Forex Dalgalanma Anormal Derecede Yüksek Kalır

Eğer son beş yıl içinde döviz dalgalanma bir grafik bakarsanız, iki büyük sivri hemen dışarı atlamak. İkincisi bu yılın başlarında AB borç krizi yüksekliği sırasında gerçekleşmiş olmasına rağmen ilk seferde geç 2008 yılında Lehman brothers'ın çöküşünün ardından aldı. Yüksek bir düzeyde en azından 2011 ile kalacağını dalgalanma yavaş yavaş o zamandan bu yana yatışmış olsa da, yine de tarihsel ortalamasının üstündedir, ve pek çok analist tahmini.

2010 iyi bir nedenle döviz piyasaları için dalgalı bir yıl oldu. AB borç krizi resmen ortaya çıkmış ve Yunanistan'dan İrlanda'ya yayıldı, ve potansiyel olarak Portekiz ve İspanya için de. İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası tarafından açıklanan benzer planlar (QE2) Fed ikinci parasal genişleme programının etkisi gibi etkisi çevreleyen belirsizlik vardı. G7/G20 hala bitirmek için çalışıyoruz “döviz Savaşı” olarak adlandırdığı bu yana Merkez Bankaları bir avuç ateşledi. Çin, Yuanın ABD Doları karşısında, ama çoğu eleştirmenler karşılamak için başarısız olduğunu bir hızda yukarı doğru yürüyüşünü devam etmek için izin verdi. Genel olarak gelişmekte olan piyasa para birimleri ve özellikle Asya para birimleri arttığını, onları kontrol altına almak için kendi Merkez Bankaları onların en iyi çabalarına rağmen.

Sonuç olarak, yatırımcılar doğru seviyeleri büyük döviz çiftleri bile satın almak ve satmak ne olduğunu anlamaya çalıştı. Euro $1995 düşük bu sene şu ana kadar (dolara karşı) $1.4579 arasında değişmektedir; ve Yen 80.22 94.99 arasında değişmektedir. Oynaklık bu fon ortasında, yatırımcılar bir kez daha ABD Doları akın etti. Ticaret ağırlıklı olarak, %5 yılda arttı. Arch karşı rakibi, Euro, etkileyici bir %10 kazandı. Ayrıca geride, diğer bazı para birimleri karşısında rekor seviyelere bile dokunmadan Japon Yeni ve İsviçre Frangı – diğer iki büyük güvenli sığınak para.

Belirsizlik de 2011 yılında da devam edeceği, bu noktada kesin olan tek şey. Dünya çapında ekonomik ve parasal politika, orta vadede enflasyon riskini en aza indirirken (veya sadece kurtarma yolda ekonomilerini koymak), tutmak için mücadele edecektir. UBS döviz strateji ekibine göre, “faiz oranları, parasal genişleme ve mali sıkılaştırma ilişkin politika belirleyicisi hata riski vardır.” Daha da kötüsü, hala arasında, ve bazı durumlarda, ülkelerin kendi politikaları arasında doğrudan bir çelişki içinde koordinasyon eksikliği var. Konsey üyesi Christian Noyer düzenleyen Avrupa Merkez Bankası “büyük ekonomilerin izlediği ekonomik strateji karşılıklı tutarlılık konusunda şüpheler var...son haftalarda kamuoyu önünde birbirlerinin para veya döviz kuru politikaları meydan ülkeler tarafından bir eğilim gördük.” dedi.

Dalgalanma düzeyleri oransal olarak yüksek kalacağı bir sonucu olarak, büyük olasılıkla daha fazla. Eklenen UBS, “euro $1.1 ve 1.5 $arasında değişebilir...ve ABD doları 100 yen olarak yüksek 70 yen gibi düşük ve 2011 yılında dokunabilir...Genel yatırımcılar 2011 yılında döviz riskinden daha fazla bilgi sahibi olmalılardır. Daha en az birkaç yıl için, oynaklığı yapısal olarak daha yüksek olacaktır.”

İşte böyle bir ortamda, etkileri açıktır. Emtia ve gelişmekte olan piyasa para hala güçlü temelleri ile kuşanmış olsa da, yatırımcıların risk iştahını eksikliği sermaye kaçışı başka bir tur tetikleyebilir. Bu arada, ABD Doları (ve diğer güvenli liman paraları) yararlanacak ve Euro yaşayacaktır.

İlginizi Çekebilir: