Yunan Borç Krizi Genişler

İtiraf etmeliyim ki, Asla Yunan borç krizi bu kadar kısa bir süre içinde böylesine korkunç bir eşiğe ulaşması bekleniyor. Sadece birkaç ay içinde, Euro %15 Doları karşısında düştü. Bu Yunan Drahmisi değil, Euro beklediğiniz bir damla gibi!

Sanki bu slayt azalmaya yere yakınsa dahası değil. “Ben bir alt oynamak ister, bu aşamada, euro olacağını sanmıyorum. Oyunda bir noktada $biraz daha yakın gidiyoruz. Bir önemli analist sadece zaman meselesi.” dedi. Bu arada, Euro karşısında net şort kayıt 89.000 sözleşmeleri ulaştı, Tüccarlar raporun haftalık Taahhütleri göre. Ne piyasalarında en iyi panik modu “olarak tanımlanan bir şekilde ticarete neden olan aşağı yönlü bir duygu, bu harika üretiyor?”

Cevap, görünüşe göre, sadece Yunanistan borç varsayılan olacak, ama aynı zamanda kredi krizinin, Avrupa'nın geri kalanına yayılacak bir kendi kendini gerçekleştiren bir inançtır. Yunan faiz oranları son zamanlarda, ve bu yayılan krizin ciddiyetini ölçme ham bir yol haline gelmiştir karşılık Alman tahvilleri ile spread bir rekor bulunur %8 tepesinde. Varsayılan riskine karşı sigorta, kredi temerrüt swapları, 674 bas puan artış, varsayılan %15 olasılık yansıtan. Bu arada, İspanyol ve Portekiz Borç Kredi temerrüt swap spread de sessizce.

Bu noktada, Yunanistan krizi hafifletmek için yapabileceği çok az gibi görünüyor. Zaten tasarruf tedbirleri, maaş kesintileri ve vergi zamları da dahil olmak üzere, bütçe açığını daraltmak için tasarlanmış bir dizi duyurmuştu. Buna ek olarak, başarılı bir şekilde AB ve IMF, 160 Milyar dolar değerindeki yardım paketi edinmiştir. Bu çok zor, mevcut yatırımcı duyarlılığı göz önüne alındığında uzmanlar ısrar rağmen Nisan ayında başarılı bir şekilde finanse edilen bu 12 Milyar dolar borcu.

Diğer taraftan, tasarruf tedbirleri, 3 kişinin hayatını kaybettiği ayaklanma ile karşılaştı ve Yunan vatandaşları daha önce bütçe açığını azaltmak için önerilerini kabul görevdeki hükümete oy dışarı edeceğinin sinyallerini verdi. Öyle ki, en iyi durum senaryosunda, bu açığı hala GSYİH kuyruklu %8, 2010 yılında (2009 yılında gözden geçirilmiş 13'lik) düşüş olacak bahsetmişken, ve Yunanistan'ın bütçe kırmızı nokta olan gayri safi milli borç GSYİH %140 ulaştığı tahmin edilmektedir tarafından en az 2014 yılına kadar devam edecek. GSYİH büyüme 2012 yılında olumlu dönecek elbette, bu varsayar, ve bu hiçbir garantisi yoktur. Bu arada, yardım paketinin muhtemelen, bu noktada sermaye piyasalarına geri dönmek zorunda kalacak. sonra sadece 18 ay boyunca gelgit Yunanistan için yeterli olacaktır. Kurtarma dokunun önce, ilk olarak Mayıs ayında yeniden finanse borcu 10 Milyar dolar olmalı.

Diğer bir deyişle, " Yunanistan'ın 2012'de varsayılan olmayacağını kim söyleyebilir 2010 ve 2011 için varsayılan önlemek bile mi? Bu akılda imkanı ile yatırımcıların tüm Yunan tahvilleri satın almak şöyle dursun, faiz oranı devam edecek, çok düşük bir ihtimal oluyor. “İnsanlar, Yunanistan için borç ödeme sorunu yardım paketi ile çözülemedi aslında farkında oluyorlar. Hala para ödemek zorundalar. Hala faiz ödemek zorundalar.”

Nihayet, kriz, Avrupa'nın geri kalanına yayılma riski vardır. Hem IMF ve İspanyol hükümeti İspanya'da benzer bir kurtarma arayışında olduğu söylentileri reddeden meşgul olmuştur. Doğruluğu ne olursa olsun, böyle bir söylenti var aslında yatırımcılar ter yapmak için yeterli olacaktır. Yatırımcılar gergin olduğunda, devlet tahvili ve/satın alma ya da daha büyük olasılıkla, söz konusu hükümet varsayılan bu sadece ironik kılan yüksek faiz oranları, zorlu Durmazlar. Yatırımcıların ani spekülatif bir saldırı hayatta olabilir (ve komşusu Portekiz) İspanya kadar güçlü durumda olduğunu neyse ki, öyle görünüyor.

Ancak Yunanistan, temelde bir kayıp nedenidir. Euro ve/veya varsayılan bırakın için “Yunanistan işlevsel olarak iflas etti,” ve tek çözümdür. O gün gelene kadar, belirsizlik devam edecek ve yatırımcılar Euro şüphe etmeye devam edecek.

İlginizi Çekebilir: