimleri karşısında Yen düşürmek için gelmiş. Bir analist, ilk olarak, tabii ki, azalan riskten kaçınma teması: ” ‘euro güncel firma Borsalar arkasındaki yen'e alındı ve bu yen dolar göreli desteklenen,’ ” özetlenmiştir. 1 Trilyon dolarlık ekonomik canlandırma bugün G20 açıkladığı da bir sığınak olarak Japonya'nın para için tüketmesini talep “etkisi olacak.”

Ayrıca Yen düşüşte rol oynadı son çeyrek faktörlerdir. ” ‘Dolar Japon yatırımcılar, mali yılın son günü döviz sağlamak için çalışırken neşeli ediliyor. Japon bir bankada bir tüccar geri dönüş akımları kaynaklanan yen için yatırımcıların talep, diğer taraftan, bitkin görünüyor,’ dedi.”

Son ama en az değil, derin bir durgunluğa doğru giden bir ülke gösteren Japon makroekonomik resim var. En son aylık rakamlar, Japon işletmeler arasında yükselen karamsarlığını olan ihracatının %49 yıldan yıla düşüş gösteriyor. [Bankası anketi başladı ve 1975 yılından bu yana en büyük düşüş bu yana en düşük olacak. Japonya Merkez Bankası tarafından yapılan bir araştırmaya göre, “Japonya'nın büyük üreticiler arasında Güven eksi 55, Mart ayında Aralık ayında eksi 24 düştü.” Japon ev harcamaları da düşüyor göz önüne alındığında, “Japon şirketleri iki arada bir derede, halk ile küresel krizin yanı sıra küçülüyor evde piyasalar ile karşı karşıya.”

İlginizi Çekebilir: