Euro Doların Yerini Alabilir

İki Amerikalı ekonomistler, son zamanlarda dünyanın rezerv para birimi olarak ABD Dolarının rolü önümüzdeki on yıl içinde gelişecek belirlemek için bir bilgisayar simülasyonu yapılmıştır. Doların üstünlüğü sürdürülmesi yönündeki önermeleri - - Euro, önümüzdeki 10-15 yıl içinde Doları geçeceği tahmin ediliyor sonucuna önde gelen simülasyon çelişki vardı. Bu global döviz rezervleri içinde Doların payı %66, Euro %25 ile karşılaştırıldığında bu yana pek çok analist mide için zor olabilir. Buna ek olarak, Dolar yaklaşık 150 yıldır başlığını açtı ve onun yerini anlamak zor.

Ancak, iki faktör son 10 yıl içinde ortaya çıkan, argüman desteği verdiğine var. İlk olarak, BİZE ikiz açıkları patladı; cari açığın yaklasik 800 Milyar dolar ve ulusal borç 9,4 Trilyon dolar olarak tahmin ediliyor. İkincisi, önce Euro kurulduğu için, Dolar için güvenilir bir alternatif yoktu. Deutsch Mark ve Japon Yeni başlangıçta potansiyel aday gibi görünüyordu, ama Alman para birimi Euro konulmuştu ve Japon ekonomisi soğudu ve deflasyon tarafından ele geçirdi. Daha sonra çevresel faktörler, enflasyon kolaylaştırılması ve Dolar aşınmakta olan ABD para politikası gibi. Aynı zamanda bir neo-emperyalist dış politika BİZİ zorlandığını dair işaretler vardır, ve yabancı Merkez Bankaları gergin hale geliyor. Financial Times raporları:

Pek çok gelişmekte olan ülkeleri zor dolar mandal korumak için bulacaksınız. Şimdi onları bırakmak için isteksiz olabilir ama enflasyonist baskıların artması da çekilmez bir noktaya gelecek.

İlginizi Çekebilir: