Euro (Hala) Yunan bir Sorun vardır

Mayıs ayının başından bu yana, euro dolar karşısında okkalı 7 oranında periferik euro bölgesinde yenilenen mali belirsizlik temelinde düştü. İyimserler piyasalar yakında yani egemen borç krizi denen şeyi unutun ve sadece hızlı bir şekilde para politikası ve diğer euro sürücüleri için odak dönecek olurdu. Döviz pazar sonunda avro bölgesinin mali sorunlar ciddiyetini hesaba katmak gerekir kişisel olarak, yatırımcılar böyle bir ders takip etmek sanırım.

İlk olarak, en azından euro destek birincil kaynakları kabul istiyorum. Yani, (ECB) Avrupa Merkez Bankası son zamanlarda gösterge faiz oranını yükseltmek için ilk “G4” Merkez Bankası oldu; %1.25, şimdi önemli para birimleri arasında en yüksek, sadece Avustralya Doları tasarruf. Ayrıca, ECB daha önümüzdeki 6 – 12 ay içinde zam olacak inanmak için nedenlerimiz var. Fiyat istikrarını sağlamak için geldiğinde öncelikle, avro bölgesi enflasyonu yükselmeye devam ediyor ve ECB herkesin bildiği gibi katı. İkinci olarak, avro bölgesi için Q1 GSYİH büyümesi katı 8'i oldu, Fransa ve Almanya özellikle güçlü performansları için teşekkürler. ECB muhtemelen İngiltere Merkez Bankası takib ve S2 veri bir karar vermeden önce serbest bırakılıncaya kadar bekle olurken, güçlü İlk Çeyrek performansı bununla birlikte, avro bölgesinde daha fazla oran zamları dayanabilen bir göstergesidir. Son olarak, Haziran ayında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet yerine teyit eden Mario Draghi, eğer piyasalar ile itibarını kurmak için hemen zam oranı etkisi gerekir.

Son güncelleme benim euro (“Euro Kısa Zaman“), ancak, bu mütevazı ECB faiz oranı – diğer G4 oranları karşılaştırıldığında ne olursa olsun – pek uzun bir süre için euro holding ile ilgili riskler için verim arayanlar telafi etmek için yeterli olacağını yazdı. Tabii ki, bahsettiğim birincil risk tam ilk borç krizinin teşekküllü imkanı-ve ikinci olarak, avro bölgesi bankacılık krizi.

Bu noktada, statükonun devam edemeyeceğini AB yetkilileri dışında herkes için acı açıktır. Kurtarma fonlarını özellikle Yunanistan, İrlanda ve Portekiz), 3. ülkeler artık dahil olduğu genişletilmiş ve süresiz takla, olamaz. Kesinlikle en acil durumda olan Yunanistan, borçlulardan faiz oranları hızla artan ve düşen faiz yüzler, bütçe açığı ve ulusal borç artış ve ekonomi küçülür olarak bile. Bu koşullar altında, yeniden (aslında beklenildiği gibi) 2012 yılında özel tahvil piyasaları girin, eğer bunun bir yolu yoktur.

Böylece, tek soru, bunun yerine ne olacak? Eğer Yunanistan Euro terk etmek olsaydı, borç, devalüasyon, para birimi ve daha düşük faiz oranları şişirmek uzakta olabilir. Liyakat ne olursa olsun, bu ihtimali şiddetle olan euro patlamaya yol açacağı endişeleri nedeniyle görevden alındı ve çok olası görünüyor. Ne Yunanistan borç yeniden yapılandırılması, hissedarlara taviz isteyerek olsaydı? Tahvil sözleşmelerine dayanarak, görünüşe göre bunu yapmak için geniş enlem vardır ve yasal yansımaları yüz olabilir. Bu olasılığı da bankalara [aşağıdaki grafiğe bakınız] yazma-borç mülklerinin çıkışlar almaya zorlayacaktır çünkü ECB ve AB yetkililerine karşı.

Yunanistan aynı şekilde “temel olarak faiz ve anapara (hayır” haircut“) tahvil vadeleri uzatma yeniden profil”, görünüşte onu ekonomik ve mali açıdan yeniden teçhiz için daha fazla zaman vermek için tercih edebilir. Bu popüler bir seçenek olsa da, muhtemelen sadece kaçınılmaz forestalling başarılı olacağı. Son olarak, (IMF yardımı ile) AB, Yunanistan için borç para için, devlet varlıklarının satışı ile teminat daha fazla ek tasarruf tedbirleri ve karşılığında devam edebilir. Ne yazık ki, bu Yunanistan'dan sert siyasi direniş ile karşılanacak. Tecavüz suçlamasıyla IMF'NİN Dominique Strauss son iddianame-Han – baş - Yunanistan sürekli destek için en önemli savunucusu olmuştur ne tehlikeye olduğunu bahsetmiyorum.

Yunanistan ' In borcunun tamamını veya bir kısmını varsayılan olması kaçınılmaz gibi görünüyor. Bu Euro'nun sonu hızlandıracağını bu ekonomisinin çökmesine neden olacağını söylemek, ne de. Başarılı bir şekilde iflas ilan etti ve yarasız birkaç yıl sonra ortaya çıkan aslında, yakın tarihte ülkenin adamlarla dolu. Bu şekilde, Yunanistan borç yarısının ortadan kaldırmak ve önemli ölçüde yarattığı bu yükü hafifletmek olabilir.

Tabii ki, bu sadece, ama aynı zamanda Avrupa'nın bankacılık sektörü genelinde yankı olur İrlanda (ve belki de İspanya ve İtalya bile) Portekiz için tehlikeli bir emsal teşkil edeceğini ve muhtemelen birden çok kurtarmaları gerektirecek. Ama alternatif nedir? Gizli anlamları ile krize sürüklenmesi ve beceriksiz teklifler sadece belirsizlik katacak. Eğer avro bölgesi Yunanistan ve geri kalan kulpları için toplu mali sorunu olan olursa, kesinlikle euro kısa vadeli ve daha fazla bir düşüş içinde kaosa neden olacaktır. Belirsizliği ortadan kaldırarak, ancak, uzun vadede euro payanda ve var kalmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: