ABD Ticaret Açığı USD için 10 Yılın en Düşük; İyi Haber Yaklaşıyor?

Geçen yıl, ithalat ve emtia fiyatlarındaki düşüşler ABD Ticaret dengesizliği bambaşka bir çöküşüne katkıda bulunmuştur. Açığı 27 Milyar doları geçen ay artarken, genel eğilim, kesinlikle hala aşağıya doğru olduğunu.

Kredi krizi başladığından bu yana, ABD ithalat rekoru 40 oranında düşmüş, yıllık bazda var. Mart ayında, “İthalat 151.2 milyar dolar en az 2004 eylül ayından bu yana yüzde 1 azaldı. Talep etmek ne kadar doğal gaz ve çelik gibi motorlar ve makine gibi sermaye malları ve endüstriyel mallar için düştü, ABD işletme yatırımlarındaki düşüş yansıtan.” Düşük emtia fiyatlarının da denklemin ithalat tarafında bir rol oynamıştır. Aslında, eğer enerji fiyatlarındaki küçük bir artış için, açığı muhtemelen bu ay daha da azalmış olur.


İhracat da düşüyor, ama daha yavaş bir hızda, net etkisi daha çok ticaret daha olumlu BİZE bir dengedir. “Mart ayında ihracat %2.4 aylık düşüş daha bir ay önce %1.5 artış tersine döndü. Bir ekonomist ama bu %2.4 damla bile geçen eylül ayından bu yana norm haline geldiğini %6 artı aylık düşüşler ile karşılaştırır,” diye açıklıyor. Diğer bir deyişle, (ABD ihracat sembolize olarak) dünya çapında talep, normale dönüyor.

Ekonomistler ticaret açığının azalmaya devam edecek olmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumdalar: “düşük asılı meyve elde edilmiştir, ve çok daha ileri giderek, ticaret açığının kapatılması için, özellikle dördüncü çeyreğinde ve yılın ilk çeyreğinde görülen ekonomide kısır kriz hafifler başladıysa zor olacak.....Bir kere ekonomi sağlık (özellikle 2010 hikaye) ciddi olarak geri dönmeye başlıyor, ticaret açığı büyük olasılıkla yeniden genişlemeye başlayacaktır.” Ama rakip bir görünüm “ithalatına tartmak ve bu durumda açığı 350 Milyar dolar yıl sonuna kadar düşebilir önümüzdeki aylarda daralma eğilimi,” ticaret açığı tutmak tüketici talebi sarkık bekliyor. 2006 rekor 788 Milyar dolarlık bütçe açığı ile kıyasladın.

Ticaret dengesi değil (ait harcama yöntemi dahil olmasına rağmen) doğrudan GSYİH ifade etmez iken, azalan ticaret dengesi sağlıklı bir ekonominin genellikle yansıtıcı. Ya ihracat ithalat nispeten daha hızlı büyüyor, ve/veya tüketicilerin, her ikisi de olumlu GSYİH katkıda bulunmalıdır yurtiçi tüketimi, doğru göreceli harcamalarını daha eğlendirici olduğunu ima eder. Bir ekonomist özetler, “Eğer cari hesap dengesi doğru hareket halinde, ABD ekonomisinin muhtemelen, daha sürdürülebilir bir hızda uzun vadede büyümeye izin verecek.”

(Çevreyi anlamda, ne yazık ki) sürdürülebilirlik fikri de ABD Doları bağlıdır. Genel olarak konuşursak, sürekli neredeyse son 30 yıldır ticaret dengesizliği çalışma sağlamıştır dünyanın rezerv para birimi olarak Doların rolü vardır. Stabil ve karlı ABD yatırım olabilir, çünkü başka bir deyişle, ticaret fazlası ekonomiler Dolar kabul ediyor. Birçok buzdolabı ABD denizaşırı kaç dolar, dünyanın geri kalanı ne kadar istediğini çok daha az önemlidir satıyor nasıl ABD ticaret açığı, söz konusu Olduğunda bu konuda bir yorumcu kafasına çivi sağ vurdu.

Not: Uluslararası İş Kez Hem Grafikler nezaket.

İlginizi Çekebilir: