G20 Çin Baskıları, Yuan Takdir Rağmen

(PBOC) Çin Halk Bankası Haziran ayında Çin Yuan sabitlenmemiş bu yana, %4,5 takdir vardır. Ayrıca, neden bir avuç, Çin gibi RMB aynı sabit hızda yakın gelecekte takdir izin devam edecek görünüyor. Ve henüz, uluslararası toplumun tüm küresel ekonomik sorunlara bir günah keçisi olarak, Çin kullanmaya devam edin ve tamamen Yuan kontrol etmeyi durdurmak için baskı yapıyorlar.


Ülkeler daha iyi şokları absorbe ve ‘esnek para birimleri arasında gerginlik sıkı yönetilen’ uluslararası para sistemi bugün çözmek için en önemli sorun ise ‘Çin'de son G20 toplantısında, ABD Hazine Bakanı Tim Geithner döviz kuru politikasını tartışırken önlemek için Çin'in isteği dönmüş: “Esnek döviz kurları yardım et.’ Dolar son mali kriz ve devam eden ekonomik dengesizliklerin sorumlu olduğu ” doğal olarak, Çinli yetkililer karşılık verdi.

Eğer Çin para birimini kontrol girişimi için tek ülke olsaydı, dünyanın belki de geri kalanını göz ardı etmek ve korumacı ekonomik politikaların çoğunu olduğu gibi ideolojik farklılıklar için birşeyler ister. Bu durumda, ancak, Yuan Çin'in sıkı kontrol eden benzer şekilde döviz pazar müdahale için yarışıyor ile pek çok ülke teşvik etmiştir. Sadece geçen hafta, Güney Kore, Malezya, Singapur, Tayland ve tüm kendi para birimleri basılı Dolara satın şüpheleniliyor. Bu arada, Brezilya sermaye denetimlerinin artırılması ve Japonya müdahale için hazır Yen tekrar spike gerektiğini duruyor.

Tekrar Sekreteri Geithner alıntı, “döviz kuru politikaları [müdahale değil bu ülkeler arasında] Bu asimetri bir gerginlik yaratır. Sermaye hesapları çok daha açık olduğu ve taşımak için izin verilen bu gelişmekte olan piyasa döviz kurları üzerinde yukarı yönlü baskı kullanıyor. Gözardı döviz kurları ile bu gelişmekte olan ülkelerde enflasyon riski yoğunlaştırıyor. Ve son olarak, korumacı baskılar üretir.” Kısacası, bir ülkenin kurallarını oynama karar verdiğinde, diğer ülkeleri yakalamak için hızlı. Bu doğrudan Dolar adına müdahale etmiyor BİZE, hala QE2 gibi çünkü bu gerginlik biraz suçu olsa [adil olmak.

Eğer herhangi bir ülkenin kalbine bu dersleri alarak görünüyor, ancak Çin oldu. Enflasyonla mücadele için, birkaç kez son 12 ay içinde faiz oranlarını, dünkü sürpriz 25 baz puan zam dahil. Resmi enflasyonun %5 üzerinde kalması göz önüne alındığında (ve burada yaşayan, gerçek oran %10-20 muhtemelen olduğunu söyleyebilirim), bu PBOC sosyal huzursuzluk önlemek isterse, para politikasının sıkılaştırılması devam etmekten başka seçeneği kalmadı. Yuan kaçınılmaz yukarıya doğru basınç sayacı için, yurtdışında satın alma hedefleri için Çinli firmaları teşvik gibi önlemler aldı. Çin'in forex Politika ile tasarlanmış hizmet çok önemli bir son için payanda rekabet gücü olan ihracat sektörü. Ancak, dünyanın oyuncağı gibi Çin'in önde gelen konumu hakkında slayt olabilecek erken belirtiler vardır. Üreticiler ücret ve hammadde enflasyon ile siniri bozulmuştu ve fabrikaları uzaklaştırmak olduğunu anekdot raporları göster. Kısa vadede, bu üretimin bazı iç kıyıdan hareket edecek, ama bu sınırları vardır. Credit Suisse göre, “Çin'in yaklaşık 150 milyon göçmen işçi Maaşları 20 ila yüzde 30 sene sonraki üç ila beş yıl için doğacak...’Çin'e ihracat rekabet gücünü sarsmak görmek için bir on yıl sürebilir, ama bunun başlangıcını gördük.’ ”

Çin'in ekonomik politikasını etrafında düşük maliyetli, emek yoğun ihracat odaklanmaya devam etmek için bu düşünceyle, açıkça nafile. Aynı şekilde, yapay olarak Yuan düşürmek, özellikle de küresel bir rezerv para birimi haline dönme konusunda ciddi ise devam etmek çok saçma. Çinli siyasetçiler, bu tanır sanırım, ve Yuan yakın gelecekte takdir sabit bir hızda devam edeceği önceki tahminim arkasındayım.

İlginizi Çekebilir: