Yen Uçuşu yaklaşık 100 AUD/USD, Müdahale Olasılığı

Frangı değerini aşağı tutmak için İsviçre Ulusal Bankası müdahale sonrasında, herkes (ve belki de diğer Merkez Bankaları) Japonya Merkez Bankası davayı takip edecek olup olmadığını merak ediyor. Kulağa Ne kadar Japonya bir kez daha alt yen itmek, lime lime ihracat sektörü ile çalışır kadar olacak sizce? bir pazar yorumcu soruyor: “ Japon ekonomi ticaret dengesi son zamanlarda açığı kaydığını en azından önümüzdeki iki çeyrek boyunca, ve ayrıca sözleşme için tahmin olduğunu düşünürsek, bu oldukça mantıklı bir soru.

Sürpriz SNB duyuru öncesinde, Japonya Merkez Bankası Yen adına müdahale edeceğini yaygın iddia edildi bile. Sonuçta, Japonya Merkez Bankası döviz pazar çalışmaya girişti en son Merkez Bankası oldu; başarısız 2003-2004 Yen aşağı tutmak için harcanan Milyar $350. Kredi krizi başladığından bu yana, ancak, birkaç altın fırsatlar geçti. Yedi endüstriyel güçleri Grubu nadir bir inter keserken “Ekim ayında müdahale etmek deyimi yen oynaklık dikkat çekiyordu toplantı, Japon yetkililer dalgalanma kendi kök için yeşil ışık yakılması gerilemiştir. Yen bir 13 1/2 isabet Ocak ayında dolar başına 87.10 yılı yüksek ve ihracat talep çökmüş olsa bile, GÜCENMEK geri çekildi.”

2009 yılı başından bu yana Yen yüzde 8, Dolar karşısında düştü ve 3'e düştü-Euro karşısında ay düşük. Şimdi, “sarkaç riskten kaçınma kolaylaştırır ve yatırımcılar makroekonomik temelleri için dikkatlerini başka bir şekilde sallanan” dir. “Yen güvenli liman çekiciliği vardır, ancak... ... ve siyasi belirsizlik Ekim'de yapılması gereken bir seçimle karşı karşıya sevilmeyen bir hükümet ile Japon ekonomisi hızlı bir bozulma nedeniyle parlaklığını biraz kaybetmiş.”

Yine de, Yen henüz psikolojik olarak önemli 100 Yen/Dolar bariyerinin altına girmiş değil. Bu Japon yatırımcılar tarafından sermaye geri dönüş, korunma ve muhasebe açısından kaynaklanmaktadır analistler tahmin. Forex dönüşüm kayıpları en aza indirmek için, Japon perakende yatırımcılarına nispeten zayıf Yen iç değeri hisse senetleri fonları kaydırarak alıyor. Japon şirketleri, bu arada, ‘mali yıl öncesinde son bilançolarında soyunma-yabancı holdinglerin tasfiye ve eve yurtdışı iştirak karları getirerek, alt çizgiler artırmak için vardır. ”

Japonya Merkez Bankası müdahale olasılığını paradoksal olduğunu. Eğer yatırımcılar müdahale korkarım, Yen satmak ve müdahale ihtiyacını en aza indirmek olacaktır. Diğer taraftan, yatırımcıların müdahale şüpheci kalır, aslında müdahale etmek GÜCENMEK itiyorlar olan Yen, satın alabilirler. Ama bir kenara oyun teorisi koyarak, pek çok analist, ekonomik ve politik koşullar uzak müdahalenin gerçek bir olasılık olarak düşünmeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir: