Yen: Müdahale Görecek Miyiz?

Japon Yeni son bir ay içinde Dolar karşısında %5 ve %10 Kasım'da rekor dokunmaktan yana düştü. Bu kesinlikle AB borç krizi bağlamında açıklanabilir olmadığından, neler oluyor?!


Yen düşüşün arkasındaki en önemli faktör mevsimsel olması, Japon mali yıl sonu 31 Mart, Japon şirketler para için yüksek talep tutmuş olan yen, dönüştürerek yabancı kar yıllık ülkelerine geri dur zaman verilen görünür.” Yeni Bir mali yıl da Japon şirketleri önümüzdeki yıl için kendini garantiye ayarlamak için yurtdışına sermaye göndermek için ve stratejileri sıfırlamak için Japon yatırımcılar için bir şans olduğunu “analistler ekleyin.” Kısacası, bu eğilim kısa vadeli olduğunu ve büyük olasılıkla önümüzdeki haftalarda azalacak.

Bunun ötesinde, mali ve ekonomik faktörler açısından Yen düşüş açıklamak zor. Hisse senedi piyasasını iyi performans olmasına rağmen Japonya falan ekonomisinin hala cansız olduğunu. Son zamanlarda Japonya'nın bütçe açıkları ve artan ulusal borç hakkında bir yazı yazdı, ama bu borç yurt içinde finanse verdim, Japon ödememesi riskini dalgalanmalar döviz kuru üzerinde çok az etkisi vardır. Taşımak ticarette risk iştah artışı ve buna bağlı revival Yen zayıflığı arkasında, ama BİZE sadece faiz oranlarının düşük kalması göz önüne alındığında bu mümkün, Yen Dolar karşısında bu kadar hızla düşüyor olması pek mantıklı gelmiyor.

Bunun yerine, herhangi bir tam açıklama Japon Yeni kalıcı gücü ile giderek daha fazla rahatsızlık duymaya görünen Japonya hükümeti, içermelidir. Daha önce, (Maliye Bakanı) aracılığıyla hükümet şiddetle, Yen adına müdahale ve döviz kurları piyasa güçleri, vb tarafından belirlenmesi gerektiğini olasılığını ihbar vardı. Aynı sonra, Bakan (görünüşte sağlık nedenleriyle) değiştirildi ve liderler artık onların sözlerini başladın. Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama son zamanlarda bildirilen, “yen gücü ülkenin kırılgan ekonomik iyileşme ile adım dışında, hükümetin büyüme karşı güçlü bir para birimi etkilerini sınırlayan "kararlı adımlar" atmaya çağırdı.”

Japon ekonomisinin sağlıklı 3.8 oranında, 2009 yılının dördüncü çeyreğinde büyümesine rağmen, daralma ve deflasyon endişelerini kalır. Yen ihracat olabilirler ne daha az olan aşırı değerli olduğunu pek çok uzman hemfikir. Analistler, Japon Yeni (100 pips) bir “birim” bir düşüş bazı şirketlerin kar kaybı için salıncak neden olurdu bu Japon ekonomisi döviz kurlarındaki değişikliklere çok duyarlıdır, bu konu aşk. Sadece çok basitçe Yen olsun (ve görevdeki Japon hükümeti) Japon ekonomisi için söz konusu.

Yen yükselmeye devam ettiği sürece müdahale artık kaçınılmaz bir sonucu olarak, birçok analist inanıyorum. Morgan Stanley'e göre, “olasılık Japonya yen yüzde 47, bu pazar konumlandırma ve momentum değişiklikleri gibi göstergeleri kullanan bir şirket modeline göre 2004 yılından bu yana en yüksek...tırmandı satacak.” Piyasalar bunun yerine öncelikli müdahale olarak aynı sonucu elde eden Yen, aşağıya indirecek: “Brown Brothers Harriman analisti Marc Chandler rakamlar dolar 94 yen yukarıdaki kırılırsa, yatırımcılar para bahis için, doların daha kolay 96 ya da 98 yen gibi yüksek çalıştırın uzatabilir.”diğer analistler inanıyorum

Şimdi, Japonya Merkez Bankası Yen yapıyorsun, belki de likidite programları ve para-baskı kombinasyonu ile para politikası kullanmak için, ama, zaman makul zaten kendi para birimlerinin değerini düşürmek için geçmiş olan diğer Merkez Bankaları bir avuç saflarına katılmaya karar verebilir hangi sırasında önemli toplantının bir avuç çalışacaktır. Dilenci Komşunu Para birimi Devalüasyonu başlasın.

İlginizi Çekebilir: