Merkez Bankaları Kronu Savunmak

2008 yılının ilk aylarında, İzlanda Kronası aşağı kaydırın sürdürerek sonuçta değerinin %26 kaybediyor. Enflasyon %12 yaklaşıyor, ekonomi Mahvoldu, ve bankacılık sektörünü etkileyen bir güven krizi. Zaten %15.5 için faiz oranlarını artırdı, İzlanda Bankası seçenek değildi. Belki de İzlanda kargaşa kıta Avrupa, Norveç, İsveç Merkez Bankaları için yayılması endişe ve Danimarka davranmaya iten vardı. Yardım acil fon 1.5 Milyar euro erişimi olan İzlanda sağlayan bir takas anlaşmasının şeklini aldı.

Ülkenin hala kırılgan bankacılık sektöründe güveni bazı görünüş geri olduğu haberi ulaştığında Kronu yaklaşık %5, takdir. Emergeny fon rağmen, İzlanda açık olmaktan uzaktır. Kredi puanı son bir yükte kanıtladığı gibi ülkenin ulusal borç sorunlu kalır. Eğer İzlanda takas anlaşması kapsamında, fonların kullanımı için hiç olsaydı, yatırımcılar muhtemelen çıkışları için acele ve başka bir downward spiral para göndermek istiyorsunuz. New York Times raporları:

Bom ve büstleri alışık İzlanda, bir ülkenin, muhtemelen yurt dışından ağır borçlanma yıllarca yıkanır gibi bu kez özellikle ağrılı bir ayar kaçış olamaz. Kamu ve özel ekonomistler ağırlıklı olarak daralma uzunluğu ve derinliğine göre değişir.

İlginizi Çekebilir: