Yeni Zelanda Doları Artış Ekonomik Toparlanmayı Tehdit Ediyor

ABD Doları karşısında yaklaşık %30 Mart'tan beri arttı (NZD ya da Kivi) Yeni Zelanda Doları şimdi yüksek 9 1/2 ay civarındadır. Hala 2008 rekor yüksekler ise, para zaten kredi krizinin ekonomik durgunluğa yol verdi beri 167 bu kayıpların büyük bir kısmı silinir.

Japon Yeni geçen Cuma Kapsama bir parçası olarak, S&P 500 için AUD/USD çapraz performansına göre bir grafik ekledik. Korelasyon katsayısını hesaplamak olmasa bile, grafik üstünkörü bir inceleme esrarengiz bir ilişki ortaya koymuştur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, aynı ilişki aynı zamanda performans son yakından ABD hisse senetleri aynası olan Yeni Zelanda Doları için de geçerlidir çıkıyor.

Tüccarlar Yeni Zelanda Doları kesinlikle sayılır arasında sözde güvenli liman paraları ve riskli alternatifler arasında fonların split kalibre etmek için ilerlerken diğer bir deyişle, risk iştahı ve riskten kaçınma arasındaki etkileşimi döviz piyasaları domine etmeye devam ediyor. -Tepeden-çukur-dan %50'ye yakın slayt bir tepki olduğunu kabul yatırımcılar olarak Kivi rallinin daha sonra, bir düzeltme temsil eder.

İleriye dönük olarak, ancak, Kivi yeni temalar yatırımcıların kafasında öne hareket olarak kendi ayakları üzerinde dinlenme olacak. Özellikle, daha yakından Yeni Zelanda ekonomisi, toparlanma ve talep kanıtlara bakmaya başlayacaklar. “Yeni Zelanda Valisi Alan Baba rezerv Bankası, dünya Büyük Buhran tekrar kaçınmıştır iş bir izleyici söyledi. Şimdi, biz ve dünyayı kurtarma yolunda görünüyor. Yeni Zelanda kurtarma paketi öncesinde başlaması muhtemel görünüyor. ”

Yeni Zelanda ekonomisi beşinci düz çeyrek için küçüldükçe, “aynı zamanda, en son ekonomik verilerin serbest düşüş ekonomiyi gösterdi,...ekonomisi Ocak-Mart çeyreğinde yüzde 2.7 sözleşmeli.” Tahminler farklı olsa da, GSYİH 2.1 en az% tarafından 2009 yılında düşüş beklendiği, 2010 yılında beklenen mütevazı bir pikap ile. Yatırımcıların kurtarma Yeni Zelanda ihracat şamandıra için yardımcı olacak ürünleri için artan talep tarafından tahrik olacağını bahis vardır. Bir kez daha, bu 3 Milyar dolar yıllık ticaret açığı gösteren veriler ile çakışıyor. İthalattaki düşüşe rağmen, ülke hala ihracat daha fazla ithal etmektedir. Bu paydaşlar katılıyorum tüm ekonomik büyüme için elverişli olmayan güçlü para, bir ürün olabilir. Sonunda, kurtarma için ekonominin en iyi şans borç yeniden başlamasını mevcut kriz nedeniyle uyarılan tüketim ve konut inşaatı, güçler yatıyor. Bay Baba diyor ki, “güçlü ev fiyat enflasyonu ve kolay kredi tecrübesine dayanarak savunulamaz olacak.”

Büyüme için belirsiz umutları, ılımlı fiyat enflasyonu ile birlikte göz önüne alındığında, RBNZ mevcut seviyelerde kısa vadeli faiz oranları tutmak için beklenebilir. “Baba gösterge faiz oranı değişmeden 30 Temmuz'da rekor düşük 2.5'i bırakın, Bloomberg tarafından yapılan ankete göre, her 10 ekonomistlere göre olacaktır.” Takas oranları, piyasalar aynı şekilde hissediyorum, ve gelecek on iki ay için sadece 25 baz puan zam fiyatlandırma vardır. Böyle belirsiz bir prognoz ile, Kivi ralli gerçekten sürdürülebilir olup olmadığını merak vardır.

İlginizi Çekebilir: