Çin liderliğindeki Merkez Bankaları Alternatif Dolar Talep

“Çin bir rehine. Çin Amerika Bankası ve Amerika aslında benim için yapabileceğin bir şey yok diyor. Ben Gidersem paranı alamazsın.”

Obama yönetimi, hükümetin yükümlülüklerini güvence altına alacak mali sorumluluk türden sözü vermiş olsa da, kendi yaptıklarından kendini sorumlu olmamıştır. Hükümet Dolar önümüzdeki on yıl içinde bütçe açıkları, en muhafazakar tahminlere göre bile raf Trilyon kadar yol alırken, Fed son zamanlarda kamu borcu 1 Trilyon dolar alımları duyurdu.

Diğer bir deyişle, Çin açmazda; ABD borç verme durdurmak ve görebilirsiniz mevcut rezervlerinin değerini zoka olur. Borç verme devam, ve aynı sonucu risk. Bu no-kazan durumu belirgin katılan yorgun, Çin nihayet harekete geçiyor.

İlk olarak, yaklaşan toplantısında, ABD 1 Trilyon $+ “yatırımını” üzerinde belirli bir seviyede koruma için G20 dilekçe olacak. Bu arada, Çin Merkez Bankası Zhou XiaoChuan, Vali, bireysel paralar uluslararası ticaret ve finans rol bir düşüş çağıran bir kağıt yazmıştır. Bay Zhou göre, “ülkelerin Çoğu akar boyutunu abartıyor ve finansal sistemler genel olarak daha fazla uçucu yapar [Dolar, Euro, Yen, o rezerv para cinsinden varlıklarını konsantre ol.” Onun nokta iyi çekilmiş tanımlanan Trilyon 4.5 global döviz rezervleri içinde dolar olduğundan, belki 85% Euro ve yalnız Dolar olarak açıklandı. Krizler meydana geldiğinde, herkes bu para geliyorlar.

Bay Zhou'nun önerisi emsal olmadan değildir. “Fikri özel çekme hakları, IMF tarafından 1960 yılında oluşturulan sentetik para veya SDR — bir tür kullanımını genişletmek için. Değeri majör para birimleri ile belirlenir. Aslında SDR bu yönünü hiç yere inmiş olsa uluslararası rezervler için ortak birimi olarak hizmet etmek için tasarlanmıştır.” Tam olarak böyle bir sistemin nasıl çalışacağını net değil, ama fikir yeterince basittir; bunun yerine, doğal uçucu olan tek para birimi, holding, Merkez Bankaları, küresel para birimi bir çeşit rezerv title mümkün olacaktır. Bunun yerine ABD Hazine menkul para otopark, IMF tahvilleri, veya bazı eşdeğer tutacaktı.

Çin başlangıç endişeleri ile ilgili daha fazla vokal olmadan önce bile, analistler, rezerv para birimi olarak ABD rolünü sorgulamaya başlamıştı. Sadece yıllık kötümserler bahsetmiyorum. Mevcut kredi krizi bağlamında, bir kabarcık Hazine tahvil piyasasında yapan olabilir. “Özel yatırımcılar ve hükümetler tarafından Amerikan finansal varlıklar yabancı alış-Eylül-Aralık ortalama 141 milyar $Hazine veri Talep eden, ilk defa yatırımcılara üç aylık Hazine bonolarının sermaye korumak için yüzde 0 altında düşük kabul kadar güçlü olduğunu göster.”

(Zaten delil olduğu) risk iştahı hafif bir toparlanma kapalı büyük bir satış tutuşturmak olabilir endişe var: “İnsanlar orada sıfır getirisi olan dolar varlıklarının büyük miktarda tutarak oturuyor. Eğer iyi bir haber herhangi bir tür varsa, dolara talep çok düşüyorlar, çok hızlı.”

İlginizi Çekebilir: