Kazananlar ve Kaybedenler Olan para birimi Savaş.

27 Eylül, Brezilya Maliye Bakanı Guido Montega, döviz piyasalarında son Merkez Bankası müdahalelerinin serisi açıklamak için dönem “para savaş” kullanılır. Tasarlanmış olabileceği olmasa vadeli sıkışmış ve mali gazeteciler her yerde yabani onunla çalıştırmak.

(Birkaç yıl öncesine ait) mevcut döngüsü içinde, bir düzineden fazla Merkez Bankaları, kendi para birimleri basılı tutarak, birbirlerine karşı da ABD Doları karşısında hem niyeti ile döviz piyasalarına girmiş. Bir savaş yapan Merkez Bankaları outspend ve birbirlerini yenmek için mücadele olmasıdır. Yıpratma Savaşı, Bu Merkez Bankaları içinde para onların tüm bitkin, para için yenilgiyi kabul ettiler kadar mücadele edecektir. Diğer taraftan, konvansiyonel bir savaşta aksine, ben herhangi bir ittifak değil, ne de orada küçük bir strateji daha var. Merkez Bankaları sadece sayaç para büyük bloklar satın almak ve kendi para sonra spot piyasada amorti edecektir umarım. Ayrıca, sayaç para hemen hemen her zaman Dolar ve/veya Euro olduğu için, bu savaşa katılanlar, doğrudan birbirlerine karşı, ama çok fazla karşılık için yapmıyor bir düşmana karşı rakip bile değil. Alman Der Spiegel [grafik belowcourtesy].

(SNB), İsviçre Ulusal Bankası müdahale için ilk oldu, ve 1.50'de Euro karşısında İsviçre Frangı tutmak için 2009 yılı boyunca bir yıllık bir kampanya düzenledi. Borç krizi Euro satan bir göç sonucu ortaya çıkan sonuçta, başarısız oldu. Müdahalelere daha mütevazı olmuştur rağmen, Brezilya Merkez Bankası gelecek vardı; bu çabaların nihai boşuna kabul etmiş gibi görünüyor, ve daha ziyade duruş Gerçek yavaş takdir etmeye çalışacak. Geçen ay, Japonya Merkez Bankası için ciddi yeni yükselişi mücadele konusunda piyasaları göstermek için harcanan 20 Milyar bir oturumda$. Aslında, para savaşı hakkında Montega yorumlarına yol açtı bu müdahale edildi. (GÜCENMEK değil) müdahale etti beri. Başından beri, Çin Halk Bankası'nın 2.5 Trilyon rezerv – şu anda $savaş göğsü ve devam eden Yuan – Dolar peg parçası olarak eklemek için devam etti. Ve tabii ki, retorik (Kanada, Güney Afrika) müdahaleler (Güney Kore, Singapur, Tayvan) küçük müdahaleler bir avuç ve hiçbir sıkıntısı oldu, hem de dolaylı (ABD, İNGİLTERE) müdahale var.

Bu Fed ve İngiltere Merkez Bankası, parasal genişleme ilgili programlar aracılığıyla mali piyasalara Trilyonlarca enjekte ve kendi para birimlerinin zayıflamasına yol açtığını unutma değil. Bir anlamda, sonraki müdahaleler bu iki Merkez Bankaları toptan para basma yoluyla para sönük kaybedildi, döviz piyasalarında denge geri yüklemek için etkilendiği. Beri bu para çok gelişmekte olan pazarlara (aşağıdaki grafiğe Bakınız) gösterdi, ama kendi para birimleri üzerinde yukarı yönlü baskıyı biraz yumuşatmaya çalışırken Merkez Bankaları suçlayamazsın.

Hala çok para Savaşı nereye kadar gideceğini söylemek için çok erken çok erken. G7/G20 muhtemelen çok daha etkili bir şekilde yol vermez ama bir sonraki zirvede konuyu ele duyurdu. Sonuçta, politikacıların para onların basılı tutun çalışın ülkeleri parmaklarını sallamak çok daha fazlasını yapabilir. Yuan-Dolar peg durumunda, Amerikalı politikacılar daha da cezai yaptırımların ticareti ile Çin tokatla tehdit ederek bunu bir adım atmaya çalıştık, ama bu muhtemelen geçmek gelmeyecek ve tamamen bir sorun olarak Kasım seçimlerinden sonra kaybolabilir. Cuma günü açıkladığım gibi, Brezilya kendi ellerine yabancı sermaye girişi vergilendirerek önemli almıştır, ama bu Gerçek üzerinde çok etkili olmamıştır.

En Merkez Bankaları müdahale etme kapasitesi sınırlı olduğundan tüm para müdahale uzun vadede yararsızdır, bu benim son nokta, bana getiriyor. Eğer paralarını tutması için çok fazla para baskı yaparlarsa, enflasyonu körükleyecek tehlikeye atıyorlar. Tabii ki Çin bu kurala bir istisna değildir, ama bu daha az savaş göğüs büyüklüğü nedeniyle ve daha fazla döviz kuru rejimi mekaniği sayesinde. Merkez Bankaları başarıyla spot piyasada para birimlerini manipüle etmek için, günlük forex ciro Trilyonlarca Dolar karşı mücadele etmeliler. Sonunda, her Merkez Bankası bu gerçeği hesaba katmak gerekir.

(Bu yazının Başlığı yapmak için söz verdiğim gibi para Savaşı Kazananlar ve kaybedenler belirlenmesi açısından, Euro muhtemelen ECB katılmaya istekli olmadığı için (takdir okuyun:) kaybedersiniz. SNB şimdilik temelde forsaken para müdahale beri aynı İsviçre Frangı için de geçerli. Japonya Merkez Bankası derin cepleri var, ve eğer piyasalar yeniden Yukarı 85 Yen/Dolar yukarıdaki Yen itmeli, tekrar müdahale görmek şaşırmam. Fed parasal genişleme politikasını bir genişleme düşünüyor ile, bu arada, Dolar muhtemelen batmaya devam edecek. Ve fiili müdahale yapan ülkelere gelince, geçici olarak kendi para birimleri uzman basılı tutarak başarılı olabilirler. Sermaye gelişmekte olan piyasalar için uzun vadede vardiya olarak, ancak, paralarını yakında yükselme devam edecektir.

İlginizi Çekebilir: