Gelişmekte olan Piyasa Para birimleri Hala Yükselmeye Oda Var

Gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin para birimleri hakkında iyi bir neden için sızlanan olmalı. Başka neden döviz piyasalarındaki ve küresel ticaret savaş kışkırtıcılığı risk milyarlarca müdahale geçirebildiler?


Görünüşe göre, ancak, gelişmekte olan piyasa para birimlerinde artış büyük ölçüde abartılmıştır. Son on iki ay içinde, Brezilya reali Dolar karşısında düz. Kore wonu sadece %2 arttı. Hint Rupisi %4 yükseldi, Meksika Pezosu Tayland Bahtı gelişmekte olan piyasalar %5 ve çarpıcı – takdir – katı %10 çentikli vardır. Kaşlarını kaldıracak etkileyici, ama bu pek az ve zar zor S&P 500 ayak uydurarak. Eğer (yani Dolar) güçlü bir para birimi ticaret-gelişmekte olan piyasa para birimlerinin ağırlıklı olarak, performansını karşı getirileri ölçmek ise 2010 yılında aslında oldukça vasat olduğunu söylemiyorum bile.

Pek çok analist, hala oldukça iyimser bir nedeni belki de bu açıklar. Gelişmekte olan piyasalarda ekonomik büyüme azalmaya belirtileri gösteriyor: Standard Chartered Bankası, “gelişmekte olan ekonomiler küresel büyümenin yüzde 68 2030 yılına kadar hesap bekliyor ve ABD ve Avrupa'da yüzde 2.5 çok daha yavaş bir hızla artıyor olsa da, Çin ekonomisi bu dönemde yüzde 6.9 yıllık ortalama hızla büyümeye, tahminler.”

(JP Morgan EMBI+ Endeksi vekalet tarafından) (MSCI Gelişmekte olan Piyasalar Endeksi vekalet tarafından) hisse senedi fiyatları ve tahvil fiyatları hala yükseliyor. Ayrıca, gibi gelişmekte olan piyasa Merkez Bankaları (devam) zammı, faiz oranları, (ve sonuç olarak, yatırımcılar için cazibe) yatırım getirileri daha da artacak. Aslında, kredi temerrüt swap spread herhangi bir belirti varsa, varsayılan riski gelişmekte olan ülkeler içinde en düşük olarak algılanmaktadır. Yatırımcılar daha fazla getiri ile daha az risk alarak telafi ediliyor anlamına gelir. O zarar vermez – Fed Başkanı Ben Bernanke, yakın zamanda belirttiği gibi – yatırımcılar gelişmekte olan piyasa para birimleri takdir devam eder, döner ve ek bir destek sağlamak düşüncesinden bu neşeli vardır.

Sermaye kontrolleri ve yükselen pazar ekonomilerinin yabancı sermaye girişinin yavaşlaması üzerinde önemli bir etki yaratacaktır tarafından benimsenen diğer önlemler gibi görünmüyor. Yatırımcılar zaten kontrolleri önlemek için ürünlerin oluşturulması. Sözde Küresel Tahvil, örneğin, yatırımcının ana para birimi yerleşmiş oldukları için yabancı yatırımcılara özel bir vergi ödemek zorunda kalmadan, gelişmekte olan piyasa tahvil satın almak için izin verir. Ayrıca, uzun vadeli bir ufuk ile yatırımcılar bu vergilerin bir yıl ayrılan zaman önemsiz olacak teselli alabilir.

Ancak, riskten kaçınma ups her zaman en zor piyasa varlıkları ortaya çıkan hit vadeli, kötü haber ve parlama-dikkatli olmak, kısa bir sebep. Bilgi kredi varsayılan yayılır panoda olabilir ne olursa olsun, yatırımcıların çoğunluğu hala güvenlik ve oynaklığı ile gelişmekte olan piyasalar ve ABD ile ilişkilendirmek. İrlanda'nın mali sorunları haber kırdı, gelişmekte olan piyasa para birimleri yönüyle düştü bu yüzden Dolar toplandı.

Buna ek olarak, yükselen faiz oranları, tahvil fiyatları düşmeye neden olabilir, ve pazar değeri şirketler sadece kar büyüme yarısını kaydederken, yaklaşık yüzde 4 ortalama kaydedilen ekonomik büyüme üzerinde temel: “Gelişmekte olan piyasalar tarafından son birkaç yıldır desteklenmiyor olabilir. Şirket kar artışı sadece yüzde 2 iken, Çin'de son on yılda ekonomik büyüme yüzde 10 oldu.” Ayrıca gelişmekte olan ülkelerde, yatırımcılar ve şirketlerin güçlü para birimlerinin yatırım ve yurtdışında satın alma avantajı, sermaye akışının tersine dair kanıtlar bulunmaktadır.

Kişisel olarak, gelişmekte olan piyasa para konusunda biraz boğa ediyorum. Belli kabarcık topraklarında değiliz bu yazının başında alıntı yaptım rakamlar olun. Buna ek olarak, gelişmekte olan piyasalardaki temelleri yabancı yatırımcılar inanmak istiyorum kadar güçlü olmasa bile, kesinlikle sanayileşmiş ekonomilerde daha güçlüdür. Para birimi savaş çözüldüğünde eğer ne olursa olsun, gelişmekte olan piyasa para birimleri için kısa vadedeki geleceği parlak kalır.

İlginizi Çekebilir: