Dubai ve Dolar

Haftanın büyük hikaye üzerinde 60 Milyar $ödeme yapmakta sıkıntı olduğu Dubai World, Dubai yatırım kolu tarafından duyuru yapıldı. Fonların birçoğu gayrimenkul kriz sonrasında para kanama çeşitli büyük ölçekli projeleri, dostum uzanan Büyük oteller ve gökdelenler için adalar yapımı için kredi kullanılmıştır.

Bu duyuru Dubai doğrudan paydaşlar yanı sıra yatırımcılar için de etkileri vardır, Genellikle. Dubai Dünya hissedarlara şaşırmış mali sıkıntılarını yanı sıra kurtarmaya geleceğini değil, Birleşik Arap Emirlikleri'nin önerisi ile alındı. Görünüşe göre, her zaman yağ-fakir Dubai petrol zengini komşuları tarafından iflas durumunda kefaletle serbest olacağını kabul edilmişti. Bu hala geçerlidir, en azından bu mümkün olsa da, yatırımcıların kısa vadede biraz acı kıvırmak zorunda kalacak. “Moody's Investors Service ve Standard & Poor dün Dubai devlet şirketlerinin derecelendirme kesim, devlet düşünebilirsiniz söyleyerek-bir varsayılan borç ödemeleri geciktirmek için Dubai Dünya planı kontrol.”

Haber döviz pazar sarstı, tahmin (aslında hala bu terimi kullanan kimse var mı) “güvenli sığınak” para gönderme?Dolar ve Yen aşağı her şeyi göndermek gibi. Dubai borç bombayı kolayca diğer gelişmekte olan piyasa ekonomilerine yayılması, egemen varsayılan ve ikinci bir kredi krizi bile dalgası tetikleme mantığı var. (Varsayılan karşı sigorta olarak) gelişmekte olan piyasa tahvilleri kredi temerrüt swapları haberlerde yükseldi, Dubai tahvilleri için %60 ve Yunanistan için %16, örneğin. Bu durum Rusya'nın varsayılan Arjantin, 1998 yılında, her ikisi de kitlesel zamanda küresel sermaye piyasaları bozdu 2002 yılında benzetilen olmuştur. Son kazançlar rağmen, finans piyasaları zayıf ve egemen bir varsayılan muhtemel mali dünyada yankılandı olur kalır. Bir analist, “Körfez bölgesi biraz leke sürecektir, ve kesinlikle daha fazla düşüş yatırımcıların yine gelişmekte olan piyasalar hakkında yapacaktır.” dedi.

Aynı zamanda bu olay, tam anlamıyla bir kriz patlak olmalı, kolayca kontrol altına alınabilir inanmak için nedenler vardır. Bir kere, Dubai'de durum benzersizdir. Birçok hükümet ve kurumları ağır balonun yüksekliği sırasında ödünç verirken, birkaç Dubai ölçek ve küstahlık yaklaşamadı. Buna ek olarak, Dubai geri devam eden ekonomik durgunluk sırasında düşebilir herhangi bir doğal kaynak yok, turizm ve finans ayağı Sanayi ağır kredi krizi hasar gördü, ve elde etmek için önce bir süre olacak.

Aynı zamanda, bazı yatırımcılar “yeni kabarcıklar pazarının belirli sektörlerde şekillendirme olabilecek yaklaşımlar ve kaygılar mount yıl sonuna kadar kar almak için bir şans arıyor. “Haber son aylarda hisse senedi fiyatları keskin bir artış zaten şüpheci bir pazar sarstı gibi görünüyor. Vietnam ve Yunanistan ve İspanya'da genişleyen bağ yayılır finansal istikrarsızlık küresel finansal sistem overleveraged olduğunu endişelere yol açtı.” Başka bir pazar gözlemci ekledi: “Bu pazar için bir dinlenme ve geri çekme izin vermek için tetikleyici olabilir. Devam eden boğa piyasası ne kadar önemli bir düzeltme olacağını hissettim.”

Sonunda, önemli olan bu Dubai krizi aslında nasıl değerlendirmek zor. Bir analistin belirttiği gibi, BAE finansal kurumların maruz kalma “yabancı bankaların toplam sınır ötesi pozlama az yüzde 0.4 olduğunu.” Ayrıca, Dubai ve Çin ve Brezilya, büyük ölçüde ekonomik kriz kaçtı ikincisi arasında bir bağlantı yok ve son bir yıl içinde en sıcak sahne ekonomiler olmuştur. Yine de, yaklaşan yıl sonu ile, yatırımcılar muhtemelen karlarını bazı kitap çok Aralık Dolar küçük bir ralli görmek anlamına gelir, 2010 yılında yeni bir başlangıç yapabilirsiniz bu fırsatı olacaktır. Param nerede ne var.

İlginizi Çekebilir: