Dolar Burada Kalmak neden

Dolar yakında dünyanın rezerv para birimi olmaktan çıkacak o (“Dolar Saltanatı Sonuna Neden“) aynı YIL içinde yayınlanan bir parça, Berkley Profesör Barry Eichengreen ilan etti. Dr. Eichengreen göre, 10 yıl içinde çeşitli nedenlerden dolayı, birçok Dolar rezerv para birimi olma, Euro, Yuan, Yen ve İsviçre Frangı ile tercih için rekabet edecek. Dr. Eichengreen bazı iyi puan yapar iken, ancak, onun argümanlar çoğu inceleme stand up sanmıyorum.

Tezini birkaç tesislerinde aşağı haşlanmış olabilir. Petrol Dolar fiyatlı olmalıdır aslında mantıksız ve ikili ticaret yapma ülkeleri Dolar kullanarak kendi hesaplarını bu olmalı öncelikle savunuyor. Bu Doları ana açılımları temsil eden Dr. Eichengreen haklı. Yakın zamanda değişecek demek yanlış oldu.

Yağ sonuçta para cinsinden fiyatlı olmalı çünkü. Petrol ihraç eden ülkeler birlik ve Euro, petrol fiyatı yerine karar verecek bu kesinlikle mümkün. Ancak, bu esas olarak çok güçlü biri de olsa) siyasi bir araç olarak yararlı olacaktır.ve hiçbir ekonomik veya risk yönetimi amaca hizmet eder. Eğer petrol (IMF Özel çekme Hakları olarak) döviz sepeti açısından fiyatlı olsaydı, petrol fiyatları daha az uçucu olabilir, ama o zaman petrol ihracatçıları (veya daha fazla) 5 almayı gerektirir.bir yerine petrol için para! Son olarak, yağ fiyatı ve döviz piyasalarında yaşananlara göre ayarlayın. Dolar 2007 yılında düşüş zaman ihracatçıları telafi etmek için, petrol fiyatlarının orantılı fırlamıştır.

Aynı ölçüde ikili ticaret için geçerlidir. (Örneğin, Kore ve Japonya gibi, örneğin) istikrarlı bir para birimi ile iki ülke ticaret, aynı oynak para birimlerine sahip ülkeler için ana birim olarak para birimlerini kullanmak için bir anlam ifade ederken. Örneğin, Arjantin ve İsrail ticaret, bir ülke eğer ticaret ya da Peso Şikel cinsinden olsaydı doğal olarak memnun olacaktır. Faturaları Dolar çözüldüğünde iki ülke sadece onlar için daha fazla yardımcı olabilir hangi para birimleri içine bu Dolar dönüştürmek için, ancak, kolay ve ekonomiktir. Bazı ülkeler yerine ABD Doları Avro ticaret yerleşmek için daha mantıklı olduğuna karar verecek olan petrol gibi, bu mümkün, ama yine de, bu amaca hizmet edecek bir şey görmüyorum ve böyle bir karar muhtemelen siyasi amaçlı olabilir.

Teknoloji değişiklikleri anında döviz kurları hesaplamak ve kolayca para birimi dönüştürme yapan ikinci, Dr. Eichengreen işaret eder. Bu haklı iyi olduğunu düşünüyorum olsa da, insanların ortak bir temel para birimi olması halinde sadece psikolojik nedenlerle zevk düşünüyorum. Arz ve belirli para talebi üzerinde çok küçük bir etkiye sahiptir, çünkü sonuçta, bu noktada önemsiz.

Euro ve Çin Yuan Dolar özelliğine gizli tehditleri temsil eden üçüncü savunuyor. Yine, hem doğru hem de yanlış. Euro zaten Dolar için bir alternatif temsil eder. Onu ekonomisinin oldukça güçlü olduğunu, para politikasını mantıklı, sermaye piyasaları derin ve sıvı vardır. Diğer yandan, geri Euro ayrılık hakkında çok yıllık korkular, 20 ayrı parçaların toplamı bütünü aynı değildir ve aslında tarafından tutuluyor. AB borç sorunu değil, risk sever yatırımcılar Alman/Fransız/etc satın almak için sınırlı olacaktır. her zaman ABD Hazine tahvillerini daha az likit ve daha riskli olacak olan bağları. Ayrıca, ABD ekonomisinin aslında son 30 yıl için Avro bölgesine daha hızlı büyüyen olduğunu aşağıdaki grafikten görebilirsiniz.


Çin için, olası Yuan cidden yakın zamanda Doları rakip olacak hakkında yeni bir yazı anlattım. Çin kesinlikle kaşe ve yatırım için genişleyen araç var iken, sermaye piyasaları kaçınan yatırımcıların Merkez Bankaları ve risk için çok ilkel ve donuk kalır. En önemlisi, Çin ekonomisinin yapısı yabancı kurumların sadece büyük miktarda Yuan biriktirmek için fırsat yok gibi. Sadece, kaynağı çok küçük. Yuan 2035 tarafından uluslararası rezervler sadece 3-12'si teşkil edeceğini aslında, Asya Kalkınma Bankası tahminleri. Bu çok tehdit edici gelmiyor.

Doların güvenli liman statüsünü aşıldığını Dr. Eichengreen son noktasıdır. Her şeyden önce, bu eski bir haber. Yen zaten en güvenli sığınak para birimi – değilse, böylece başlıkları Güvenli gibi “ – yepyeni bir seviyeye ironi al Radyasyon Endişe Bağlar” Olarak Yen Kazancı cennettir. Aynı İsviçre Frangı için de geçerli. Ancak, yatırımcılar Dolar ile ilgili herhangi bir endişeleri mutlaka da Yen, Euro ve Pound yansıtılıyor olmalı. Bu para tüm mali kriz başgösteren ve ekonomik büyümenin yavaşlaması cari veya yüz. Yatırımcılar diğer ülkelere çeşitlendirmek olsa da, aniden Euro lehine Dolar satacak değiller.

Ve küresel rezervlerinin %60'ından fazlası ama sadece GSYİH %25'ine karşılık tüm forex işlemlerinin %200 toplam (dışarı), %80 temsil eden bir para birimi popülaritesi düşüş çeşit bir düşüş yaşarsınız Kısacası, mantıklı. Önümüzdeki 50 yıl içinde kademeli olarak Dolar diğer para birimlerine payı devretmek olacaktır. Ama 10 Yıl Mı? Bana bir mola ver.

İlginizi Çekebilir: