Kanada Doları Oynaklık Müdahalesi Teşvik olabilir

Döviz Blog son Kanada Doları kaplı yana – 29 Temmuz – Kanada Doları ABD Doları karşısında başka bir %2 takdir, para hem de uçucu olduğu algısını güçlendirmek ve çok hızlı bir şekilde takdir. Bu endişe yükselen para birimi Kanada ekonomik iyileşme meşhur İngiliz anahtarı temsil eden korku olan Merkez Bankası yetkilileri ve siyasetçiler tarafından barındırılan olduğunu.

Endişelerini haklı gibi çalkantılı bir açıdan görünüyor. “Yılda 20 ila 25 baz puan olmak üzere Kanada Doları üzerinde bir haftalık bir seçenek maliyeti için geleneksel oldu...maliyeti genellikle artık nokta aralığı 50 ila 75-noktası olduğunu ve son altı ay içinde 100 puan kadar yüksek olmamıştı.” Göreceli olarak, para da yaygın olarak ilişkili olduğu mal daha uçucudur. Yalnız son iki ay içinde, hem de %7.4 dalma ve %10'luk bir artış kaydedildi. Adil olmak gerekirse, kısa vadeli dalgalanmalar bir yıl öncesine göre daha düşük olduğunu, ama bu hala çok yüksek olduğuna ısrar edenler yatıştırmak için gitmiyor.


Kanada Doları çok hızlı bir şekilde yükseldi ücret bakıyor, bu da geçerli görünüyor. Bir Mart ayından beri gürleyen+ %20 artış (FX terminolojisinde) sadece bir geri çekilme, yer kredi krizinin başlamasından sonraki gün daha da büyük düşüş dengelemek için gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Bu argüman, ancak, Loonie muhtemelen düşmeden önce aşırı değerli olduğu fikrini yok sayıyor. Hala yüksek, daha yüksek uçmak bile olmasaydım o zaman, emtia fiyatlarının gökyüzü yüksek ve beklentiler vardı. O zamandan beri, aniden düşmüştü, yarım balonunun zirve sırasında kaydedilen rekor yüksekler daha var.


Emtia fiyatlarının konuşmada, “Kanada da [Bankası] zaman son açıklamada, petrol fiyatlarının 75 $bir varil vardı, ama şimdi 65 $aralığı için 60$vardır. Bu para biriminin değerlenmesi emtia ihracatını talebi aştığı ve sahip olduğu ileri sürüldü.” Diğer bir deyişle, Loonie son artış spekülasyon, temel bir değişiklik için daha fazla bağlanabilir. Bir analist, “dolardaki artış karşısında alternatif arayan ‘sıcak para’ değil temel ekonomik gücünü yansıtır.” diyor.

Kanada Merkez Bankası, doğal olarak, bir sorun olarak nitelendirir, ve “Kanada Valisi Mark Carney Bankası eğer Kanada Doları yükselişi devam ederse ve ‘olgunlaşmamış’ kurtarma boğmak için tehdit para piyasalarına müdahale etmeye hazır olduğunu söyledi. Eğer Loonie getirdiği belirsizlik için, aslında, BOC yetkililer, Kanada'nın ekonomisi sürekli yakın vadede büyüyeceğini oldukça eminiz.

Merkez Bankası'nın seçenekleri ana politika oranını zaten sıfıra yakın olduğundan sınırlıdır. Bir analist, bu hala değiştirilebiliyor açıklıyor. “Eğer 2010 yılının ilk yarısında sıkın gidiyordun ve döviz parite bir noktada vuruyor, belki orada 2010 yılı sonuna kadar almak anlamına gelir.” Bankanın sadece diğer para politikası seçeneği döngüsünde bu noktada, mümkün gözükmüyor (yani para basma), nitel düşüyor. “Döviz piyasalarında Kanada Doları gücü bastırmak için müdahale de etkisiz olarak para politikası eylem birlikte olmadan müdahale gören banka için çekici bir seçenektir. Bu para banka için sadece gerçekten uygun bir seçenek olarak yorum bırakır.” Ancak, Loonie Carney uyarılarına rağmen takdir etmeye devam ettiğini göz önüne alındığında, tüccarlar sadece boş söz olarak bu tehditleri göz ardı gibi görünüyor. Eşlik etmeye başlıyoruz.

İlginizi Çekebilir: