Başarısız bir Taşıma Ticaret İzlanda Kronur: Dersler

İki yıldan fazla bir süre önce, İzlanda Kronur dünyanın en sıcak para birimlerinden biri oldu. 18'lik gösterge faiz oranı sayesinde, Kronur böyle bir strateji riskler hakkında endişe etmeyen taşıyan tüccarlar için belirli bir itiraz vardı. Kısa bir süre sonra, (hem de İzlanda ekonomisi ve bankacılık sektörü gibi) Kronur yıkıldı ve birçok tüccar sildi. Birkaç yıl geçtiği için, muhtemelen olaylar bu da üzerinde düşünülmesi gereken bir şey.


Zirvede, nominal GSYİH Milyar 20 nispeten mütevazı$, Nepal ve Türkmenistan arasında küresel GSYİH sıralamasında sıkışmış. Nüfusu 300 bin olan cari açığı ile sürekli saplanıp olmuştur, ve Merkez Bankasının döviz rezervleri sadece 8 Milyar dolar bulunuyor. Bu durumda, neden yatırımcılar İzlanda ve Türkmenistan akın değil mi?

Bu sorunun kısa cevabı faiz oranları. Dediğim gibi, İzlanda'nın gösterge faiz oranı %18, tepe aştı. Benzer şekilde, yüksek faiz oranları teklif etti, ama İzlanda bir şekilde daha kararlı olarak algılanan birçok ülke var. Ben (uygulama halen devam ediyor), geçen yıla kadar Avrupa Birliği'ne katılmak için başvuru yapmadım olurken, İzlanda her zaman Avrupa ile ilişkisi genel olarak yararlandı ve özellikle İskandinavya. Kişi başı 38 bin dolar kişi başına düşen GSYİH sayesinde, istikrarlı, gelişmiş bir ekonomi olarak ününü haksız değildi.

Öte yandan, İzlanda her zaman faiz oranlarını asla gerçek anlamda çok yüksek olduğu anlamına gelir, yüksek enflasyon ile mücadele etti. Bankalara mevduat ile büyük riskler almak için ek olarak, mali sektör deregülasyon kapıyı açtı. Temel olarak, ülke dışından birçok mevduat – döndü ve yüksek verim / yüksek riskli girişimler para yatırmış olan İzlanda bankaları, tasarruflarını park etmiş. Kredi kriz vurduğunda, bankalar hızla sildi ve Hükümet diğer hükümetlerin ayak izlerini takip etmek ve onları kurtarmak seçti.


Ayrıca, İzlanda yakın zamanda parlaklığını geri kazanacak gibi görünmüyor. Ekonomisinin %40 oranında son iki yılda azaldı ve bir tanınmış ekonomist tamamen kurtarmak için 7-10 yıl alacağını tahmin ediyor. Faiz oranları %4,25 – rekor kesilmiş olsa bile, işsizlik ve enflasyon yüksek kalır. Bu Kronur Dolar ve Euro karşısında değerinin %50 kaybetti, borsa azaldı ve İzlanda'nın kazasında para kaybeden Hollanda ve İngiliz sigorta şirketleri remunerate için son kararı, sadece daha fazla yabancı yatırımcıları korkutmak hizmet verecek. Kısacası, Kronur muhtemelen (Euro katılma olasılığını destekli) önümüzdeki birkaç yıl içinde değerini bir kısmını telafi ederken, muhtemelen silah tüccarları radar ekranlarında yakın zamanda kendisini bulamaz.

Gez, İzlanda ekonomisinin bir kaza oldu, ve küresel mali krizin tek sorun büyütülmüş. İzlanda ile yanı sıra bir düzine diğer para ve Menkul Kıymetler yatırımcılar meşhur beleş yemek bulmuş olduğuna inanıyordu. Sonuçta, burada başka bir hesapta para koyarak 18% kazanabilirsiniz? Enflasyon gibi yüksek olduğunu boşver; bu Kronur yükselen, taşımak tüccarlar İzlanda yatırılır herhangi bir fon için düzenli bir kar elde edeceklerini garanti hissettim.

Bu Kronur çöküşü, ancak, taşımak ticaret ücretsiz bir şey ama risk olduğunu bize göstermiştir. Aslında, 18% Yunanistan ve İrlanda için kredi sonuçta çok riskli bir yatırım olduğu anlamına gelir kazanmak için bekleyebilirsiniz, ne daha fazla. Bu durumda, mevduat sahiplerine ödendi 18% çok riskli yatırımlar yaparak oluşturuldu. Sigorta şirketleri ile görüşmeler ortaya koymuştur olarak, mudilerin ne oldu sonuçta banka başarısızlık, onları koruyan bir şey vardı.
Taşımak ticaret bir dönüş yapıyor şimdi, muhtemelen tekrar ve tekrar böyle bir stratejinin riskleri değerlendirmek bir adım atmak için iyi bir zaman. Eğer İzlanda aşırı bir durum kanıtlanırsa bile – çoğu ülkede bankalara kalmalarına izin vermediği – tüccarlar hala büyük döviz amortisman olasılığını kabul etmelidir. Diğer bir deyişle, garantili olsa bile mevduat kendilerini, evine para birimi haline mevduat dönüştürme kayıplara neden olacak her zaman var olan bir risktir. Güvenilir bir alıntı bulmak için bile! bana biraz zaman aldı o Kronur (yani likit olmayan) gibi likit olmayan bir para için özellikle doğru. ve likidite egzersizi ve kısa sıkar maruz kalabilir.

Taşıyan bir ticaret içine girdiğinizde çok değişken bir başak bir seansta kar tüm yok edebilir hale gelir. Riski en aza indirmek için tek yolu maruz kalmamak için var.

İlginizi Çekebilir: