Yunanistanın Mali Sorunları Gerçekten Euro batırabilir?

Para piyasalarında komik şekillerde çalışır. Yunanistan ' In mali sorunlar oldukça yeni bir gelişme var. Boom ve benzer büstü yıl boyunca, sürdürülemez bütçe açıkları vermeye başladı. Yatırımcılar şimdi de geçen yıl ya da gelecek yıl farklı olarak, örneğin yıpratmak için karar verdik neden varsayılan uzak ihtimali üzerine, biraz gizemli.

Yatırımcı risk duyarlılığı en iyi önlemleri bağ varsayılan karşı sigorta) dalgalanma ve kredi temerrüt yayılır – iki – rekor hala etrafında gezinip edildi ne de olsa, kredi krizi 2008 yılında patladı ve koşulları şu anda geçen yıl olduğundan daha inarguably daha istikrarlı. Öte yandan, Dubai gizli borç sorunları açıklanması, kesinlikle yatırımcılar için yeniden diğer kaldıraçlı ekonomilerde mali durumları değerlendirmek ivme sağlamıştır. Ayrıca şaşırtıcı derecede yüksek olan önceki tahminlere göre %12,7, 2010 bütçe açığını %4 daha yüksek buna ek olarak, Yunanistan sadece tahmin. 1 Ne olursa olsun, piyasalar şimdi sıkıca Yunanistan – ve uzantısı, Euro odaklandık.


Ne kadar ciddi, Yunanistan'ın mali sorunlar nelerdir? Ciddi, ama aşılmaz değil. Borcu son zamanlarda, ancak Japonya, daha düşük karşılaştırma uğruna GSYİH %125, ABD daha aştı. Tabii ki, Yunan ekonomisinin pek sağlamlık resmi. Kredi ve sermaye piyasalarında spekülatif saldırılara karşı oldukça bağışıklık olduğunu ne biz, bu gün, bu konuda, ama onun büyüklüğü anlamına gelir. Yunanistan, diğer taraftan, uluslararası yatırımcıların kaprislerine karşı son derece savunmasız kalır.

Bütün bu yatırımcılar hala Yunanistan'ın bütçe açıklarının finansmanı için istekli kalır; son tahvil sorunu talep sağlıklı bir farkla kaynağı aşan gelir beş kat fazla talep oldu. Yine de, faiz oranları hızla yükseliyor ve kredi temerrüt yayılır üzerine yayılır 400 baz puan üzerinde yükseldi, sinirlilik artıyor ve Yunanistan gelecek tahvil ihracı gibi sağlıklı talep ile bir araya geldi olacak hafife alamaz öne sürdü.

Bu bağlamda, Avrupa Birliği bastı. Eğer Yunanistan yardım istedi aslında, ben belli bile değil. Yukarıda belirtildiği gibi, Yunan borç “kriz” büyük ölçüde sermaye piyasalarında oynuyor ve mutlaka Yunanistan Maliye gerçekte bir değişiklik göstermez. Yine de, AB liderleri, üye ülkelerin maliye bakanları arasında bir toplantı, seçenekleri tartışmak için yeterli alarma geçtiler.

Yunanistan'a yardım her türlü sonuçta yardım için müdahale etmeye hazır olduklarını açıkladı AB siyasi liderleri olarak kabul edildiğini inkar hafta sonra, ama detaylar konusunda belirsizler. Koşulları spesifk dolar miktarda hiçbir çıkıntıları olduğu için destek sadece puslu vaat emri gerekir. Açıkçası konfor düşünülmüştü yatırımcılar “manevi destek yeni belirsizlik endişe comfort aldı” ve sonunda, piyasalarda ters etki elde etti.

Bu yaşananlar Euro canlılığı tehdit olup olmadığını söylemek için erken. Çok Yunanistan, Portekiz ve İspanya'nın da olduğu için (diğer şeyler Arasında, 4 %2010 bütçe açığını azaltmak için söz verdi) sırayla mali ev almak olup olmadığını bağlıdır. Daha da önemlisi, nasıl değişir ve ne ölçüde, AB bu krizi bir topluluk olarak yanıt verir. Avrupa zaten 10 yaşında ve dünyanın geri kalanı ile olduğu gibi AB içinde kabul olurdu düşünürdüm. Aksine, siyaseti derinden bölücü ve dolu kalır. Eleştirmenler çoğu bu fırsatı kaldırılması için taze aramalar yükseltmek için meydan ele geçirdiler. Eğer Yunanistan, sorunlarının diğer AB üyelerinin de müdahale edilmesi gereken bir noktaya bozulabilir eğer, crescendo için bu çağrı bekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: