Başarısız Euro Kurtarma Şamandırası Yen Olur

Sadece bir hafta Yunanistan'ın kurtarma paketini resmen açıkladı geçti göz önüne alındığında, hala planın başarılı olup olmayacağını belirlemek için çok erken. Sonuçta nasıl oynadığını ne olursa olsun, yine de birlikte krizden bahsetmiyorum bile) kurtarma, 2009 yılının büyük market mover olacağa benziyor. Yatırımcılar fişlerini yeniden konumlandırmak olarak, bazı erken ön koşucular ortaya çıkıyor. Böyle bir lider Japon Yeni olduğunu sürpriz olabilir.

Yüzeyde, Japon Yeni kısa devre için mükemmel bir aday olduğunu, özellikle Yunan mali kriz bağlamında görünüyor. Mali ve ekonomik temelleri kötü ve en önlemlerle, bu borç pozisyonu dünyanın en sürdürülebilir arasında, hatta İspanya, Portekiz ve ABD arkasında. Aynı zamanda, Yen sadece geçen hafta Euro karşısında inanılmaz bir 8% arttı, ve pek çok analist, bu bölümü kazanan biri olarak ortaya çıkacağı tahmin edilmektedir.


Neden? Öncelikle, Avro bayrak, tek geçerli rezerv para birimi olarak (Dolar) Yen kazanç parıltı güven ile. (En azından şu anki haliyle, at) bir kaç yıl içinde belki de yoktur bile Euro, daha doğal olarak daha güvenlidir Japonya'nın mali temelleri hakkında ne düşünürsen düşün, Yen de uzun ömürlü anlamına gelir. İkincisi, Euro kurtarma başarısız olacağını geçerli görüş birliği yoktur, ve sonuç olarak, risk toleransı düşük şu anda çalışıyor. Bu düşünceyle, 004 tüccarlar taşıyacak esnaf gevşemek ve yüksek koruyucular deflasyon Yen – “düşük getirisi Olan döviz eğilimli bir ekonomi...dünyanın finansman para birimi olarak” yerleşmiş hiç de sürpriz değil.

Analistler (diğer bölgeler arasında) Asya'nın geri kalanında bu trendin diğer tarafta olduğunu işaret hızlı oldu. Kurtarma riskli düşük kalacak gibi algılanan yatırımları/para tekrar kredi krizi ve güven önlemek için yeterli olmayacağı endişesi var.

Çin, özellikle zor olabilir. Çin Yuan Dolar değildi (ve) saptanmış bile bu yana, EUro karşısında bir kuyruklu %15 ile son altı ayda artış, ciddi bir şekilde AB ' ye ihracat sıkma vardır. Buna ek olarak, “Çin ihracatçıların çok ağır Kredi Banka mektupları bankalar kendilerini borç sorun Olduğunda gönderiler finanse etmek...bölge borç krizi Avrupa bankalarının olası zararları hakkında endişeler sonucunda neler oldu — keskin ticaret finansmanı için Kredi Mektubu verilmesi kesmek isterler bağlıdır.” Çin Borsası 2010'da şu ana kadar, Merkez Bankası RMB revaluing gecikme devam ediyor 21% sarhoş olması hiç şaşırtıcı değil.


Tabii ki, eğer plan başarılı olursa, tam tersi daha büyük olasılıkla alacaktır. “Bu durumda...Asya Bölgesi etkileyici, Çin maruz kalan herhangi bir gelişmekte olan piyasa ya da gelişmiş ekonomilerin para birimi-ekonomik büyümeyi,” muhtemelen ralli olacak. “Brezilya gibi emtia üreticisi ülkeler Güney Kore wonu, Avustralya Doları, ya da para olabilir.” Japon Yen, bu arada, muhtemelen bir doz gerçeklik, taşımak ticaret çift doz takip ile vurmak olacak.

İlginizi Çekebilir: