Japonya Sonunda döviz pazar içinde Müdahale

Spekülasyon ay sonra, (SAYAÇ) Japonya Merkez Bankası son olarak döviz piyasalarına müdahale etti. Doları karşısında yeni bir düşük doğru düşmüş gibi, GÜCENMEK hızla piyasaya girdi, 2'si kadar anında Yen sürüş. Günü %3 daha yüksek Dolar karşısında bitti.

Son birkaç hafta içinde, Japonya yavaş yavaş müdahale doğru yavaşça hareket ediyordu. [Aslında, dün yakın olmak müdahalesi hakkında bir yazı yazmaya hazırlanıyordum. ama öyle bir kontrol için Yen BM hakkında giderek daha fazla ses gelmeye başlamıştı kendini Maliye Bakanı, Merkez Bankası Valiler, milletvekilleri ve hatta Başbakan-durdurma artış ve ihtiyaç...]. Zaten yılın en yüksek 15 dokundu vardı, ve her zaman düşük sadece 4% uzaktaydı. Retorik müdahale ve kolay para politikasını yatırımcıları ikna etmek için başarısız ile, Japonya Merkez Bankası açık piyasada Yen yaklaşık 20 Milyar dolar değerinde satıldı.

 

Hiçbir tesadüf, müdahale sadece bir gün Naoto Kan Başbakan olarak yerini alır olup olmadığını görmek için oylamasından sonra gerçekleştirildi. Ichiro Ozawa'yı mağlup etti ve meydan hayatta olması, Kan belli ki iyi bir kriz eşiğine gelen ekonomisini kurtarmak için sözünü yapmaya kararlıydı. (Sadece bir kaç gün önce itiraf etti, “çeşitli görüşmeler yürütüyoruz, diğer ülkelerde Japonya davrandığında olumsuz şeyler söylemek istemiyorum. Şimdi çeşitli senaryolar okuyan, kararlı bir önlem alırsak piyasalardan Olası tepkileri inceliyoruz.”)

Müdahale tepkisi karışık oldu. Bir yandan, bu kadar uzun GÜCENMEK inmeden önce bekledi aslında bu ölçü çaresizlikten alınmış bir kanıt. Milyarder yatırımcı George Soros göre, “Japonya yen'in değerini düşürmek için harekete haklıydı. ‘Kesinlikle, para birimi çok güçlü, bu yüzden müdahale etme hakkı olduğunu düşünüyorum çünkü zarar veriyorsun.’ Yani bir tür ” politikacılar ve politika yapıcılar, diğer yandan değildi. Bir ABD Senatörü hareket “rahatsız edici” olarak adlandırılan ve Avrupa Merkez Bankası Jean-Claude Trichet, Başkan, uygun oldu “değil...”dedi.

Müdahale tek taraflı olarak yürütülen ve diğer Merkez Bankaları herhangi bir destekten yoksun olan bu parçacıklar, sonra da açık. Böylece, Japonya Merkez Bankası Yen satmaya devam edecekse, bu yüzden yalnız ve belki de diğer Merkez Bankaları açık hor altında bile bunu yapacaktır. Aynı zamanda, şu an için geri Yen kapalı olan yatırımcılar, bazı güvenilirlik gibi görünüyor. GÜCENMEK faiz oranlarını aşağı çekerek ve enflasyon teşvik etmeye çalışarak mümkün olduğunca çirkin Yen sahibi yapmak için çalışıyor çünkü. Yatırımcılar ipucu almak ve durdurmak ve taşımak ticaret için finansman para birimi olarak Yen kullanarak geri atmayacağı henüz belli değil. (Önemli ölçüde son iki yıl içinde çözülmeye rağmen, Yen ticaret hala aşması 500 Milyar dolar olabilir taşımak). Japonya da Japon tahvili satın alarak Yen üzerinde yukarı doğru baskı olan Çin ile uğraşmak zorunda.

GÜCENMEK müdahale devam edip bu konuda net değil. Belki de sadece yatırımcılar için istediği her zaman Yen zayıflatmak olduğunu göstererek bir mesaj göndermek istedi. Ayrıca, Yen tutması için uzun süreli bir kampanya pahalı ve GÜCENMEK 2003-2004 zor yoldan öğrendim ve muhtemelen Frangı zayıflatmak için İsviçre Ulusal Bankası son arıza hatırlattı olduğu gibi uzun vadede başarısızlığa mahkum olur. Diğer taraftan, GÜCENMEK ciddi yatırımcılar göstermek gerekiyor, ve “şok ve dehşet” bir müdahale kampanya muhtemelen bunu sağlamanın tek yolu budur.

Her iki şekilde de, Yen bahis olanlar kendi iradeleri bunu söylemek adil olduğunu düşünüyorum. Sanmıyorum olsa Yen aniden 100 AUD/USD, kişisel rezervleri benim bu konuda bahse girmeye niyetim yok demek Japonya Merkez Bankası bu kadar büyük olmamaları için geri döndü.

İlginizi Çekebilir: