Altın Standardına Geri mi dönüyor?

Son yazı (kişi başı) Çin Yuan rolü dünyanın önde gelen rezerv para birimi olarak ABD Doları rakip ya da sollamak bile bu noktaya genişletme olasılığını keşfettim. Kişi başı varlıkların yaygın yabancı sermaye payı üzerindeki kısıtlamalar çok büyük olduğunu, ve sonuç olarak, Dolar pozisyonu şu an için güvenli olduğunu sonuçta sonucuna vardım. Ne para mahkumdur kavramı hakkında? Bu durumda, ABD Doları için en büyük tehdit Çin, daha ziyade altın gelmeyecek.

Bu olasılık artık bir varsayım. (Bu kendi adını taşıyan Grant Faiz Oranı Gözlemci) James Grant uzun yıllar Altın Standart dönüş için dava ilerlemek için çalıştı. NY Times çok tartışılan bir yazı, Grant Merkez Bankacı giderek ekonomik gerçeklik ile temas vardır, ve kendi para birimleri alçaltmak para basma ve yeteneklerinin üzerinde herhangi bir kontrol olmaması fikrini yineledi. Grant-enflasyon ve kışkırtmak ek varlık balonları hiper yol açabilecek kesintisiz parasal genişleme programları için Fed belirleniyor. En azından, Doların değerini daha da kaybetmesine neden olacak.

Grant yayın tamamen kasıtlı olarak (belki) küresel ekonomik sistemin reformu için Robert Zoellick, Dünya Bankası Başkanı tarafından bir öneri ile çakıştı, ekonomik dengesizlikleri azaltma hedefi ile. Zoellick fikirleri en çok gelişen ekonomik koşulları yansıtan bir anlamda, “bir işbirliği inşa etmek için önerisini-operatif para sistemi.” ortak olsa ve “uluslararası bir referans noktası olarak altın istihdam düşünün...para değerleri” öne çıktı. Yaptığı yorum gerçek bir fırtına yaratmıştır, sıkıca altın fiyatları yükseliyor ve mevcut fiat para sistemi inancım azalıyor bu gerçekliği temel oldular.

Altın standardı teorik avantajları ve dezavantajları reklam nauseum ileri sürüyor ve burada hepsini hatırlamak istemiyorum. Özetle, altın standart uzun vadeli fiyat istikrarını desteklemek, piyasalar aracılığıyla halka Merkez Bankalarından hiper-enflasyon, hükümetin borç verme kontrol ve transfer para bir güç () ortadan kaldırmak olduğuna inanılıyor. Olumsuzlukları modern para politikasının kısa vadeli fiyat dalgalanmaları, deflasyon yüksek bir olasılık, ve reddetme vardır. Dolaşımdaki kağıt para çok büyük miktarda altın arzı aşıyor gerçeği göz önüne alındığında, altın standart bir geçiş uygulamak zor olacaktır ve muhtemelen altın fiyatlarında önemli bir artışa neden olur.

Şahsen, altın standart bir dönüş ekonomik/finansal istikrar fiat para sistemi daha çok teşvik edeceğine ikna olmuş değilim. Örneğin, sadece büyük finansal kurumların mevcut sistemin hakim, bu yüzden başka bir sistem hakim olması, şeffaflık ve demokrasi aynı olmadığı için lider olurlardı. Buna ek olarak, altın da (faiz ile) ödünç, varlık balonları ve her türlü ekonomik dengesizlikleri için benzer bir eğilimi yol olabilir.

Tıpkı para bugün (diğer para açısından, mal, mal, emek, vb.) göreli değeri, altın da öyle. Aynı evi satın almak kağıt para 10 ünite maliyetleri söyleyerek farklı altın yedi bir ev satın almak için yeterli birimler bu anlamda, demek değildir. Örneğin, Amerikan üreticileri 2 şarj ederken, Çinli üreticiler aletler için 1 altın sikke şarj Eğer, hala yaşayan tek Çin standart yaşam standardı BİZE yetişirse doğru olacaktır bu ticaret dengesizliği neden olur.

Son olarak, altın keyfidir. Neden platin bir standart veya yağ standart? Bu kaynakların kıtlığı dayalı, fiyatlar fazla kağıt para sistemi altında yaptığı şekilde değişir, olur. Altın dijitale çevrilir ve elektronik olarak sadece kağıt para gibi kullanılacak olan inanılmaz derecede hantal olduğunu söylemiyorum bile.

Bu aslında mevcut ekonomik sistem ile uyumlu olacağından altın standart bir faydadır, ama en azından finansal istikrar yol açacağını söyleyebiliriz. Belki Ben Bernanke gibi inkar ediyorum ama çözüm olarak altın görmüyorum. Varlık balonları şişirmek ve sonra çöker. Ekonomik dengesizliklerin izin verilir sürece devam edecek. Eğer gelişmekte olan piyasa ihracatçılar mallarını için Dolar alma sıkılırsan, o zaman kabul duracaklar, Doların değer kilitlenmesine ve ABD ekonomisi kendini yeniden dengelemek için olacaktır. Mükemmel bir dünyada, hiçbir irrasyonel bolluk olur. Gerçekte, mevcut sistem devam edecek, ve hayat devam edecek.

İlginizi Çekebilir: