Japon Seçimleri ve Yen

(LDP), “dünyayı sarsan” seçim, Japonya'nın görevdeki Liberal Demokrat Partinin sonunda yerine oturmamış olduğunu, (11 Ay “aradan 1993 yılında hariç”) güç 50 yıllık bir streç sonra adı ne olabilir. Seçimlere bu kadar az tantana ile yer aldığı yenilginin hem de tarihi doğası zafer ve marj verilen, şaşırtıcı. Yenilgi LDP karşı biraz şaşırtıcı bilinir (DPJ) Japonya muzaffer Demokrat Parti desteği Daha fazla ceza alırdım, çünkü bu belki de. Bu nedenle,/seçim sonuçlarını tahmin değerlendirmek için son derece zor ve spekülatif sonuçlara nasıl belirterek Bu yazıya Önsöz gerekiyor. Yine de, birkaç anlamlı bir gözlem yapılabilir.

İlk olarak, DPJ ekonomik politikaya gelince biraz liberal görünüyor. Başbakan adında olmaya aday olan “Yukio Hatoyama, serbest piyasa köktenciliği ve mali kapitalizme karşı ‘raylı vardır.’ ” Kesinlikle sosyal programlara harcamalarını artırmak için LDP rehin ile bağlı olsa da tam olarak bu bildiri ile neyin kastedildiği açık değil: “sağlık hizmetlerini iyileştirmek, işsizler için ödeme genişletin ve asgari emekli aylığı sağlamak...ve ¥etrafında 120 bin yıllık ortak yüksek okullar için eğitim ücretleri kaldıracaktır”diyor.

Ayrıca Japonya ekonomisinin yapısında değişiklik öncülük etmek, büyük devlet projeleri ve ihracata bağlı sektörlerde uzak, tüketiciler ve küçük işletmeler lehine hedefliyor. Vergi kesintileri, transfer ödemeleri ve belirli harcama girişimleri ile birlikte, tüketicilerin finansal güvenlik daha büyük bir anlam hissediyorum, ve onların cüzdan açmak planlanmaktadır. “Eğer başarılı olurlarsa, yerli tüketicilere hitap, giyim perakendeciler restoran firmaları, iflah bekleniyor.” İşsizlik oranı sadece bir rekor düşük dokundu ve deflasyon şimdi sette olduğu düşünülecek olursa, kesinlikle onun için bu konuda biçilmiş kaftan var.

Bu DPJ çözebilir nasıl eğer ikinci bir kriz Japonya'nın kamu borcu başgösteren ve net değil. Liderleri hala iktidarda iken LDP tarafından onaylanan harcama tedbirleri GSYİH ' nın %200, çok Japonya milli borç sanayileşmiş dünyada en yüksek getirmesi beklenmektedir. Bazı analistler, DPJ için bir mali hawkishness atfedilen ve kampanya vaatlerine rağmen, aslında harcama dizginlemek için hareket olacağını düşünüyorum.


Diğer analistler şüpheci ve (tüketim) vergileri kaldırdı sürece, Japonya yakında destansı bir krizle karşı karşıya olacağını savundular. Bir ekonomist “bir hükümet geçirmek için artan borçlanma sadece makul bir seçenek olmadığı bir dönemde önceki hükümetin daha fazla harcama işlendi...Japonya'nın kamu maliyesi Bir felaket arıza zamanlarda dünya ekonomisi vurmak, mevcut mali kriz örten en büyük hikayesi olacak geliyor,” dedi. Bu DPJ en az dört yıllık tüketim vergisi oranı dokunmamaya söz verdi göz önüne alındığında, böyle bir kriz er ya da geç gelebilir.

Üçüncü olarak, DPJ liderliği Yen adına müdahale için değil, ihracat ekonomisi uzakta yeniden yapı Programı kapsamında sözü verdi. Bu söylem politikaları sürekli ihracatçılar Yardım ve Yen basılı tutarak yönelik olan ve önceki LDP yönetiminin büyük bir değişimin işaretleri. Aslında, bu hükümet, serbest piyasa ekonomisi içinde para kullanarak müdahale etmek için, ya da hisse senedi ya da döviz piyasalarında prensip olarak doğru değil sanırım,” Hirohisa Fujii, Japonya'nın yakında Japon satın alma gücünü artıracak gerekçesiyle güçlü Yen politikasına destek verdi kim atadı, Maliye Bakanı, ilan etti. Bu Yen adına tekrarlanan müdahaleler başardı sırasında Maliye Bakanı olarak görev yaptığı ilk sırasında döviz kuru politikası çelişiyor. Yine de, görev süresi boyunca, Japon Yeni Dolar karşısında yükseldi unutulmamalıdır.

Piyasalar ne düşünüyorsunuz? Japon Yeni yatırımcıların döviz pazar içinde müdahale sözüne gelince yeni yönetimin şüphe parası vermeye meyilli olduğunu gösteriyor DPJ zafer haberleri üzerine yükseldi. Aynı zamanda, Japon hisse senetleri battı, bu DPJ büyük iş daha az destekleyici daha sonra öncekilerden olacağı beklentileri ile tutarlı. Sonunda, hiçbir şey değiştirilemez değildir, ve eğer Japon ekonomisini canlandırmak için başarısız olursa, eğer DPJ bir yüz yapar ve belki de zayıf bir Yen o kadar da kötü olmadığına karar verir şaşırmayın.

İlginizi Çekebilir: