Yorum: Dolar Adına Müdahale Edecek BİZE?

Washington'da geçen haftaki G8 toplantısında, para tartışma sıcak bir konu olması bekleniyordu. Dolar günlük bazda rekor seviyelere geri çekilen, Kanada Doları ve ABD doları güçlü ekonomiye rağmen takdir Yuan, Yen sürekli halsizlik sağlamak için Çin başarısızlığı ve son paritesi, kesinlikle ilgiyi hak ediyor, döviz olaylar var. G8 Büyük Birlik Euro olarak kullanır ancak, muhtemelen en çok incelemeye alınan Euro/USD ilişki vardır.

Avrupalı politikacılar ve bürokratlar kendilerini yanı sıra arasında düşüş Doların üzerinde Amerika ile tartışırken son birkaç ay geçirdim. Dolar, Avrupa ekonomilerine zarar veriyor bu uzlaşma kesinlikle; bir Alman Bakanın ifade edilmiş olarak, “ağrı eşiği” geçildi. ABD cari hesap ve mali hesap dengesizlikleri, döviz kurlarındaki değişiklikler ile çözülebilir bu yana nispeten zayıf bir Dolar muhtemelen küresel ekonomik istikrar için en iyisi, aynı zamanda açıktır. Böylece, il açısından, Büyük Resme odaklanmış olan ve Avrupa Merkez Bankası, düşünmek eğilimindedir Avrupalı siyasetçiler arasında büyüyen bir uçurum vardır. Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı, örneğin, Euro takdir ağlayıp, içinde ECB adım talep edecek kadar ileri gittiğini bile oldukça vokal olmuştur. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean Claude Trichet, Başkan, Avrupalı politikacıların Euro yorumlarında dikkatli olmaya çağırarak yanıt verdi.

Ancak, Merkez Bankaları G8 konferanslara katılmak beri, politikacılar azalan Dolar Hazine Bakanı Hank Paulson, ABD Dışişleri Bakanı, avlanıyor emin olabilirsin. Bazı analistler ‘müdahale’ tartışmaları içine gireceğini iddia var hatta. Aslında, döviz piyasalarında Avrupa ve Amerikan tandem sonra hasta bir Dolar desteklemeye çalışırken 1994 yılından beri müdahale etmedi ABD. Birkaç ay sonra, ancak, plan karışık sonuçlar nedeniyle terk edildi. Olası bir kez daha müdahale girişimi ABD, aynı durumla karşı karşıya, öyle mi?

Cevap olası değildir. “ İlk Avrupalılar USD/Euro döviz kurunun pozisyonda united bile değildir. Gizlice, muhtemelen daha güçlü bir Dolar tercih eder, ama toplum içinde, sadece bir avuç müdahale çağrısında bulundular. Hükümet/Merkez Bankası para birimini kontrol etmek için ikinci bir borç ABD gerektirecek) döviz kuru sabitleme kısa, çok zordur. 1994 yılında Güney Kore ve Japonya tarafından yapılan son müdahalenin yanı sıra Amerika'nın çabaları, başarısızlıkla sonuçlandı. Son olarak, para birimi denetim yapan Çin, sorunu vardır. Kesinlikle aynı anda Çin Yuan şamandıra için teşvik ederken, Dolar adına müdahale ederse ikiyüzlü görünmesini istiyor. Böylece, belirli ABD ekonomik imtiyazlar G8 toplantısının sonuç olsa da, Doların kontrollü bir takdir olasılıkla onlardan biri olmayacak.

İlginizi Çekebilir: