Sorun Yen, Depremden Önce Bile

Bugün inanılmaz derecede trajik depremden önce bile, olumsuz faktörlerin bir izdiham Yen arkasında birikmeye başlamıştı. Düşük faiz oranları. Düşük GSYİH büyüme. Siyasi iç çekişmeler. Kayıt ulusal borç. Azalan cari hesap fazlası. Japonya'da yatırım yapmaya ilgi eksikliği. Kısacası, Yen azim için kredi hak ederken, kıyamete yakın olduğuna inanmak istiyorum.

Bir yandan, Japon ihracatçılar yüksek Yen uyum gibi görünüyor, ve en iyi bilinen şirketlerin sağlıklı kar kaydediyor. Öte yandan, Japonya'nın 1985'ten bu yana en büyük iki yıldır ilk kez ticaret açığı, ikincisi de kaydetti. Cari hesap fazlası da mütevazı 5 Milyar dolar düştü, yüksek petrol fiyatları ve azalan sermaye girişinin temelinde. Hem yabancı hem de yerli yatırımcılar daha fazla sermaye çıkıyor ve daha az geliyor yansıması olan Japonya konusunda daha ihtiyatlı hale geliyor gibi görünüyor. Offshore varlıklar odaklanan Japon yatırım fonlarının yüzde 14 431 milyar yen 7.51 ($) Ocak ayında bir önceki yıla rose Yatırım akar “Business Week korumaktadır.”

Aslında, bu eğilim kısmen düşük faiz oranları ile tahrik ediliyor. Japonya'nın kriter oranı dönem düşük oransal olarak düşük temelde nil ve uzun sürelidir. Eğer çok yıllık deflasyon, reel faiz oranları muhtemelen dünyanın en düşük olacaktır. Japonya Merkez Bankası muhtemelen (aslında bu noktada ihtimali olsa bile çok saçma, öyle parasal genişleme planını açılacak konumda bitirmedi bile verildi), önümüzdeki iki yıl için faiz oranlarını yükseltmek kazandığı göz önüne alındığında, bu olgu, sadece kendini daha da sağlamlaştırmak olacak.

Döviz piyasalarında son olarak dikkat çekerken, Avrupa Merkez Bankası faiz oranı zamları hakkında geçen haftaki dedikodular kısmen gibi görünüyor. Sonuç olarak, Japon Yeni carry esnaf için seçtiği finansman para birimi olarak rolünü devam edilmesine karar verildi. Bloomberg Haber analizine göre, 2011 yılında, “yen kullanarak Taşımak esnaf [yıllık bazda] 38'ini kazandı, dolar finanse edilen esnaf-yüzde 2,8 olarak gerçekleşti.”Dolar en karlı finansman para birimi 2010 hakkında bir yüzü temsil eder. Ayrıca, buharlaşma yavaş yavaş kredi kriz öncesi seviyelerine geri dönen carry trade (ve dolayısıyla, çekicilik) istikrar artıyor.

Eğer bu da yetmezse, Japonya hükümeti büyük bütçe açıkları çalışmaya devam eder. (Ve belki de Japonya'nın ülke kredi notunu son düşürme) büyüyen ulusal borç konusunda dikkatli, Meclisin daha fazla borç verilmesi yaptırım için isteksiz görünüyor. İyi ya da kötü, sonuç, siyasi soğukluk Başbakan Naoto Kan iktidardan indirilmesine yol açabilir. Onun halefi ülkeyi veba gibi siyasi çıkmazı aşmak eğer son tarih bize gösteriyor ki, zor görünüyor.

Yen boğa tek bir analist bulmak zor. “Yen dolar başına 86 ikinci çeyrek ve 90 sonuna kadar yıl sonuna kadar zayıflatmak, 40 tahmincileri Bloomberg News anketine göre olabilir.” Bu arada, spekülatörler ilk defa bu yıl net kısa Yen, Tüccarlar raporun en son CFTC Taahhüdü göre. Zaten %8 (2010 zirveye gelen ağırlıklı olarak bir ticaret) zayıflamış olduğunu ve her büyük para birimine karşı 2011 yılında değer kaybetti. Japonya Merkez Bankası artık Yen ile meşgul, Dolar karşısında hala yüksek zaman onun tüm çarpıcı mesafe içinde olmasına rağmen duyurdu belki de en güçlü göstergesidir.

Kısacası, yine duyarsız korkusuyla deprem olsa tereddüt ederken, sadece aşağı Yen göndermek için, Aşağı, Aşağı gereken bahaneyi ile yatırımcılar sağlar diye düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir: