İsviçre Frangı Dokunur Rekor, Eşlik Yaklaşıyor

Güncel yıl, İsviçre Frangı Dolar karşısında %3, Euro karşısında %15 ve %5'ten fazla ticaret ağırlıklı olarak yükseldi. Son zamanlarda Euro karşısında rekor bir dokundu, ve parite üzerinde ABD ile yaklaşıyor. Yaz başından beri Frangı Dolar karşısında inanılmaz bir %15 ile yürüdü vardır. Hiç merak şaşkınlık içinde kafamı kaşıyorum yalnız olduğumu düşünmüyorum, Ne Frangı yükselişinin arkasında olabilir mi?

Bu noktada, herkesin güvenli liman olgusu ile tanıdık. Temelde, bir çift dipli durgunluk endişeleri riskten kaçınma bir alev tutuşuyor ve yatırımcılar yerel ve daha az riskli olarak algılanan yatırım araçlarına sermaye kaymasına yol açtı. İsviçre ve uzantısı İsviçre Frangı, hem de bu olgu faydalanmıştır: “bir liman için hisse senetleri çaldı ve periferik Euro Bölgesi devlet tahvili yüksek yaymak gönderilmiş olan Avrupa bankaları, sağlığı hakkında korkuları arama Endişeli yatırımcılar tek para birimi terk etti. İsviçre Frangı yararlandı.” Yeterli dedi.

Aynı zamanda, Dolar ve Japon Yeni de güvenli sığınak para birimi olarak kabul edilir, ve aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, bu üç zor ilişki içinde ticareti var. Diğer bir deyişle, Frangı ayırt edici bir şey olmalı. Yüzde 1 artmıştır ancak ekonomistler, güçlü bir ekonomiye noktası: “Gayri Safi Yurtiçi hasıla yüzde 0,9 ilk çeyreğinde yükseldi. ‘İsviçre yatan ekonomi çok sağlıklı. Deflasyon ile ilgili endişeleri azaldı. İsviçre ekonomisi %2'sine tarafından yılın genişletecek ” yönünde. Ancak, bu pek de etkileyici, özellikle diğer sanayileşmiş ülkelere göre. Frangı tutmanın fırsat maliyeti yüksek olduğu anlamına gelir buna ek olarak, İsviçre faiz oranları düşük kalır. Başka bir şey olmalı.


İsviçre Frangı yükselişi çeşit kendine uygun gibi aslında görünüyor. 2009 yılı boyunca, (SNB), İsviçre Ulusal Bankası, yapay Frangı değerini aşağı tutmak için harcanan 200 Milyar$. Bu dönemde, Frangı, Euro karşısında sabit kaldı ve Dolar ve Yen karşısında değer kaybetmiştir. Sonunda 1.50 €kuma “çizgi” yırtan, ancak Frangı hızla takdir edilir. Neden? SNB artık herhangi bir güvenilirliği vardır çünkü. Frangı savunmak kayıp 15 Milyar Euro değer kaybı nedeniyle $(), ve geriye dönüp baktığımda, görevini tam bir zaman kaybı oldu. Sonuç olarak, müdahale taze bir yuvarlak söz konusu değil. Para piyasalarında da yeni bir müdahale olasılığını reddetti ve çalışman bile (Frangı üzerinden) SNB cezalandırıyor gibi.

Analistlere göre, piyasalar da Deutschmark bir reenkarnasyon nedeniyle Alman ekonomisi ile “güçlü ekonomi, büyük döviz rezervleri, geleneksel haven durumu ve yakın ilişkiler gibi Frangı görmek için geldim.” Avro bölgesi çöküş korku ve/veya Almanya özel bahis yapmak isteyenler artık bir vekil olarak Frangı kullanıyor. Ben şahsen bu stratejinin arkasındaki mantık anlamıyorum, ama algı gerçekliktir, diğer yatırımcılar kendini bağlantıyı görünce daha bir bağlantısı olduğunu anlamak için daha önemli.

İleriye dönük olarak, Frangı çevreleyen karışık duyguları var. Bir analist, müşterilerine uyardı, “çok kısa vadede takip konusunda dikkatli olurdum. Hala zorluklar büyük bir sayı var.” Başka bir analiste göre, “Frangı on yıl boyunca güçlü kalmasını bekliyoruz.” Şahsen, görünümü eski nokta ile yan yanayım. Temel bir bakış açısıyla, ben Frangı ilerlemek için çok değil ve son dalgalanma muhtemelen ayaktaydı. En azından yakın bir düzeltme vadeli beklerdim.

İlginizi Çekebilir: