İnceleme 2009 bakımından dünyanın: Bir Yıl

Bazı açılardan, 2009 döviz pazar içinde vahşi bir yıldı. 2008 ile karşılaştırıldığında, ancak, nispeten uysal oldu. Ve 2009 yılında ticaret sistemi hakkında söyleyeceğim tek şey var.

Ah, keşke o kadar basit olsaydı...

Yıl 2008 bir devamı olarak başladı. Global sermaye piyasaları hala kredi krizinin sancıları içinde olduğunu ve riskten kaçınma moda oldu. Yatırımcılar topluca hemen hemen her ekonomi para kaldırmak için gelişmekte olan piyasalar üzerinde durularak devam etti ve ABD'de geliri park etmiş. Daha spesifik olarak, ABD Hazine menkul kıymet gelirleri koydular. ABD şirket tahvilleri ve hisse senetlerinin düşmesi, faiz oranları mı, kısa vadeli faiz oranlarının kısa bir süre sıfırın altında daldırma böyle bir ölçüde.

Bu trend ivme kazanırken, Dolar hemen hemen her para birimi karşı miting sürdürdü, İsviçre Frangı ve Japon Yeni istisnalarla birlikte. Hem Japon Yeni Japonya da finansal krizin fırtınaya karşı güvenli bir sığınak olduğunu, ekonomisi ihracata olan bağımlılığı nedeniyle belki de herhangi bir ekonominin en büyük miktarı ile anlaşmalı olmasına rağmen bu taşıma ticaret ve tuhaf algı gevşemek ile ilgili nedenlerden dolayı. Diğer para birimleri karşısında Dolar parlak kısa bir şey oldu, zirve için yalak gelen Kore wonu karşı birçok gelişmekte olan piyasa para birimleri karşısında %30, %50, kabaran. Dolar Euro paritesi ulaşmadan önce sadece bir zaman meselesi olduğunu, bazı analistler tahmin.


Dolar asla baş rakibi karşısında 1.25 $tepesinde ama olmadı. Piyasalar Mart ayında hakkında ani bir yüz çekti ve 8 ay geçen (ve hala devam eden olmak üzere) sorduğunuz kişiye göre olabilecek bir ralli başladı. S&P 500 %50'den fazla artarak, etkileyici, ama hala gelişmekte olan piyasa hisse senedi fiyatları ile karşılaştırıldığında en. Yatırımcıların risk ile daha rahat büyüdükçe, fon akışını tersine çevirdiler, ve dünya ve diğer insanlar arasında bağ yayılır yavaş yavaş azaldı. Daha da önemlisi, bu kadar dalgalanma yaptı. Döviz piyasalarında, Dolar karşısında her para biriminde hızlı bir takdir anlamına geliyordu.

Aynı zaman zarfında, (SNB) İsviçre Ulusal Bankası'nın döviz piyasalarında (yine Haziran ayında müdahale edeceğini) ilk defa müdahale etti, görünürde deflasyon karşı korumak için. Sonuç olarak, İsviçre Frangı, büyük ölçüde, %15, %35, Brezilya Gerçek ve Avustralya ve Kanada Doları geri ABD Doları ile parite doğru Euro gönderilmiş olan döviz ralli muaf tutuldu.

Mütevazı bir ralli sonra, İngiliz Sterlini öncesi kabarcık seviyeleri civarında stabilize, (yani toptan para baskı) İNGİLTERE'NİN parasal genişleme programı ile ilgili endişeler, enflasyon ve İngiliz ulusal borç ve buna bağlı etkisi nedeniyle. Benzer kaygılar ABD Doları boğulmuş, ama ilginçtir, Euro ve Kanada Doları bağışladı, kredi krizi kendi Merkez Bankalarının onların tepkisi Fed yansıtılmış olması gerçeğine rağmen. Sonuç olarak, Kilo hızlı Doları olan Adam “hasta” bir para birimi olarak ayrılmış oldu.

Yaz, para birimleri ve varlık fiyatları, yatırımcıların kabarcık oluşumu korku başladı böyle bir ölçüde tarafından yükselmişti. Hükümetler ve Merkez Bankaları, bu arada, doğmakta olan ekonomik kazanımlar üzerinde pahalı para birimleri olası etkileri endişe büyüdü. Brezilya vergiler için Gerçek takdir kök denemek için başvurdu başarılı bir şekilde kendi para birimleri değer kazanması önlemek için müdahale etti, Asya'da Merkez Bankaları bir avuç – çoğu. Japonya Merkez Bankası daha belirsiz iken Kanada Merkez Bankası müdahale tehdit etti; yatırımcıların sonuçta her iki omuz silkti ve Japon Yeni Kasım ayında Dolar karşısında tüm zamanların en yüksek dokundu.

Yılın sonuna doğru, ralli, yatırımcıların kendilerini önüne gelmişlerdir, o perde başladı buhar kaybetmeye başladı. Buna ek olarak, faiz artırımı beklentisi gündeme taşındı, Avustralya Merkez Bankası tarafından erken Eylem sayesinde oldu. Fed yakında para politikasını sıkılaştırmak için hareket olmayacak açık olsa da, yatırımcıların yeniden kısa paralarını bu kapsamda ticaret mevkilere değerlendirmek zorunda kaldılar.

Kurtarma hem kırılgan ve düzensiz olduğunu, bu arada, kredi piyasası korkutuyor bir avuç, ilk Dubai içeren, ve daha sonra, AB üyesi ülkelerin bir avuç, yatırımcılara hatırlattı. Temelleri üzerine yenilenen odak bir sonucu olarak, güçlü ekonomik büyüme tahminleri ile desteklenen emtia para birimleri ve para birimleri değer kazanmaya devam etmiştir. Doları rağmen, nispeten zayıf temelleri, aynı zamanda takdir, güvende nedeniyle-Fed zam oranları sanayileşmiş dünyada ilk Merkez Bankaları arasında yer alacağını itiraz ve algıları yok. Sadece (farklı nedenlerle olsa da) başladı, üstünlük Dolar gibi ironik olarak, döviz piyasası ironik yıl sona erdi.

İlginizi Çekebilir: