Kanada Doları: Parite Vs Reality

Bir yıldız 2009'dan sonra, (“Loonie”) Kanada Doları Dolar karşısında nispeten cansız 2010 vardı, sadece 3-4 oranında artış kaydetmiştir. Loonie (tekrar) parite doğru inçlik olduğu gibi, önemli bir direnişle karşılaştı. Para birimi sınırına ulaştı ve 2011 yılının en azından ilk yarısı için daha da değer kazanması için küçük umutları olduğuna inanıyoruz sanırım.


Herkes Kanada Doları emtia para birimi olarak düşünmeyi seviyor, ama bu doğru bir temsili olduğunu sanmıyorum. Net enerji ihracatı Kanada GSYİH, otomobil ihracatı karşısında, örneğin bir kısmını (%2,9) sadece küçük bir bölümünü. Aslında, doğal kaynaklar açısından nispeten fakir olan Doğu Kanada, aslında net bir enerji ithalatçısı. Yatırımcılar büyük ölçüde aynı sonuca sahip olduğunu düşünüyorum, ve 2010 yılının ikinci yarısında petrol önemli mitingler ve diğer emtia fiyatlarındaki Loonie sadece mütevazı bir takdir teşvik.

Para bu kadar hızlı Kanada altı ay üst üste ticaret açığı çalıştırın, Temmuz ayında bir rekor 2,5 Milyar dolar dahil olmak üzere son birkaç yılda arttı. Bu (bazı açılardan, doğru ekonomik dengesizlikleri sonuçta kendi kendine olacağını kanıtlamaz?!). Kanada ihracat sektör BİZE yetmiyor: “ABD, Ekim ayında Kanada'nın ihracatının yüzde 70'ini satın almış, yüzde 75 Haziran 2001 yılında yaklaşık 85 yüzde, ve bir kayıt düşmüştür.” büyük ölçüde bağımlı olduğunu ayrıca söylemek Kanada'nın ekonomik sağlık BİZİ güçlü bir ekonomiye bağlı olduğunu Kanada ekonomik yetkililer, Fed'in QE2 parasal genişleme programını savundu olması hiç de şaşırtıcı değil; biliyorlar.

Risk dalgalanmalar Loonie etkilemesi için belli değil. İlk önce bir gün önce olduğundan daha riskli varlıklara almak için yatırımcılar daha istekli, yatırımcıların risk kaçan olduğunda Kanada'nın nispeten güçlü mali ve ekonomik temelleri güvenli limanlara çekmek “Kanada Doları daha yüksek hızla hareket edebilir,” ve sonra o “iki ayrı olayda, aynı YIL” bildirdi. Ne bariz bir çelişki tabi eğer varsa! Kanada ekonomik yapısı ve nispeten yüksek borç seviyeleri dikkate güvenli liman para birimi olarak Loonie diskalifiye şahsen, sanırım. Bu söyleniyor, diğer olmayan güvenli bir sığınak para birimleri karşısında etkileyici kazanımlar çentikli vardır.

Eğer düşük faiz oranları için, kimse ABD Doları ya da Japon Yeni olarak aynı nefes bahsetsin. Biz düşük fiyatlar demişken, Kanada Merkez Bankası geçen hafta %1'de gösterge faiz oranını tutmak için oy kullandı ve oldukça uzun bir süre için onları yükselterek görmez belirtti. Merkez Bankası Başkanı Mark Carney dedi, “Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki bu sapma sınırları vardır.” Diğer bir deyişle, BOC muhtemelen, bu noktada ABD Doları üzerinden Loonie satın almak için çok az temel teşkil edecek bankadakinin kadar düşük zam olmayacak.

Analistler, bu değerlendirme ile aynı fikri paylaşıyor: “loonie paritesi Mart ayı sonuna kadar ticaret ve 1.65 dolar başına C$2011 üçüncü çeyrek sonuna kadar zayıflatmak göre...Bloomberg anketi: ‘hala Kanada Doları burada ve test paritesi hover etrafında devam edeceğini düşünüyoruz; ben Kanada Doları, yeni yıla kadar geri ABD doları karşısında olacak düşünmüyoruz.’ İlginçtir ki, Kanadalı yatırım danışmanları bu duyguları yankı: “Kanada Doları şimdi ABD varlıkları satın dolar zayıf olsaydı olurdu daha ucuz ve güçlü olan müşteriler için söylüyoruz.”

Kanadalılar bile aşırı değerli olduğunu ne zaman Loonie için kötü bir işaret.

İlginizi Çekebilir: