Petrol Fiyatları ve DÖVİZ Muamma

Uzun zamandır hakkında petrol fiyatları bloguna yok. Fiyatlar mali kriz sonrasında yıkıldıktan sonra, konuşacak fazla bir şey yoktu. Ancak, ham petrolün fiyatı %50'den fazla Haziran ayından bu yana arttı, ve şimdi yatırımcı bilincinin ön planda gibi görünüyor. Döviz piyasası gözlemcileri, özellikle, petrol fiyatları ve döviz kurlarına ayı içinde birbirlerinden farklı ve bazen çelişkili yolları için kendilerini brace gerekir.


Normal şartlar altında, döviz piyasalarında yükselen petrol fiyatlarının etkisi oldukça basittir. Öncelikle, petrol ihraç eden ülkelerin para birimleri genellikle takdir bir ölçüde yaşayacaksınız. Buna ek olarak, petrol sözleşmeleri hala ağırlıklı olarak ABD Doları yerleşmiş olduğundan, petrol fiyatları ve zayıf Dolar el ele gitmek eğilimindedir. İkinci olarak, eğer artan fiyatlar enflasyon sürücü olarak, aynı para politikasının sıkılaştırılması aktif olan Merkez Bankaları için de söylenebilir. Reel faiz oranı farklılıkları genişletmek olarak, kaçınma (risk) sermayesi doğal olarak en yüksek getirileri doğru çekilmek olacaktır.

Aynı mantık mevcut durum için uygulanan, ancak olamaz. Bu kez, petrol fiyatları ekonomik temelleri ve artan talep ile, daha ziyade arz kaygıları ile hareket değil çünkü. Devam eden Orta Doğu siyasi kriz ve petrol vadeli arasındaki bağlantıyı anlamak için uzman olmaya gerek yok. Yalnız son iki hafta içinde, fiyatlar kuyruklu %15 artış ve azalmaya belirtisi, gerginlik çözülmemiş linger sürece var.

Bu açıdan, siyasi gerginlikler ABD Doları güvenli limanlara sürücü bekleyebilirsiniz. Diğer yandan, ortaya çıkan yüksek petrol fiyatları ABD ekonomik toparlanma kıvrım ve yatırımcının Dolar cezalandırmak için neden olabilecek beklenir. Ancak, ayrıca yükselen petrol fiyatları da Fed eninde sonunda olumlu Dolar olacaktır QE2 faiz oranları, ya da en azından dizgin, neden neden olabileceğini dikkate almak gerekir.

Teori yeter; gerçekte neler olduğuna bakalım! Kanada Doları ve Avustralya Doları petrol eski ihracatının %7'sini oluşturuyor, ve ikincisi ekonomide sıfır bir faktör olmasına rağmen artıyor. Forex yatırımcılar da yükselmekte olan emtia fiyatları, daha yavaş bir hızda ama petrol fiyatları kafa karıştırıcı gibi görünüyor. Buna ek olarak, yüksek enerji fiyatları muhtemelen enerji ithal eden ülkelerde ekonomik büyümenin azalacağına yana, bu aslında uzun vadede bazı emtia para birimleri de zarar verebilir.

ABD Doları--Kurul düşmüş karşıya bulunuyor. Ben Bernanke, ABD ekonomisinin yüksek enerji fiyatlarının etkisi çok az olacak ısrar ederken, piyasalar da karşıt görüş alarak veya Fed dovishness Doların cezalandırmak vardır. Diğer bir deyişle, Eğer Bernanke petrol endişe değilse, muhtemelen QE2 cap kazandı, ve kesinlikle yakın vadede faiz artırımı yönlendirmek olmaz.

Bu arada, görevi fiyat istikrarını korumak doğru eğik olan (ECB) Avrupa Merkez Bankası, enflasyon üzerinde yükselen emtia fiyatlarının etkisi ile ilgili kaygılarını dile getirmeye başladı. Tüketici ve üretici fiyat endeksleri Euro karşısında yükseliyor ve ECB üyeleri enflasyon güçlendirip onları önlemede proaktif bir tutum olacağını öne sürdüler.

Sonuç olarak, her ikisi de AB ve net petrol ithal ederken, Euro ve Dolar daha iyi performans için, her şey eşit olduğunda hazırlanıyor. Buna ek olarak, Orta Doğu siyasi protestoların daha fazla istikrarsızlık sürücü ve (özellikle Suudi Arabistan ve İran) herhangi bir büyük arz şokları katkısı sürece, güvenli liman sermaye akışı yönünde herhangi bir ivme olmayacak. Aynı zamanda, petrol fiyatları konusunda bir uzman değilim iken, fiyatlar stabilize etmek ve küçük düzeltmeler bir avuç döviz piyasasında gerçekleştirmek için beklenebilir. Tüccarlar hala lehine Doları kısa için bir bahane arıyor, iyi, her şey, ama er ya da geç bu ticaret, yüksek petrol fiyatları veya sınırlarını kabul etmek zorunda kalacaklar.

İlginizi Çekebilir: