Güney Afrika Düşük Zamları, ama Faiz oranından Korunur

Dün, (SARB) Güney Afrika Rezerv Bankası 100 baz puan düşürerek %8,5 olan gösterge faiz oranını indirdi. Aralık ayından bu yana, Merkez Bankası şimdi %3,5 oranlarını %12'lik bir yüksek vardır. İndirim oranı karşı [bir kenara, SARB politika yapmak için bir repo oranı kullanır. Hangi Merkez Bankası ticari bankalardan DİBS repo olacak hızını yansıtır teoride, repo oranı biraz daha nadir. Federal Fon Oranı, buna karşılık, “hangi (çoğunlukla bankalar) özel mevduat kurumlarının diğer mevduat kurumlarının Federal Reserve (federal fon) dengeler borç faiz oranı.” Uygulamada, hem de düşük finansal sistemdeki likidite modülatör olarak işlev.

“İç ekonomik büyüme görünümü hafif kalır, hızlı bir iyileşme gösteren herhangi bir belirti ile,” indirimlerinin gerekçesi olarak SARB sundu. Üretim ve Güney Afrika ekonomisinin temel taşlarından olan, iki maden, faaliyet kredi krizi başladığından bu yana düşmüş, ihracat ve perakende satış ile birlikte. Sonuç olarak, “Merkez Bankası Başkanı Tito Mboweni eğer ülke ekonomisinin Mart ayına kadar üç ay içinde ikinci kez bir çeyrekte küçüldü ise, dördüncü çeyrekte yüzde 1,8 daralma sonrasında sürpriz‘ olacağını 7 Nisan O ‘dedi.” Bu arada, (ÜFE) Güney Afrika üretici fiyat endeksi yedi ay üst üste azaldı. Gıda ve enerji fiyatlarındaki ılımlılık ile birleştiğinde, enflasyon artık ciddi bir sorun olarak algılanmaktadır.

Güney Afrika Randı aslında faiz indirimi haberi gül, para Ekim ayında 11.7 Rand/Dolar düşük dokunmadan bu yana yaklaşık %40 artış görüldü ve bu trendin bir parçası olarak. Sadece Nisan ayında, “Güney Afrika randı, 27 büyük dünya tembel ve gelişmekte olan piyasa para birimleri, geçen yıl dolar karşısında yüzde 12 yükseldi.” Servet bu ters risk iştahı toparlanma ve carry trade, yatırımcıların sonucu iade nedeniyle büyük ölçüde.

Güney Afrika özellikle birkaç nedenden dolayı bu eğilim yararlanmak için hazırlanıyor. Öncelikle, Rand avantajı faiz oranı farklılıkları içinde yatıyor. Eğer SARB ekonomistlerin tahminleri için hews bile ve başka bir 100 baz puan repo oranını keser, diferansiyel hala hemen hemen her sanayileşmiş ülkenin sıfıra yakın oranlarını düşürdü gibi muazzam olacaktır. Buna ek olarak, Güney Afrika yatırım, faiz oranları özellikle göreceli, nispeten güvenli bir yer olarak algılanıyor. Bir tüccar göre, “Güney Afrika'nın ekonomi ve mali sistem durum pek çok ülkeden nispeten daha sağlam olması çünkü rand göreli değeri yeniden bir değerlendirme görüyoruz.”

Bloomberg Haber özet olarak, yük treni önünde duramaz: “Gelişmekte olan piyasa hisse senetleri en iyi ay için 20 yıl içinde küresel durgunluk, yüksek getirisi olan varlıklar için spurs yatırımcı talebi düşüyor delil olarak gurur duyuyoruz.”

Sonunda, o pazarlarda kandıramazsın ve taşımak tüccarlar iradeleri temelleri görmezden. Güney Afrika Başbakanı Jacob Zuma son seçim “neredeyse Güney Afrika ekonomiye olan güveni artırıyor.” Buna ek olarak, Güney Afrika oldukça büyük bir cari hesap dengesizliği korumak için, “gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 7.4 geçen yıl devam eder.” Şubat ve Mart aylarında düşüşler rağmen, açığı Ocak ayında “kayıt 17.380 milyar rand açığı” ve bu pazarlara ihracat baskı altında büyük açıkları bu yıl da devam etmesini bekliyor “dokundu.”

İlginizi Çekebilir: