Kanada Doları Parite Gidiyor

Sadece bir yıl öncesine kadar böyle bir olasılığı hayal edemezdi. Zamanında (aka Loonie) Kanada Doları sıkılan oldu, kredi krizi ve emtia fiyatlarındaki birlikte çöktü. Mart ayında, ancak, Loonie olağanüstü bir ralli başladı ve bu yıl %16 kadar bitmiş, neredeyse mükemmel 2008 yılında geçirdiği bu rekor düşüş ofset. Sonuç olarak, Loonie şimdi parite dönen tek kuruş uzaklıktadır.

Loonie yükselişi temelleri ve spekülasyon bir arada bağlanabilir. Temel tarafında, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki artış Kanada ekonomisinde bir iyileşme sürdü. Bir stratejist şöyle özetledi: “Kanada'da temelleri sağlam. Duygu boğa Kanada ve göreceli olarak, Kanada çok daha güçlü emtia fiyatlarının ve devam eden ABD ekonomik iyileşme yapmalıdır.” Diğer taraftan, dışı mal ihracatı halsiz kalır, bu cari hesap dengesi şu anda kırmızı.

Gerçeklik ve beklenti arasındaki boşluğu spekülasyonlarla dolu olduğu çok açık. Hem kısa vadeli ve uzun vadeli Kanada faiz oranları hala düşük olmasına rağmen, yatırımcılar Kanada varlıklar haline fiyatlar yakında artacak umuduyla para yağıyor. Bu spekülasyon Loonie %6, iki haftadan daha az yükseldi, mütevazı Avustralya oranında zam takip ederken, 2009 yılının Ekim ayında daha da büyüdü.

Bu noktada, Kanada Merkez Bankası Başkanı Mark Carney (daha önce etkili bir kenarda kaldırma oranları için hiç acele etmiyordu yatırımcıları uyararak kaldı vardı), ve döviz soğutma yolları olduğunu “sıkıca müdahale etmek zorunda kaldı.” Analistler, kredi Carney'in Loonie mütevazı bir düşüş etkileyen ile jawboning iken, yukarı doğru yürüyüşünü devam 97,5 CAD/USD teknik barikatı dün kırılma verdi.

Kısa vadede, dik momentum neredeyse kesinlikle Dolar paritesi üzerinden Loonie taşıyacak. Analistler, zamanlama bölünmüş, bazıları bu ay en kısa sürede ve bir sonraki sene daha olası olduğunu düşündüren önerme vardır. Ben Lehman Brothers birçok döviz piyasası başlangıcı sinyalini verdi ki bu olay çöktü önce görmemiştim, döviz piyasalarında bir taşkınlık olarak dikkatli olması gerekiyor. Diğer bir deyişle, yatırımcılar kesinlikle ürünleri de 2008 yüksekler kendi kapalı olduğundan, kendilerinden önce alıyorsanız, faiz oranları düştü, Kanada ekonomik büyüme vasat, Kanada'nın mali durumu zayıf ve cari hesap açığı da faaliyet gösteriyor.

Bu nedenle, pek çok analist, zaten Loonie doğum ayı haline geliyor. “Yenilenen ters momentum gördüğümüz sürece loonie Haçlar bir dizi savunmasız daha olası görünüyor,” RBC Sermaye Piyasası Stratejisti ifade etti. Momentum yerine, temelleri daha açısından sürekli bir artış çerçeveli o da fark etti. Kanada Doları takdir etmeye devam ettiği Sürece bu söyleyerek anlamına gelir, bunu takdir etmeye devam etmeyecek. Eğer bu da gereksiz bir tekrar değilse, ben ne olduğunu bilmiyorum! Ama cidden, Loonie tamamen spekülasyon bu noktada tahrik, yakında paritesi vurduktan sonra yerle bir olabilir ticarette olduğu bir nokta var.

İlginizi Çekebilir: