Altın ve Euro? Altın ve Dolar sanıyordum?!

Bu yazı Önsöz bana, orada konu hakkında yazmak bazı diğer birçok mükemmel analistler bu yana altın hakkında yazmaktan kaçınıyorum, bunu belirterek izin verin. Ama altın ve döviz piyasası arasında çok güçlü bir çakışma olduğunda, ben karşı koyamıyorum!

Son zamanlarda, altın fiyatları Euro olarak hemen hemen aynı oranda çökmüş, EUR/USD ve altın fiyatları arasında rekor kısa süreli yakın bir ilişki olması sonucu var. Bu ABD Doları ile en güçlü (ters) ilişki görmeye alışık olan altın gözlemcileri arasında karışıklık hiçbir sıkıntısı neden oldu. Bu değişiklik herkes altın fiyatları hakkında bazı klasik düzenledi varsayımları yeniden düşünmeye neden oluyor.


Hangi altın başta olmak üzere özellikle enflasyon ve değer erozyonu için bir sembol olan Doları, karşı bir engel yoktur. Özellikle altın sahipleri, faiz almak değil, değer bir mağaza olarak dışında kendi için küçük bir sebep olduğundan altın (önemsiz pratik kullanımları bir avuç yanı sıra, mücevher gibi) az gerçek amacı vardır, o aslında, analistlere göre. Böylece Dolar, son beş yılda azaldı gibi, altın fırladı. BİZE ve hızla artan ulusal borç çok yıllık bütçe açıkları konusunda gergin, yatırımcılar Altın için ABD hükümeti Doların devalüe borçlarını devalüe etmek zorunda kalırsa (veya özellikle) değeri tutmak için bile devam edecek inancı nedeniyle döndü. Bu tenet altın/Dolar ters ilişki temelinde ise Dolar ve tersi düştüğünde yatırımcılar genellikle altın satın alan, uzun ve kısa. Böylece, kredi krizi vurdu ve Dolar atağa çıktığında, altın fiyatları düştü, şimdi borç varsayılan olasılığı daha yüksek olduğu gerçeğine rağmen.

Geçen ay, ancak, Euro altın fiyatı dikte etmekte merkezinde sahne aldı. Bu bazı AB ülkelerinin borç sorunları nedeniyle büyük olasılıkla. (GSYİH %60'ı geçmeyecek) iyi bütçeyi aşmamak yıl GSYİH %3'ü geçmemeli) değil önemsiz bir sayı ve borç onlara AB üyeliğinin getirdiği sınırlamalar. Son kredi notunu düşürdü usulüne hem de döviz ve altın piyasaları tarafından da kabul edilmiş olan varsayılan artan olasılığını artırmıştır. Altın Euro önemli ölçüde (aslında oldukça) düşmüştür kadar vardır.

Euro düşüşü doğal olarak Dolar artış yansıtılmış beri geçerli paradigma göre, bu tamamen şaşırtıcı değildir. Yükselen Dolar, düşen altın eşlik ediyor böylece, eğer altın fiyatları Dolar açısından bakmaya devam ederseniz, doğal olarak görünüyor. Diğer taraftan, Dolar aniden artıyor olması BİZİM temel bir değişiklik ile ilgisi yoktur, ve bunun yerine forex, aynı anda tüm para birimleri kısa, bazen temelleri böyle bir yaklaşım haklı olsa bile imkansız olduğu gerçeğini yansıtmaktadır.

Diğer bir deyişle, bazı AB üye ülkeleri, ilgili borç yükümlülüklerini varsayılan daha da varsayılan ABD olsun taşıyan sınırlıdır. AB, varsayılan Olası dünyada egemen daha yüksek borçlanma maliyetleri göndereceğini beri [eğer bir şey, olasılığını artırır, borçlanma devam etmek için BİZE yeteneğini zorlayarak. Özellikle para piyasalarında göreceli olarak bakıldığında ek olarak, altın fiyatlarında mevcut düşüş temelde mantıksızdır. Basmakalıp bir ifade ödünç, belki bir paradigma değişimi zamanı geldi.

İlginizi Çekebilir: