Yen için vahşi bir Yolculuk

Geçen hafta Japon Yeni görülmemiş bir dalgalanma yaşadı. 76.36 Dünya Savaşı yüksek deprem/tsunami ve nükleer kriz döneminin ardından, Yen sonrası yükselen Dolar karşısında (ve utanç verici, kendi tahminim...mea culpa) tüm mantık meydan okudu. Sonra da, Merkez Bankası müdahalesi söylentileri dolaşmaya başlayınca, aniden aşağı vuran, sürekli yukarı doğru yola devam etmeden önce. Gelecek hafta ne getireceğini kim bilebilir ki?!

Yen harekete geçiren şeyleri tam olarak belli değil. Şahsen, bu bir no-brainer gibi görünüyor Japonya Japon ithalat arz eksikliği nedeniyle) talep yabancı sermaye kaçışına ve bir düşüş neden olurdu kasıp kavuran doğal afetler dize. Gerçekte, yatırımcılar sigorta iddiaları yeniden inşası ve ödeme için para toplamak için sigorta şirketleri ve diğer finansal kurumlar tarafından Yen yabancı Menkul Kıymetler yaygın geri dönüş sahibi Japon toptan satış, korkmaya başlamıştı.

Hala böyle bir yer gerçekten (aslında, Japon hisse senedi piyasası beklendiği gibi çöktü ve yurtdışı pazarlarda sadece mütevazı küçülme) almış bir kanıt olmamasına rağmen, spekülatörler daha kötü, korkulan ve Yen kısa pozisyonların tüm kaldırmak için harekete geçti. Hedge fonları ve yerli Japon yatırımcıların Yen carry esnaf çıkmak için çalıştı, piyasada panik ve Dolar Yen karşısında uçurumdan yuvarlanıyorsun neden oldu, %3 dakika içinde yükseliyor! Sanki hemen belli değilse, “Varlık yöneticileri, hedge fonlar, şirketler ve özel müşteriler temelde tanık olduğumuz şey gerçekten büyük kısa bir sıkmak anlamına gelir Ekim ayından bu yana ilk kez” için yen tüm net alıcı vardı.

Son derece olağandışı durumların bir sonucu olarak, G7 Maliye Bakanları acil bir toplantı yaptı. Japonya Merkez Bankası manevi destek sunmak için değil sadece karar verdi, ama o Kanada, İngiltere Merkez Bankası tüm G7 Merkez Bankaları (Fed, ECB, Banka) ortaklaşa Yen basılı tutarak hareket eder. Döviz piyasalarında (muhtemelen Yen satarak) bir on yıl içinde ilk kez müdahale etti o kadar emin, Fed dün onaylandı. Bu Japonya düzgün G7 tarafından döviz savaşa girmesi için eleştirildi 2010 dan yüz büyük markalar. Umutsuz kez umutsuz önlemler için çağrı...

Yen birkaç etkileri olan takdirlerini, devam etti. Spekülatörler hala Yen tarafından finanse edilen ve Japonya'nın güvenli bir sığınak olarak düşünmeye devam taşımak esnaf için gergin olduğunu öncelikle gösterir. Bu doğal olarak son doğal afetler sonrasında daha muhafazakar olmaya bağlı olan yerli Japon yatırımcılar, özellikle doğrudur. Kimse Yen carry trade belirli boyutunu bilir, ama 2010 tahminleri saptanmış 1 Trilyon dolar civarında. (Japon yatırımcılar yalnızca 2005 ve 2010 yılları arasında satın alınan yabancı varlıklar 1.25 Trilyon dolar!) Eğer durum buysa, hala yapılabilecek biraz daha çözülüyor. Buna ek olarak, Japonya Japonya borç 95'i yerli yatırımcılara ait iken [Japonya Merkez Bankası sahibi 900 Milyar ABD Hazine tahvil dolar, dünyanın en büyük net alacaklı olduğu göz önüne alındığında, risk olgusu nefret Yen net olumlu olur.

Yatırımcılar yenin değerlenmesi bulunan şüpheci ikinci gösterir. Ve eğer piyasa güçleri Yen yukarı doğru itmek için kararlı iseniz, muhtemelen haklısın. Sadece (Japonya dahil) G7 Merkez Bankaları sadece satıyorlar çok Yen demek oluyor ki, çok sınırlı Yen artış var.

Orada, Japonya Merkez Bankası potansiyel elindeki Yen sınırsız bir kaynağı vardır. Aslında, GÜCENMEK zaten para baskı / parasal genişleme programını genişletti, 10 trilyon yen borsa yatırım fonları, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, kurumsal borç ve Japon devlet tahvili alımları planlanan iki katına ve 30 trilyon yen ile üç ve altı aylık kredilerde %0.1 faizle finans kurumları sağlamak için bir program başlattı. “ Bu zaten finansal sistemin içine enjekte etti 28 trilyon 346 milyar yen ($) üstünde. Çok yıllık deflasyon GÜCENMEK kadar geniş bir alanda tanınan olsa da, yine de dikkatli davran, sorunların ülkenin listesine (ve stagflasyon) enflasyon ekleyin diye olmalı.

Bazı analist 1995 Kobe deprem Yen boğa iştahı için bir temel olarak. Bir aylık bir sükunet sonra, Yen önemli ölçüde artış artış, %20'si sadece iki ay içinde yükseliyor. Bu felaket de (31 Mart) Japon mali yılın sonuna doğru gerçekleşti ve Yen artış orantılı bu kez yer alması da gerektiğini önermek gibi görünüyor.

Öte yandan, Yen iki yılda Kobe depremi sonrasında %50 düşüş başladı, bu yatırımcıların kendilerinden önce almıştı ölçüde gösteriyor. Diğer bir deyişle, kısa vadede Yen önemli bir geri dönüş olsa da, bu daha GSYİH uzun vadeli hisse senedi piyasa değeri, üretim/ihracat çöküş ve yıkım düşüş ağır basmaya olacak.

Yeniden yapılanma (şu anda 100-200 Milyar $saptanmış) maliyet çözülmüş ve kesinleşir tahminleri nükleer kriz kadar, piyasalar gergin kalır. Ve biz tüm bu dalgalanmalar Yen carry trade yardımcı olmayacağını biliyor. Bu kriz sadece bitmeyen ekonomik düşüş Japonya'nın mali sorunları azdırmak ve bu Yen, ve hatta aşağı tutmak için Japonya Merkez Bankası kararı verilmiş, uzun hala kişisel olarak Yen üzerinde ayı vadeli ediyorum.

İlginizi Çekebilir: