Yen Mantıklı gelmiyor: Döviz Müdahalesi, Borç ve Deflasyon

Geçen hafta, Hirohisa Fujii, Japonya Maliye Bakanı istifa etti. Fujii Japon Yeni üzerinde açık sözlü bir yorumcu olduğu için, hareket döviz pazar üzerinden bir sarsıntı gönderdi. Onun yerine, Başbakan Naoto Kan, öncekinden daha tutarlı olacağını bekliyorduk olanlar hızlı bir şekilde Bay Kan sürekli olarak yeni görevine birkaç gün içinde kendini tekzip başarmış gibi hayal kırıklığı oldu.

6 Ocak'ta, Yen zayıflatmak görmek için “güzel” olması, şimdiye kadar aklımda yoktu seviyesi olan 95 Yen/Dolar belirlemek için devam edeceğini söyledi. Piyasalar aslında “Eğer para düzeyleri keskin tahminlerde sapma, ekonomi üzerinde çeşitli etkileri olabilir Yen: belirlemeli bir gün sonra, dedi.” Hükümet gazetecilere başarılı konuşmamız gerektiğini kaydetti eden Başbakan Yukio Hatoyama tarafından azarladı sonra, döviz seviyeleri sabit olması gerektiğini ABD Hazine Bakanı söyle devam etti. Hatta – ya da müdahale edeyim ister kısa, Yen Japonya'nın resmi devlet pozisyonunu hala bulanık kalır ve daha az açık.


Neyse ki, gerek olmayabilir. Düşme Yen gönderebilir Yen hala Kasım ayında rekor yüksek seviyelerinden %5'ten fazla kalır, ama aynı zamanda, çünkü ekonomik ve mali güçleri bu coalescing çünkü sadece. İhracatta bir iyileşmeye rağmen, Japon ekonomisinin kuşatılmış kalır, en son 1991 yılından bu yana en düşük seviyesine sözleşmeli, [en büyük ekonomiler arasında emsalsiz olduğunu] “bir çamaşır parçası olarak sahip.” Şimdi 2010 yılında olduğumuzu, Japonya artık bir satırda “ikinci kayıp on yıl yaşadı resmen söylenebilir.”

Ekonomik büyüme 1990 yılında çöktüğünde, Japon tüketicilerin tutumlu ünlü oldu, ve iç piyasa hala kurtulamadı. Ne borsa var, bu konuda: “Nikkei 1999 yılı sonunda durdu yerde 58'inin altında. 72.9 %1989 sonuna zirveye altındadır.” Tahvil piyasası performansı, bu arada, bir ayna görüntüsü oldu, 1990 yılından bu yana %78 toplanma vardır.

Reel faiz oranlarında ortaya çıkan düşüş ekonomik durgunluk ile deflasyon yıllık bir devlet üretmek için bir araya getirdi. Aslında, fiyatları bir kez daha düşüyor, bu sefer %2 yıllık bir hızı vardır.


Pek çok ekonomist teşhis etmek için hızlı olmuştur Japonya hala tasarruf 1.500 trilyon trilyon 16,3 ($) ¥olduğu gibi “sorun, tasarruf ve yatırım arasında çok büyük (belki de dünyadaki en büyük) bir dengesizlik yatıyor.” Bu son, ancak, tasarruf Japon demografik değişiklikler vergi ülkenin havuzu olarak nasıl net değil. “Japon beşte birini 65 yaş üstü...ülke nüfusu 2006 yılında düşüyor milyon küçülen başladı ve 3.2 oranında önümüzdeki on yıl içinde düşecek.”

Bu Japonya'nın mükemmel ekonomik fırtına son bileşen: borç getiriyor. Japonya'nın gayri safi milli borç IMF tarafından bu yıl GSYİH 225% dokunmak ve 250% 2014 kadar erken tahmin edilmektedir. Yaşlanan nüfusun bir sonucu olarak, hükümet krediler için kullanılabilir nakit havuzuna aynı oranda her iki taraftan hükümet üzerinde mali baskı uygulayarak olan vergi matrahı olarak küçülüyor. Bir yorumcuya göre, “Japonya'nın mali koşulları erime noktasına yakın.” Uluslararası sermaye piyasaları Japon devlet iflas etmeyeceğini kabul edebileceği herhangi bir verim olduğunu sanmıyorum başka bir perde.


Hükümet bu konuda ne yapıyor? Açıkçası, çok fazla değil. Mali durumunu kötüleştiren deli gibi para harcama ve daha yakın iflas bastırıyor bu daha da sağlamlaştırılması deflasyon önlemek ekonomik asal pompa ve (boş) bir girişim. Merkez Bankası, bu arada, sadece parasal genişleme yeni bir tur, aynı zamanda deflasyon mücadele amaçlı duyurdu. GSYİH sadece %2, ancak, bu önlemler çok gerçekleştirmek için olasılığı oldukça uysal olduğunu “ve. Para tabanı sadece %5 oranında bu yıl (ABD'de %71 ile karşılaştırıldığında) genişletilmiş olduğunu düşünürsek, hala çalışması için kapsam bol vardır. Şu anda, ancak, yine de bunu yapmak için isteksiz.

İronik olarak, yaşlanan nüfus olgusu denge için Japon ekonomisi geri bitebileceğini. Kötü Japonya'nın mali sorunlar olur, bu yüzden borcunu deflate ve varsayılan önlemek gibi sadece para basma zorunda olacak er. Bu ekonomiyi canlandırmak ve iki sorun çözme) fiyatlar, Yen ve uygulamak güçlü aşağı yönlü baskı üzerinde yukarı doğru baskı olacaktır. Gördüğüm kadarıyla, bu bir taşla dört kuş.

Yen gelince, o zaman, fiyat istikrarı ve güçlü bir kredi derecelendirme hemen felaket sinyali olmadığından yakın vadede hover için beklediğiniz. Hayır, Japonya'nın ekonomik sorunları daha açık bir şekilde kendilerini manifst önce bir süre olabilir anlamına gelen terim, daha uzun.

İlginizi Çekebilir: