Won Güçlü Ribaunt

Geçen yıl Kore wonu dünyanın en zayıf para birimlerinden biri oldu ve birçok para kredi krizinin başlangıcında sarhoş nasıl düşündüğünüz zaman da çok şey anlatıyor. Kazandı değerinin neredeyse yarısını kaybetti, Kore alacaklılar dış borçlarını ödeyemeyecek durumda olacağını kaygılar nedeniyle. Mart ayından bu yana, ancak, para bir hükümet krizini önlemek İçin harekete geçti: “etkileyici 25% oranında yükseldi var, Güney Kore dolarlık takas anlaşması, bankacılık sistemine para pompaladı, mali harcamalarını artırdı, banka sermaye ve kesim düşük doldurmak için fon kurmak yeşertti.

Son çeyreğinde, Güney Kore ekonomisi %2,3 büyüdü, yaklaşık altı yıl içinde en hızlı tempoda, 2008 yılının dördüncü çeyreğinde kaydedilen %5 daralma önemli bir değişim oluştu. Hala, “Güney Kore ekonomisinin bu yıl %1.8 oranında küçüleceğini, IMF, dün söyledi, yüzde 3 oranında bir daralmaya Temmuz tahmini gözden geçiriliyor.” GSYİH %50'ini oluşturan ihracatının daha da iyileşti ve şimdi yaklaşık 20% oranında yıllık bazda yükseliyor. Perakende satış tırmanıyor ve hane için banka kredileri altı aydır aralıksız artış gösterdi. Son olarak, “yurtiçinde ve yurtdışında tedbirleri Güney Kore canlanma planıyla Uyarıcı. Hükümet ekstra harcamaların trilyon 67 fazla kazandı (53 milyar$) sözü, Haziran ayında yaklaşık iki yılın en yüksek Tüketici Güven tırmanmaya yardım etti.”

Ancak, Kore bir miting desteklenen olan spekülatif sıcak para giriş – kurtarma geri almak için tehdit ediyor. Bir analist, “risk iştahı beklenen artış ile, yabancı yatırımcılar daha fazla gelişmekte olan piyasa hisse senetlerine yatırım, daha fazla dolar arzı yol açabilir.” dedi. İlk yarı 2009 cari işlemler fazlası rekor, çok geride değil, ikinci yarı tahminleri ile. Kore'nin döviz rezervleri, bu arada, iyileşti ve önümüzdeki yıl içinde dokunmatik Milyar 300 $olabilir.

Tabii ki, Merkez Bankası sadece boş boş beklemek değildir. Zaten rekor düşük olarak %2 için gösterge faiz oranını indirdi ve dünkü aylık para politikası toplantısında sahiptir, sıkıca en az altı ay daha yükselterek düşünün reddetti. Bir analist, şöyle dedi: “hayır acil oranlarını yükseltmek için ihtiyaç vardır. Kore Merkez Bankası ekonomiyi tamamen iyileşene kadar bekleyecek bu eylem büyük olasılıkla derstir, ve özellikle, işsizlik oranı artan duruncaya kadar bekleyecekler.” Yine de, verilen her iki Kore wonu gözardı kabul edilen faiz oranları (aşağıdaki grafiğe bakınız) batıda yukarıdaki seviyelerde kalması ve fon akışı devam edebilir.

Güçlendirilmesi Kazandı düşürmek için Merkez Bankası diğer aracı döviz piyasasına doğrudan müdahale edilir. Ama bunu yapmak için nefret edilir: ” ‘daha iyi ekonomik kriz ile başa çıkmak için daha büyük bir döviz rezervi var ve bu iyi olurdu, ama yapay rezerv hacmi artırmak için dolar satın almak için girişimleri piyasalarda aşırı yaramaz Bakanlığı resmi sıralaması enflasyon,’ bir yüksek-stoke ise döviz manipülasyon suçlamalarına yol açabilir” dedi. Yine de, yatırımcılar genellikle günün düşük biraz dolar aldım piyasada pek katılmaz banka bu olasılık:”Bir devlet hakkında gittikçe sinir büyüyor, olası bir müdahale ile ilgili spekülasyonlar da sürüyor, yerel bir banka tüccar” dedi. Tabii, Temmuz ayı sonunda 1220 psikolojik önemli seviyeye ulaştıktan sonra Kazandı daldı. Henüz geri sıçrama var.

İlginizi Çekebilir: