Çin Yuanı Rezerv Para Olacak Değil Mi?

Yuan Asla Dünyanın Rezerv Para birimi Olacak (Burada) Business Insider yeniden basıldı son bir editoryal, Çin uzmanı Michael Pettis zorla Çin Yuan hiç eşit ABD Dolarının küresel rezerv para birimi olacak, bu düşünceye karşı savundu. Kendi ifadesine göre, Pettis Çin'in yükselişi kaçınılmaz olduğunu iddia sayaç istiyor.

Arithmetically Olası imkansız değilse bile bu Pettis argüman çekirdek – Çin Yuan önümüzdeki birkaç on yıl içinde rezerv para birimi olacak. Bunun için, Çin sermaye çıkışları ile uyumlu olmalı ya da Çin'e büyük ve sürekli cari açık, yabancı sermaye girişi çalıştırmak zorunda kalacağını anlatıyor.” Neden bu durumda? Basitçe, bir rezerv para birimi mutlaka (yabancı) kurum birikir büyük bir fırsat sunması gerekir.


Ancak, Pettis işaret ettiği gibi, Çin ekonomisinin yapısı yabancıların böyle bir fırsat yok gibi. Temelde, Çin sürekli olarak son on yılda büyüdü cari hesap/ticaret fazlası tükendi. Bu süre içinde, Merkez Bankasının takdir RMB önlemek için biriken döviz rezervleri 2.5 Trilyon dolardan fazla var. Doğrudan Yabancı Yatırım, diğer yandan, azalan, bu girişlerinin önemli bir payı aslında anakara para yuvarlak olabilir “söz değil avantaj sermaye ve vergi düzenlemeleri için takıldı GSYİH ' nın %2 ve ortalamalar.”

Bunu değiştirmek için, yabancılar RMB varlıkları tutmak için de bir neden ve fırsat olması gerekiyor. Bu nedenle, Çin Ticaret Dengesi, doğal olarak RMB kabul etmek yabancı varlıkların bir isteklilik anlamına gelir ihracat, ithalatın üzerinde fazla ödemek için RMB ve kullanımda ters gelirdi. Fırsat daha derin sermaye piyasaları şeklinde gelir ki, yabancılar/yatırım nasıl dikte yasalar (tam RMB konvertibilite) döviz kuru rejiminin tamamen serbestleştirilmesi ve ortadan kaldırılması Çin'de verin. Bu şekilde daha fazla yabancı sahipliği için Çin hükümeti bir arzu anlamına gelir.

Bu büyük olasılıkla nasıl olacak? Çok Pettis göre değil. Çin'in finansal/ekonomik politikası, hem ihracat sektörü iyilik ve ucuz sermaye erişimini teşvik etmek için tasarlanmıştır. Faiz oranlarının düşük kalması gerektiğini ve iç tüketim büyümenin arkasındaki küçük itici güç olduğunu pratikte bunun anlamı. Bu artık neredeyse 30 yıl olduğu göz önüne alındığında, bu değiştirmek için neredeyse imkansız olabilir. İki “kayıp yıllardır rağmen,” Japonya yine de ihracat sektörünü teşvik etmeye devam ediyor ve %0'a yakın faiz oranları tutar karşılaştırma uğruna, göz önünde bulundurun.

Hala GSYİH ' nın yaklaşık %10 için yabancı sermaye yatırımlarının oranını artırmak gerekir ki, eğer Çin ekonomisi genişletmek ve yeniden (şüpheli bir olasılık) sürecinde kendini dengeler devam etse de, Pettis tahmin ediyor. Eğer ekonomik büyüme ya da büyük ticaret fazlası çalışmaya devam eder, daha sürdürülebilir bir seviye ve/yavaşlatır, bu rakam 20 belki% artış olacaktır. Bu durumda, Pettis mektupta, “ayrıca, yerel ekonominin merkezi ve yerel yönetimlerin rolü mülkiyet ve Çin'de yönetim yapısı radikal bir değişiklik gibi radikal bir yeniden hayat böyle.”

İşte buyrun. Çin siyasi/ekonomik/finansal yapısını RMB küresel rezerv para birimi için bir rakip olacak ölçüde RMB varlıkların yabancı birikimini artırmak için arithmetically çok zor olur böyle. Bunu değiştirmek için, Çin RMB dalgalanma ve Çin güç ÇKP engellemesi çok çekirdek grev izin ötesine reformların tür kucaklamak olurdu.

Eğer RMB için tam bir uluslararası para birimi haline getirecek olan buysa, o zaman muhtemelen bu konuşmayı yapmak için çok erken. Asya Kalkınma Bankası, son bir gazetede, mütevazı RMB büyüme lehine %3 Uluslararası rezervlerinin %12 2035 paylaşımı savundu: “belki de bu yüzden.” Bu kesinlikle Rusya Maliye Bakanı tarafından ilan edilen ve zımnen Çin ekonomik politika yapıcılar tarafından desteklenen “10 yıl” bir feryat olduğunu.

ABD Doları için etkileri açıktır. Gelişmekte olan para birimlerinin bir avuç (Brezilya reali, Hint Rupisi, Rus Rublesi, vb bu mümkün olsa da.) Uluslararası Para saflarına katılacak, hiçbiri önemli ölçüde statükoyu bozmak için yeterli güce sahip olacaktır. Da dikkate AB Japonya'da ekonomik durgunluk ve İNGİLTERE gibi siyasi/mali sorunları çektiğinizde (veya iki veya üç) bir yıl içinde rezervlerin Doların payı muhtemelen sadece biraz mevcut payını itibaren azalmış olacak, her zamankinden daha açık.

İlginizi Çekebilir: