Yuan: Daha fazla Takdir Kaçınılmazdır

Nispeten konuşma, Çin Yuan yıkıldığını, bir aydan biraz daha fazla 1 ~% takdir etti. Bu döviz kuru rejimi, onun yerine siyasi bir sop ne olursa olsun uygun değildir, ya da (PBOC) Çin Halk Bankası tarafından bir imtiyaz olup olmadığını merak vardır. Herkesin aklındaki soru, tabii ki, devam edecek mi?


Dünyanın farklı ülkelerinde isteksizlik için Yuan takdir sağlamak için Çin eleştirmeye devam etti. Geçen haftaki G-20 toplantısında, ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ve Fed Başkanı Ben Bernanke, ayrı ayrı hedef aldı. Geithner, “hala yoğun kadar para itmeye çalışıyor güçlerine karşı eğilimli olduklarını,” şikayet etti. Bernanke, “bazı ülkeler tarafından gözardı para birimlerinin bakım dengesiz ve sürdürülemez küresel harcama desen katkıda bulunmuştur,” ima.

Çin sonunda kısmi başarısızlığı kabul etmek zorunda kalan adam, gelişmekte olan piyasa ekonomileri – yani Brezilya – benzer kaygıları dile getirerek, ancak, sadece oldu. Döviz kurları ve cari dengeleri belirli bir ülkenin politikaları küresel ekonomik dengesizlikleri katkıda olup olmadığını belirlemek için kullanılan olacağını ilan eden G20 resmi bir tebliğ kabul etti bunu. (Ve G20, bu konuda) ne yazık ki, bu Tebliğ muğlak ve uygulanamaz; başka her şeyden daha çok sembolik.

Yine de, Çin özellikle uluslararası toplumdan Yuan gibi önemli konuları kendi ipuçlarını almak için değil. Yuan şimdi yıllık bazda (~%5) istikrarlı bir klip de takdir olduğunu kesinlikle neredeyse daha fazla siyaset daha pragmatizm tarafından tahrik ediliyor. Özellikle, zaten %5 yardı ve yüksek kene devam eden enflasyon, mücadele için en etkili bir araç temsil eder.

Çin'in sabit döviz kuru rejimi ücretsiz bir öğle yemeği değil, Çin eleştirmenler unut. Neredeyse ihracat sektöründe rekabetçi bir avantaj sağlıyor olsa da, para politikası yürütmek için yeteneği PBOC mahrum ve yapısal olarak enflasyonisttir. Bu politika, şirketin ~dolayısıyla 3 Trilyon forex rezervleri$) ülke girer ve yerine yeni Yuan baskı ve dolaşım içine koyarak yabancı para tüm iliklerine gerektirir çünkü. Yükselen ekonomik büyüme, banka kredilerinde bir artış, emlak patlaması ve artan emtia fiyatları ile para arzı %15 yıllık artış birleştirdiğinizde, kaçınılmaz sonucu olarak enflasyon. Ülkenin ekonomi yetkilileri, kredi sıkılaştırma ve faiz oranlarını artırarak yanıt verdiler, ama bu sonuçta Fed'in QE2 programı Çin'e ABD Doları göndermeye devam ettiği sürece başarısız olur.

Yuan yavaş yavaş takdir etmeye izin vermeye ek olarak, Çin de, Yuanın daha konvertibl hale getirmek için harekete geçti. Bu Çin daha az ABD Doları Yuan üzerinde yukarı yönlü baskı rahatlatmak ve reliant yapma çift avantajları vardır. Ticaretini daha doğrudan Yuan yerleşti ediliyor. Çinli şirketler Çin yavaş yavaş yeni yatırım fonu için Yuan cinsinden tahvil yerine alma Dolardan sorunu izni olan içinde Çin dışındaki ve yabancı şirketler yatırım yapmaya teşvik ediliyor.

Tüm bu tedbirler aslında bazı etkiye sahip olmaya başlıyor gibi görünüyor. Çin'in ticaret fazlası azalıyor. IMF Çin Yuan bir gün uluslararası bir rezerv para birimi olabilir (para birimi SDR) Özel çekme Haklarının bir unsuru olabileceğini önerdi. Yatırım girişlerinde meydana gelen (farklı) daha az sıcak para Çin içine kendi yolunu bulmak.

Ne yazık ki, pek çok analist, son olacağını şüpheci. Vadeli işlem piyasaları önümüzdeki 12 ay içinde Dolar karşısında mütevazı %2.5 takdir yansıtır. Şahsen sonuçta enflasyona bağlı olarak bakılıyor olacağını düşünüyorum ama 4-5'lik bir artış tahmin ediyorum.

İlginizi Çekebilir: