Tehlikede Rezerv Para birimi olarak doların Rolü

Statüko değişikliği, dünyanın rezerv para birimi olarak Doların rolü ile ilgili etkilerini tartışmak için söz vererek son yazımın sonucuna vardım. Görünüşe göre, son birkaç gündür bu konuda bir kaç gelişmelere tanık olduk.

Öncelikle G7 görüşmelerin son turu tamamladı. Aksine önceki göstergelere rağmen, Örgütü bir bildiri yayınladı uygulama devam etmiştir. küresel ekonomik dengeler kalıcı ve politika birlikte onları azaltmak için çalışması gerektiğini kaydetti o. Görünüşte iyi huylu ve arzu ederken, önerme değil, Dolar için daha kötü bir zamanda gelemezdi.

Ekonomileri büyük ölçüde Dolar geri fazla zenginlik ve ticaret fazlaları kendi cinsinden aktifler geri dönüşüm-devam çünkü Dolar artık tamamen çökmüş değil tek nedeni. Bir köşe yazarı döviz etkileri ile ilgili olarak birbiri ile ilişkilendiriyor: “yuan güç önlemek için daha Az Çinli müdahale Çin demek, zaman içinde yavaş yavaş olur, daha az dolar rezerv inşa eder.” Diğer bir deyişle, artık kendi para politikası ile ilgili ekonomileri rezervlerinin büyük havuzlar oluşturmak için çok küçük bir sebep olurdu.

Aslında, Çin tam olarak bu kavramı ile gemide. Küresel ekonomik kriz kendi kendine çözüldü en kısa sürede daha güçlü bir Yuan destek olacağını G7 görüşmelerin ardından Çinli yetkililer duyurdu. Kendi hesaplaşma ile, bu ekonomisini bir değişim, büyüme için ihracata dayalı bir iç tüketim etrafında odaklanmış bir kolaylaştıracaktır. Hala, hala aşılması gereken engeller ve “Çin analistler, not neredeyse diğer para birimleri karşısında bir kazanç olarak tercüme edecek, dolar karşısında yuan için bir vardiya Mühendisi ne kadar da bariz Değil.”

Çin demişken, Dolar alternatifler için çalışıyor milletlerin en vokal arasında yer alıyor. Bu amaçla, bildirildi (Brezilya, Hindistan, Rusya ve diğer BRİC ülkeleri ile gizli bir koalisyon kurdu, yanı sıra Japonya vardır. Hedef 2018 yılına kadar Dolar cinsinden petrol fiyatları son vermek. Grup bu görevi tamamlamak için kendisini dokuz yıl verdiği olağanüstü iddiasını konuşuyor.

Dolar için etkileri yadsınamaz. Orta Doğu'da petrol üreten ülkeleri bir avuç tutun sadece 2.1 Trilyon Dolar karşılığında petrol satan bir ürün olan Dolar, bir kombine$. Zaten, İran hükümeti gelecekte rezervlerini olmayan tüm Dolar cinsinden aktifler yapılacak olan zorunlu hale getirmiştir. Şimdiye kadar, diğer ülkeler takip etti. Çin gelişmeler için bastırıyor kenarda oturup para birimi özetle kaçmış olması izlemek Olası ki bu BİZE, zar olabilir farkında. “Orta Doğu'ya Sun Bigan, Çin'in eski Özel elçisi uyardı Orta Doğu'da Çin ve ABD üzerindeki etkisi ve petrol arasında derinleşen bölünme riski vardır.”

Dünya Bankası Robert Zoellick, Cumhurbaşkanı, herhangi bir yanılsama liman değil, ve Dolar rolündeki bir düşüş kaçınılmaz son konuşma sırasında açıkladı. “ABD'nin dünyadaki hakim para birimi olarak doların yerini hafife almak yanlış olur dedi. Orada ileriye giderek dolar için diğer seçenekler, ” " bu Çin Yuan ve Euro gibi olacak.

Zoellick uyarılarına global döviz rezervleri içindeki Dolar payını önemli ölçüde, en son çeyrekte azaldı, belki de Euro 1999 yılında tanıtılan bu yana en düşük payı olan IMF açıkladı dikkate aldığımızda ileri görüşlü idi. [İkincisi, ancak henüz doğrulanmadı. “Global rezervler içinde doların payı i ş ve %1166%geriledi...euro payı %27.5 için 40.2%yükselmiştir.”


JP Morgan Araştırma Ekibi BİZİ varlık birikimi küresel forex rezervlerinde küresel artış sadece yarısını oluşturuyor benzer bir eğilimi ortaya çıkardı. “Bu trend miktarının her zaman kesin. Çeşitlendirme Haziran ayından beri olan ama ABD varlıkların deliller — resmi satın küresel rezerv biriktirme hızının sadece yarısı çalışır — gösteriyor.”

Yani, o var. (Bu yazı, seçkin köşe yazarları tarafından bir karakterizasyon ödünç) Doların ölümü artık teoriktir. Zaten başlamış olabilir...

İlginizi Çekebilir: