ABD Doları: Aynı Eski Hikaye

Bu gün Doların üzerinde taze bir bakış açısı sunmak zor. Mali güvenli bir sığınak olarak kısa vadeli momentum-yani, düşük faiz oranları ve algı onun – itici faktörler yerde neredeyse bir yıl olmuştur. Uzun vadeli prognoz, bu arada da pek değişmemiş. On yılın başından bu yana Dolar yıllık düşüş bir devlet ikiz açıkları ve yakında dünyanın ön planda para birimi olarak değiştirilmesi olacağını ilgili fikrini sonucunda olmuştur.

6 (Tehlikede Rezerv Para birimi olarak Doların Rolünün Ekim:) Dolar hakkında yazdığım son tarihten sonra pek bir gelişme yok. Petrol bir gün fiyatı ve bu Euro olarak alternatif bir para birimi olan piyasalar içinde yansımaya devam çözülür korkuları. OPEC ülkelerinden bazı Bakanlar resmi olarak zaten asılsız gibi iddiaları reddetti. Paralel bir tartışma şimdi kenarda olsun ya da olmasın böyle bir değişim önemli olarak yer alıyor.

Dolar fiyatlandırma petrol dünya ekonomisinin temel taşıdır bu yana ABD sadece “muhasebe Kongresi,” en basit varsayılan olarak benimsemiş, temsil eden Dean Baker foreign policy dergisi için yeni bir makalede savundu. Baker savunuyor, “Dünya petrol üretimi 90 milyon varil altında bir bit. Bu petrolün üçte ikisi ulusal sınırların dışına satılırsa, o zaman 60 milyon varil / gün petrol ticaret anlamına gelir. Petrol tüketiciler toplu olarak günlük petrol sekmesini kapsayacak şekilde tutmak için 4.2 milyar dolara ihtiyacı var eğer bu yağı her dolara satılıyor, sonra”demek.

Ne yazık ki, Baker'ın “basit aritmetik” her ikisi de hatalı ve biraz alakasız. Eğer peak oil kavramı inanıyorsanız 100 (çok muhafazakar) varil başına dolar fiyat varsayarsak, günde 85 milyon varil mevcut tüketim Trilyon+ 3 yılda 8.5 Milyar $günlük ya $günlük cirosu anlamına gelir. Eğer fiyatı varil başına 200 $için iki katına çıkar....iyi, nokta olsun.

Daha fazla akıl bu hat alarak biraz sorunlu olur ancak. Öncelikle, OPEC üyelerinin şu anda Dolar cinsinden varlıklar rezervleri (%70+) çoğunluğunun ise bu petrolü artık Dolar fiyatlı bu olay nasıl altüst edeceğini, belli değil. “Parayı geri alarak, Avro cinsinden gelirleri çeşitlendirmek” onlar sadece bu Merkez Bankaları çoğu şu anda Dolar ödemesi olarak diğer para birimleri içine devam eder cinsinden düşünülebilir. Atalet ve yatırım stratejisi bir arada Avro rezervlerinin büyük bir kısmını tutun onları neden olacak tabii ki, bu da akla yatkın geliyor.

Eğer OPEC Merkez Bankaları Doları tercih etmeye devam ederse, Baker daha doğru olan petrolün fiyatı ise para içinde muhasebe dışında hiçbir etkileri olduğunu savunarak olduğunu. Tercihler değişiyor, o zaman Dolar için sonuçları felaket olurdu diğer taraftan, yanlış olduğunu ve fiyatlandırma neden bir değişiklik örtüşmektedir. Düşünün [/Trilyon 3 hissesini şu anda BİZİ varlıklar toplam yabancı sermaye payı %15'inden fazlasını temsil eden yılda dolar.] Sadece bizim bilmediğimiz bir sorun var.

Yeni bir rezerv para birimi oluşturmak en az on yıl sürer, belki daha fazlası olacağından ne olursa olsun, statükoyu Dolar yanadır. Bu nedenle, (sadece OPEC hakkında daha fazla konuşmayacağız) Dünya Merkez Bankalarının Dolar tercih ediyor. “Ekim ile beş haftadır. 7, yabancı merkez bankaları, 9.71 milyar $haftada ortalama olarak, Federal Rezerv son verilere göre satın aldı milyar 48.55 Hazine menkul dolardan fazla.” Buna ek olarak, “Maliye Bakanı Hirohisa Fujii doları gelip bir süre için önemli rezerv para birimi olarak kalacak beklediğini söyledi.” Özel yabancı yatırımcılar, bu arada, biraz iyileşir peşlerinden sürükleyerek, Dolar daha fazla atlama önce düşmek için belki de bekliyor. Muzipçe bir köşe yazarı soruyor: “eğer doların altı ay içinde daha da zayıf olabilir eğer şimdi Neden satın alıyor?”

Başka ne yeni? ABD bütçe açığı 1,4 Trilyon dolara mali yılı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en yüksek seviyeye geldi. Parlak tarafında, açığı bir önceki tahminlere göre 200 Milyar dolar daha az oldu. Bu arada, Valiler Federal Rezerv Kurulu üyeleri yakın gelecekte daha yüksek oranları başarı olasılığının olmayışı düzeltilmiş. Dallas Fed Richard Fisher, Başkan ve Fed Açık Piyasa Komitesinde nadir Şahin, Fed kimse bu faiz oranlarını yükseltmek için zaman olduğunu düşünüyor o çaldı düşündüm.” Son olarak, ABD ticaret açığı bir kez daha daralma, azalan Dolar için hiç de küçük bir parçası nedeniyle.

Bu noktada, kötü haber zaten Dolar içine fiyatlı olduğunu varsaymak makul görünüyor. Tabii, Avustralya oranı artışı bir sürpriz olarak geldi ve birçok hesaplamalar yeniden düşünmeye zorladı. Yatırımcılar zaten hasta (bir önceki yazı bir benzetme ödünç) sağlıklı para ayırmak için başladı, ama Dolar “hasta” para ile gruplandırılmış uzun beklenen oldu. Para zaten çift haneli tarafından 2009 yılında düştü ve 2008 rekor lows yakın olduğu göz önüne alındığında, bazı uzun süre devam edebileceğini merak ediyor.

İlginizi Çekebilir: