İsviçre Frangı, Sadece Güvenli bir Sığınak Para birimi

Geleneksel pazar bilgelik göre, üç sığınak para birimi: İsviçre Frangı, Japon Yeni ve ABD Doları vardır. Lehman brothers'ın çöküşünün ardından belirsizlik salgını bir kriz, ya da sadece, ve o dönem için çok fazla zaman yatırımcılar akın bu para için, bu üç yakından ilişkili olduğu anlaşılmıştır. Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, ancak, bu para bir iki kendini ayırmak için başladı, şimdi tek bir gerçek güvenli liman para birimi: İsviçre Frangı bazı tartışmaya yol açtı.


Ne Franc hakkında gibi değil mi? Güçlü bir ekonomi, düşük enflasyon ve düşük işsizlik bulunmaktadır. ABD ve Japonya aksine, İsviçre yüksek ulusal borç ve yıllık bütçe açıkları tarafından rahatsız değil. Para politikasını üstü kapalı bir isim ile hiçbir parasal genişleme, varlık alımları veya diğer para basma programları son derece muhafazakar olmuştur:.

Zaten o kadar çok arttı ki ironik bir şekilde, franc hakkında tedirgin kılan tek şey. 2010 yılında dolara karşı paritesi dönüm noktasına ulaştı, hatırlıyor musun? O zamandan beri, ek olarak %20'si tarafından takdir ve neredeyse haftalık bazda yeni bir rekor ihlali gibi görünüyor. Aynı CHF/EUR/CHF için de geçerli. İsviçre ihracat Derneği Başkanı daha fazla kazanç bekliyor: “Parite gerçekçi bir senaryodur. Euro ve Frangı güçlü çekim borçluluk göz önüne alındığında, euro değer kaybetmeye devam edecek gibi görünmektedir.”


İsviçre ihracat (hatta) rağmen yükselen Frangı çünkü artış olduğunu düşünürsek, ancak şu an endişelenmemiz için çok az var. Financial Times (nezaket) aşağıda fromt grafik o gördüğünüz gibi, ticaret dengesi genişletmeye devam ediyor ve kilit sektörlerin bir avuç patladı. Bu durum er ya da geç kendini doğru ve zaten düşüş 2011 ve 2012 GSYİH büyüme tahminlerini gözden geçirmek için hareket ediyor emin olmak için, ekonomistler bekliyoruz. Daha sonra, 2010 yılında aynı hatalı tahminler yaptılar.

İsviçre Frangı ana değişken (SNB), İsviçre Ulusal Bankası. 2010 yılında başarısız müdahalesinden 20 Milyar CHF kaybı rezerve sahip SNB aynı hatayı tekrar yapmak için bir konumda değildir. Aslında, SNB Başkanı Philipp Hildebrand sözlü müdahale için bu sefer tenezzül, döviz piyasalarında çok az itibara sahip olması şüphesiz farkında bile değil.

Frangı daha spekülatif faiz stoke diye aynı zamanda SNB faiz oranlarını yükseltmek için acele değildir. Haziran toplantısını geldi ve sıkın olabilir zaman herhangi bir belirti olmadan gitti. Faiz vadeli işlem şu anda ilk zammı oranı 2012 Mart ayına kadar gelmeyecek bir beklenti yansıtır. Negatif reel faiz ödemeye devam edeceğini böylece Frangı tutan zannederler. Sadece baş, sonra daha da değer kazanması olasılığı vardır. Yüksek faiz oranları aynı para sonuna sunduğundan neyse ki, SNB yükselen Frangı durdurmak mümkün değildir. Mal ithalatında maliyeti düşürür ve (sonunda) İsviçre ihracat için talep yumuşatmak gerekir, çünkü diğer bir deyişle, daha değerli bir Frangı enflasyon üzerinde doğrudan bir kontrol olarak hizmet vermektedir.

İsviçre Frangı eğer zaman böyle kısa bir sürede bu kadar büyük bir farkla gül, çünkü bir noktada bir düzeltme muzdarip olasıdır. Öte yandan, ekonomisini Frangı takdir dayanma kanıtlamıştır göz önüne alındığında, yatırımcılar yükselişi bahis devam etmesi hiç de şaşırtıcı değil.

İlginizi Çekebilir: