Baht kaymaya Devam ediyor, ama Etkilenmemiş Siyasi Kargaşa ile

Tayland Bahtı değerini aşındırmaya devam ediyor ve para şimdi %10 geçen yıl düştü. Son zamanlarda Dolar karşısında iki yılın en düşük dokundu. Öncelikle Baht tartma küresel ekonomik kriz, bu yüzden bu konuda pek benzersizdir. “Hükümet ekonomiyi bir on yıl daha fazla küçüldü ilk kez olacak olan %3, Bu yıl daralacağı tahmin etti.”

Tayland ekonomisi ihracat, turizm de dahil olduğu bir kategori büyük ölçüde bağımlı durumdadır. Tay ihracat 69 oranında Mart yıl yıl düşüş üst üste beşinci ay düştü “Sanayi Turizm Konseyi tahmini geliri bu yıl 350 milyar baht sadece 2008 yılında yüzde 35 düşüş olabilir,” ve “Ticaret Bakanlığı açıkladı.” Bu kesinlikle 1997 Güneydoğu Asya ekonomik krizinden bu yana vuran en büyük ekonomik kriz olduğunu, ancak ülkenin çok daha güçlü durumda bu sefer. ” Ulusal hükümet düzeyinde özel sektörde hem de bilanço çok daha güçlü.’ ” Sonuç olarak, Tayland şimdiye kadar para üzerine bir çalışma savmak için, hem doğrudan hem de spekülatif yatırımlarda da bir düşüş olmasına rağmen başardı. Tay borsa sarkıyor; bir yorumcuya göre, “Fon akımlarının bu bölgeye alarak kar gördüğünüz gibi aşağı pazar sürüklemeye devam edebilir.”

Hükümet ve Merkez Bankası birlikte durumu rahatlatmak için çalışıyoruz, ama onların çabaları çevreleyen çok fazla iyimser değil. Maliye Bakanı geçenlerde bir ekonomik teşvik planı Tayland'ın kendi sürümü (teşebbüs) bir genişleme 40 Milyar dolara açıkladı. Finansman, lojistik, Tarım ve enerji gibi çeşitli sektörlere yatırım projeleri için “sağlanacaktır. Tayland Bankası son zamanlarda 1.25% oranlarını düşürdü 2003 yılında kuruldu rekor bağlıyorum.

Ancak, “çeyrek puan ile yüzde 1,25 faiz indirim kararı, hükümeti devirmek isteyen 40,000'den fazla protestocu, başkent Bangkok'ta kitlesel vardı.” Tayland siyasi huzursuzluk bu noktada eski bir haber. O zamanki Başbakan Thaksin Shinawatra askeri bir darbeyle devrilmesinden bir yıl önce başladı. O zamandan beri, protestolar ve onu tutmak ya da onu geri getirme amaçlı karşı protestolar bitmeyen bir dizi olmuştur. Aslında, hiç kimse mevcut durumdan memnun değil, ama hala siyasi değişim belirtisi yok. Başbakan istifa taleplerini reddetti ve Thaksin ülke dışında sürgünde kalır.

Siyasi belirsizlik gerçekten Bahtı dert değil, ama bir analist, bu durumu değiştirebilir uyarıyor: “Bahtı agresif mali destek sağlama hükümet engel olan siyasi gerginlik nedeniyle yakın vadede düşük performans yüksektir.” Turizm protestolar etkilenmiş olsa da, hükümetin ekonomik krize karşı güçlü bir tepki kurma çabalarında baltalanmış olan diğer bir deyişle, en büyük sorundur.

İlginizi Çekebilir: