Çin Döviz Manipülatörü Değil

Döviz kurları Kongresi için ABD Hazine yarı bugün açıklanacak-yıllık rapor çevreleyen muazzam bir spekülasyon oldu. Hazine Bakanı Geithner, Ocak ayında onay duruşma sırasında döviz manipülasyonu Çin tümden itham göz önüne alındığında, resmi bir kınama kaçınılmaz gibi görünüyor.

Ne yazık ki, rapor bir kez daha geçerli Raporunda, Hazine herhangi bir büyük ticaret ortağı ödemeler dengesi ayarı etkin önlenmesi veya haksız rekabet avantajı elde etmek amacıyla kendi kurunu manipüle etmiş değil Çin temize. Rapora eşlik eden basın açıklaması İlk Çin hariç tutmak için: “karar haklı bir noktaya değindi, Çin döviz kuru esnekliği artırmak için adımlar attı....İkinci olarak, Çin para birimi yüzde 16, 6 Haziran 2008 sonu ve 2009 Şubat sonu arasında reel efektif açısından takdir....Böylece, Hazine renminbi değerinin altında olduğu görüşüne kalmıştır.”

Kesinlikle kararı girmiş siyasi bir hesap vardı. Son zamanlarda ABD yatırımlarını, BİZE yaklaşan bütçe açıklarının finansmanına katkıda bulunmak ve bunun sonucunda istekli üzerinde Çin'in artan huzursuzluk ile ilgili konuşmak büyük bir anlaşma olmuştur. Bir analist, muzipçe sorar, “Obama yönetimi, Çin hükümeti, ABD Hazine Bonosu dolar deviriyorlar, sonra Çinliler nasıl döviz kurları istikrar olmadan yapabilirsiniz tutmaya teşvik eder ki?”

Ayrıca, Çin artık Yuan işleme, en azından daha önce olduğu gibi aynı ölçüde montaj ekonomik kanıtıdır. Para birimini düşürmek için çabalarının bir parçası olarak birikir gerekir ki Çin'in döviz rezervleri, en yavaş hızda yaklaşık on yıl büyüyor. 2009 yılının ilk çeyreğinde, rezerv ile 7 Milyar dolar büyüdü, 2008 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık 150 Milyar dolarlık bir artış gösterdi. Bu küresel kriz talep tıkalı olarak Çin'in ilk çeyrekte ticaret fazlası, bir önceki üç ayda yüzde 45 küçüldü ve doğrudan yabancı yatırım yuvarlandı şöyle: “olarak açıklanabilir.” Başka bir ekonomist göre, “özellikleri ve spekülasyon satın alma yoluyla Giriş son birkaç yıl içinde döviz artışı büyük bir parçası oldu, ve yeni para olarak dinlenmek biraz gelmeyecek görüyoruz.”

Öte yandan, Çin'in ekonomik teşvik planının ekonomiyi özüne gelecek damlamaya başladığını işaretler vardır. Çin para arzı Mart ayında rekor 25,5'i tarafından genişletilmiş, kredi altı kat artış sonucunda. Mart ayında ekonominin daha fazla hız kazanıyor, sanayi üretimi %8,3, önceki iki ay içinde %3,8 ortalama yükselen yıl-on yıllık artış olduğunu “GSYİH rakamları bugün açıklanacak ortaya çıkardı. Perakende satışlar bir yıl öncesine göre reel olarak %16 oranında daha yüksekti ve sabit yatırım %30 oranında arttı.” Yatırım ve Hükümet harcamalarındaki artışın en azından kısmen ihracatı 2009 yılında hedeflenen %10'luk düşüşü telafi edecek gibi Kısacası görünüyor. Ekonomist üzerinden aşağıda [grafik].

İlginizi Çekebilir: