Yuan Tartışmalar Kızışıyor

Son birkaç hafta içinde, (RMB) Çin Yuan yeniden takdir yükselen beklentileri artan gerginlik getirdi. Politikacılar, ekonomistler ve gazete köşe yazarları da işin içinde kendilerini bu konu üzerinden giderek, sert tartışmalar içinde buluyorlar. Dahası, tartışma gençleştiğini ne; oysa Çin yakında peg kaldıracağına bu kaçınılmaz bir sonuç olmadan ve tek soru ne zaman, şimdi insanlar bir kez RMB bir değerleme hatta gerekli/arzu edilir olmadığını kendilerine soran oldu.

Eski stratejisiyle (bir çok yönden) kırma, unutulmamalıdır yumuşak konuşma ve yatıştırma, Başkan Obama açıkça Çin RMB takdir için izin almaya çağırıyor: “dış açıkları olan Ülkeleri kurtarmak için daha fazla ihracata ihtiyacı var. Dış fazlaları olan ülkeler tüketim ve iç talep artışı gerekiyor. Daha önce de söylediğim gibi, Çin daha hareketli bir piyasa odaklı döviz kuru küresel yeniden dengeleme çabalarına önemli bir katkı sağlayacaktır.” Bu oldukça sıradan bir öneri gibi görünüyor olsa da, genellikle Çin dikkat çekiyordu kurtuldu Obama'nın önceki retorik yaklaşım, güçlü bir mola işaret ediyor.

Bu arada, ABD Hazine Bakanlığı, ABD Kongresi için 15 Nisan'da sunulacak yabancı para üzerine kendi yarı yıllık rapor hazırlamakla meşgul. Her zamanki gibi, medya Çin ile ilgili olarak, resmi para birimi manipülatör etiketli olup olmadığı ve belirli bir kısmı üzerinde duruldu. Neredeyse tanımı gereği, Çin Yuan yönetir, ama Hazine Bakanlığı şimdiye kadar Kongre ticaret cezai yaptırım uygulanması için izin çünkü etiket kaçınmıştır. İronik olarak, bu tür bir etiket vermek en basınç Kongre, kendisinden geliyor.

Rapor dışında, Kongre çağrısında bulundu 130 Temsilcileri tarafından imzalanmış Başkan son mektup kanıtladığı gibi boş boş oturan değil. Senato da RMB benzer bir yüzde ile yeniden değerlenir sürece Çin'den ithalat 25-40% bir tarife yer edecek bir yasa tasarısı ile meşgul. “Senatörler, ABD durgunluk [Charles] Schumer çeşitli şekillerde 2003 yılından bu yana önerdi eden yasa, siyasi beklentileri ilerleteceğini söyledi. Schumer Senato önerisi için ‘bir değişiklik yasa çıkarması gerekiyor-en kısa sürede çok bağlı’ dedi. Onları değiştirecek tek yolu değiştirmek için onları zorlayarak olur.’ ” Belki de ekonomik durgunluk perspektif şeyler koymak ve yasa nihayet geçmek için gerekli ivme vardır.

Çin hükümet yetkilileri çelişkili sinyaller göndermeye devam ediyor. Sadece Başbakan Wen JiaBao, arkasında Çin'in premier az (#2 adam) Çin ve aslında, böyle bir suç suçlu olan diğer ülkelerde olduğu Yuan hile yapmaz o ifadesiz bir suratla söyledi. Başka bir yüksek rütbeli resmi ekledi, “ben renminbi [yuan] döviz kuru sorunu politize kabul etmiyoruz.” Öte yandan, Çin Merkez Bankası Zhou XiaoChuan, baş “uyarıcı çıkmadan er ya da geç mali krizle mücadele için benimsenen özel yuan politikası ‘son vereceğini belirterek yeni bir çığır açmıştı.” Belli ki, Kur rejiminin para politikası yürütmek için, özellikle enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükselterek yeteneğini engelliyor. Sanki hükümetin konumunu yeterince karmaşık değilmiş gibi, Ticaret Bakanlığı, şimdi büyük ihracatçılar büyük bir maddi durumunda başarılı olacaklarını görmek “stres testi” çalışıyor.

Ekonomistler de mücadeleye girmeden, Nobel Ödüllü ve Çin'in Yuan politikası “gerçekten dünyanın geri kalanına zarar NY Times yazarı Paul Krugman yorum yapan vardır. Dünyanın en büyük ekonomilerin likidite tuzağına — derin depresif sıkışmış, ancak ilgili oranları zaten sıfıra yakın olduğundan, faiz oranları kesim tarafından bir kurtarma üretilemiyor. Çin, yersiz bir ticaret fazlası Mühendisliği tarafından aslında hiç mahsup ettikleri-bu ekonomiler üzerinde uyarıcı, anti empoze edilir.” Morgan Stanley'nin Baş Asya Ekonomisti Stephen Roach, bu suçlama için, “Paul Krugman üzerinde beyzbol sopası almak gerektiğini açıklanamaz önererek tepki gösterdi.” Bu iki ekonomist arasındaki dolaylı olarak diğer gazeteciler ile yapılan ve ileri () ısıtmalı arka yola, sonuçta Yuan konuya eklendi dikkat çekmek için başka bir şey başarmak.

Bu noktada, herkesin – Stephen Roach dışında YIL Yayın Kurulu – bir değerleme herkesin yararına olacağını kabul etmek gibi görünüyor. Yuan esnek hale olumlu olması, dünya ekonomisi için değil, aynı zamanda Çin için olacağını “temelde düşünüyorum. Japonya Maliye Bakan Yardımcısı, Çin'in komşuları kaç dolar peg hakkında sorular var gibi görünüyor,” özetlenmiştir. Çinli yetkililer kabul eder ve bu görüşü paylaşır ve onların bakış açısından, değerleme sadece kendi şartlarına göre bunu yapmak için güçlü olmak meselesidir. (Yaşayan birinden geliyor) Çin'de birçok şeyde olduğu gibi, kurtarmak için önemlidir.

İlginizi Çekebilir: