Euro Kredi Krizi atlatabilir?

Euro her zaman olumsuz düşünen marjinal bir grup vardı; her zaman ortak bir para birimi, AB gibi çok farklı bir bölge için bir anlam ifade etmedi, ısrar edenler vardı. Kredi krizinin bir sonucu olarak, sahip eleştirmenler bir kuş sürüsü doluşacak ve Euro ilk resmi krizini hayatta olmayacağını ilan etti. Haklılar mı?

(Bu yazıya ilham veren) Ekonomist yayınlanan Euro Bölgesinde Özel bir Rapora göre, Euro en tedbirlerle mütevazı bir başarı olmuştur. “ECB, Euro'nun alım gücünü korumak için kendi yetki alanları yerine getirdi. Para birimi kurulmasından beri avro bölgesinde ortalama enflasyon oranı sadece 2% olmuştur. Euro “yumuşak” bir para birimi olacağı yönündeki korkuların yersiz olduğu ispatlanmıştır. Kayıtsız şartsız evde kabul edilen ve yaygın olarak euro alanı sınırları dışında kullanılır.” Euro verimlilik veya GSYİH anlamlı kazanımlar kolaylaştırdı yok iken, kesinlikle daha fazla istikrar doğurduğu vardır.

İronik olarak, şimdi sesin Euro şikayetçi olan ülkeler başta üyeliğini en çok yararlanan olanlardır. İspanya ekonomisi, örneğin, “%3,9 ortalama yıllık oranı 1999 ve 2007 yılları arasında büyüdü, neredeyse iki katı euro Bölgesi ortalama ve para alan diğer büyük ülkelerde çok daha hızlı...İşsizlik %20'ye ulaşan ortasında 2007-1990'larda sadece %7,9 düştü.”

Ne yazık ki, ekonomik kriz, fiyatlarda ve her ikisi de şimdi durgunluk bağlamında oldukça sancılı olduğunu görüyoruz birim ücret maliyetleri artış ile uyumluydu. Güçlü bir para birimi tarafından destekli, cari hesap açığının GSYİH ' nın %10 yükseldi. Bu arada, aynı sorunları Portekiz, İrlanda, İtalya ve Yunanistan da etkiliyor. Raporda açıkladığı gibi, “yurtiçi satın alma gücü sabit bir para kaybı aşağı sürükleyin yüksek enflasyon ülkelerine yatırımcılar için ana tehlike sabit bir döviz kuru diliminde ortadan kalkar.”

Bağımsız bir para otoritesi olan bir ülke normalde bu sorunlar ile faiz oranlarını yükselterek ve/veya para devalüe ile anlaşma yapmak istiyor. Aslında, aşırı dengesizlikler bu ülkelerin bazılarında nasıl göz önüne alındığında, piyasalar muhtemelen onlar için bu başarılı olurdu. Bu durumda, ancak, AB ve Avrupa Merkez Bankası para güç saygı onların üyeliklerini gibi olanakları engellemektedir. Sonuç olarak, temel çözümler siyasi arenada kaynağı olacaktır. Ücretler daha esnek olmak zorunda olacak, ve işgücü piyasası denetimleri verimliliği artırmak için gevşetti gerekir.

Euro Bölgesi bırakarak alternatif – - düşünülemez. “Euro destek maliyetlerini hesaplamak zor ama kesinlikle ağır olur. Devalüasyon sadece nefes banka çalıştırmak neden olur: insanların yeni, daha zayıf para için zorla dönüşüm önlemek için yabancı bankalar ile avro yatırmak için mücadele eder. Hissedarlara yapan ülkenin borç shun ve bütçe açıklarının finansmanı ve borç vadesi askıya alınmış olacaktır.” Sonuç olarak, borçlanma maliyetleri bir ücret-fiyat sarmal neden olabilecek ölçüde artış olur. Enflasyon ve döviz istikrar, hafiftir, iyi olur. En Euro üye ülkeler ankete katılan vatandaşların şiddetle Euro lehine kalan bir sonucu olarak, şaşırtıcı değil.

Ayrıca, katılma eşiğinde o bunu yaparken sıkı sıkıya bağlı kalır. Bu tür ekonomiler için ekonomik kriz aslında Avrupa üyeliği için dava güçlendirdi. “Geçici olarak para için yapan yabancı yatırımcıların, ani değişikliklere eğilimli olduklarını gelişmekte olan ekonomiler, yani döviz kuru istikrar onlar için büyük itiraz tutar.” Romanya ve bazı Baltık Devletleri zaten elinde şapka AB ve IMF için yatırımcı güveninin tam kaybı savmak için yardım istemek için gitmek zorunda. Krediler birçok yabancı para birimi cinsinden olduğu Polonya da döviz düşüşe karşı savunmasızdır; şu anda 2012 yılında Euro üyeliği hedefleyen olur.

Ekonomist bitiriyor: “tüm eksiklikleri İçin, euro Bölgesinden gelecek on yılda küçültmek daha genişletmek için çok daha muhtemeldir. Dışarıda kalması, İngiltere ve İsveç bar, çoğu AB ülkesine katılmak için istekli.” Bu kesinlikle biraz üstünkörü ve para birimi için en azından kısmen sorumlu olan dengesizlikleri yok sayıyor. Yine de, geçici bir uzlaşma Euro kabul ediyor. Kapitalizm hakkında eski bir şaka gibi “diğerleri hariç...”en kötü sistem

İlginizi Çekebilir: