Yuan Değerlenmesi için umutlarını artıracak

Kongreye kendi yarı yıllık raporda, Hazine Bakanlığı bir kez daha resmen Çin (ya da bu konuda herhangi bir ülke) para birimi manipülatör etiket için başarısız oldu. Orada bir sürpriz yok. -Açık Çin (ABD Doları ile peg ile) RMB işleyen öz olsa da, böyle bir etiket siyasi etkilerinin en aşırı durumlarda dışında kullanılmasını önlemek. Bununla birlikte, yerli ve yabancı, “peg ayarlamak için” ve Yuan temel değerine daha yakın taşımak için izin Çin üzerinde giderek artan bir baskı var.

Uluslararası baskının en yumuşak oldu, Çin için dolambaçlı imza şeklinde Yuan küresel istikrar için yüzer “izin vermek için geliyor.” Bir ABD Senatörü zayıf dedi, “ABD, güçlü bir liderlik ile G-20 ülkeleri ve uluslararası kurumları para manipülasyonu ve akım dengesizlikleri hedef odaklı, sürdürülebilir ve anlamlı çok taraflı bir nişan kayıp olmuştur ne taahhüt edeceğini umuyorum.” Aynı zamanda, bu söylem son zamanlarda bazı eylem çevrilmiştir. Geçen ay, Obama Yönetiminin Çin lastik ürünler %35 oranında tarife uyguladı. Diğer ülkeler de Çin damping hakkında endişe yaratmaya başladı, ve iyi ölçmek için WTO davalarının getiren.

Bu ülkelerin çoğu BİZDEN daha çok acı aslında. Yuan etkili Doları endeksli olduğundan, ikinci düşüş eski tarafından yansıyor. Gelişmekte olan ülkelerin pek çok diğer para birimleri de sabit olduğundan, bu sadece bir avuç şok emmek için kalkıyor. Örneğin, Euro ve Yen de yaklaşık %15 RMB karşısında son bir yılda arttı, Dolar karşısında takdir doğrultusunda var. Bölgede yüzen para avuç, bu Kore wonu, Hindistan Rupisi, Malezya Ringhit gibi. ayrıca, yükseliş baskısı altında kalmıştır. Çin hepsi için doğrudan bir rakip olduğundan zayıf RMB kadar korkuyorlar, o kadar zayıf Dolar onlar için değil.


Daha da önemlisi, şimdi de daha güçlü bir Yuan için baskı yapmaya başlamış olan Çin'in iktidardaki Komünist Parti içinde sesler var. Milliyetçi kesim, örneğin, Çin Yuan daha belirgin bir para birimi uluslararası ticaret sahnesinde yapmak için baskı yapıyor. Bu pek doğal olarak yüzen bir para gerektirmez iken (aslında, Yuan içeren ticaret/takas sözleşmeleri tüm sabit döviz kurları dayanmaktadır), mali piyasaların serbestleştirilmesi sermaye kontrolleri bir gevşeme ve muhtemelen daha güçlü bir Yuan getirirdi.

Daha güçlü bir Yuan için bastırıyor diğer grup çok daha temel, ekonomik gerekçelerle yapıyor. Sadece yayımlanan 2009 Q2 GSYH Verisi 8.9 okkalı bir yüzde prelimenary büyüme tahminleri gösterdi. Özellikle dünyanın geri kalanı durgunluk saplanıp kaldığı düşünülürse fena değil. Çinli ekonomistler büyük ölçüde bu büyüme muhtemelen dünyanın geri kalanı pahasına geldi ve yerine ekonomi ticaret ve sanayi etkileri odaklanmak kavramı siyasi etkileri görmezden.

Ekonomisi daha güçlü bir Yuan ile remedid olan sürücü büyüme, ihracat konusunda umutsuz bağımlı kalır ilk. İkincisi, enflasyonun gelecek müjdesini. Birçok yabancı, hem aktif hem de para kazancı baş biçmek için umut Çin varlık piyasalarına sıcak para dökmek “” devam. Yanıt olarak, “Analistler, Çin yuan daha güçlü bir yuan ithalat maliyeti azaltmak, çünkü enflasyonu dizginlemek, yardım takdir edemeyeceğini söylüyor. Pekin 2008 yılı başlarında da benzer bir strateji çalıştı, ama enflasyonu veya girişine engel olmak ve büyük bir başarı elde etmedi ama biraz dikkatli olun.”

Analistler, Çin Bankası RMB Ocak ayında Çin Yeni Yıl sonrasına kadar çıkmasına beklemeyin ederken, yatırımcıların artan takdir gelecek ile başlayarak her ay fiyatlandırma vardır. Aslında, vadeli fiyatlar zaten RMB 3% gelecek 12 ay içinde artacağı beklentisini yansıtıyor. Bu takdir kapalı, aynı şekilde başka biri tarafından Temmuz 2005 olarak başladı olacak tahminim. Şimdi olduğu gibi o zamanlar, Çin kayıp zamanı telafi etmek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: