Risk Hala Forex Hakimdir. Güvenli liman olarak Doları Geri döndü!

İki yıl Lehman brothers'ın çöküşü ve kredi krizi eşlik eden doruk geçti. En ekonomilerinin durgunluk ortaya çıkmıştır, hisse senetleri iyileşti, kredi piyasaları güçlü ve emtia fiyatlarının yeni rekor için üzerinde. Tüm döviz pazar içinde iyi değil ama, bu başlıkları en üstünkörü tarama bile ortaya çıkarır. Neredeyse bir hafta “güvenli bölge” para için akın “riskten kaçınan” yatırımcıların bir rapor olmadan gider.

Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, döviz oynaklık giderek Mart ayında Japon deprem/tsunami beri arttı. Grafikte (açıkça görünen) günün başak görmezden, çalkantılı bir 2011 yüksek yaklaşıyor.Ne bu eğilim sürüyor? Bank of America Merrill Lynch “bilinen bilinmeyen” diyor. Bir kelime: belirsizlik. Mali baskıları G7 arasında artıyor. Avro bölgesi sorunlarından kesinlikle en çok baskı yapıyorlar, ama BİZE borç durumu anlamına gelmez, İNGİLTERE ve Japonya daha az ciddi. Ayrıca genel ekonomik belirsizlik, ya da hükümet veya parasal teşvik yokluğunda bayrağı olup ekonomik iyileşmenin sürdürülebilir olup olmadığı, bitti. Hangi yatırımcılar parasal genişleme sonu döviz kurları nasıl etkileyeceği konusunda gerçekçi olmaya çalışıyorlar demişken, ne zaman ve ne ölçüde Merkez Bankası faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalacak. Uzun Fed, ECB, vb nasıl sistemi ve emtia fiyatlarının çok fazla nakit fiyat enflasyonu sürüş ve belirsiz. para politikası ile tavuk oynamaya devam edecektir.


Güvenli bir sığınak para birimi olarak adlandırılan her zaman şüphe sisteme atıldı – doğal bir felaket, parasal basın açıklaması, sürpriz bir ekonomik gösterge, düşürme derecelendirme olsun – yatırımcıların çok geri akın hızlı olmuştur, kenara görünüş, hala nispeten kenarında olduklarını gösteriyor. Gerçekten riskten kaçınma bir başka tezahürüdür bu olayın diğer bir yüzü bile risk iştahı. Diğer bir deyişle, tüccarlar hala başka bir kriz ihtimali bu kadar gergin olmasaydı, hiçbir sebep sürekli riske maruz kaldıkları oynamak ve risk iştahını yeniden değerlendirmek zorunda kalacaklar.

Son birkaç hafta içinde, ABD dolarının önde gelen güvenli liman para birimi olarak yeniden doğmuş, daha önce İsviçre Frangı ve Japon Yeni rol teslim ediyormuş. Bu paraların hem zaten 2011 yılında dolar karşısında rekor dokundu. Parasal genişleme ve (ve bu liste kesinlikle devam ediyor...) kaçak enflasyon ve düşük faiz oranları ve artan ulusal borç ve ekonomik durgunluk ve yüksek işsizlik ilginin de dolar hala ciddi riskten kaçınma dönemlerinde para sunuyor. Sermaye piyasaları hala en derin ve en geniş ve yıkılmaz Hazine güvenlik hala dünyanın en güvenli ve likit yatırım varlıktır. Fed (Haziran ayında) Satın alımları ile erdiğinde, uzun süreli düşük artış, daha fazla doların güvenli liman statüsünün sağlamlaştırılması gerekir BİZE. Aslında, ABD sermaye piyasaları boyutu iki tarafı keskin bir kılıçtır; bu yana ABD (ve özellikle İsviçre, riskten kaçınma riski nedeniyle dolar ani sıçramalar her zaman Frangı ve yen göre sade olacak Japonya kadar risk sever başkenti olarak birçok kez emebilir.

Emtia para birimleri, gelişen piyasa para birimleri ve İngiliz Sterlini, euro ve diğer tüm para bu denklemin diğer tarafında neredeyse duruyor. Güvenli liman paraları (riskten kaçınma nedeniyle) Yukarı çıktığında, diğer para birimlerinin genellikle biraz para kesinlikle diğerlerinden daha fazla etkilenecek olsa düşersem. En yüksek getirisi olan para birimleri, örneğin, genellikle buna dayanarak aldım ve mutlaka temel nedeni vardır. (Avustralya Doları ve Brezilya Gerçek arasında bir yerde, vadeli faiz oranları iyi temelleri ve yüksek kısa özelliğine sahip. Oynaklık taşımak ticaret ezeli düşmanı olarak piyasalarda riskten kaçınma bir müddet esiri olduğunda, bu para genellikle ilk düşüşüm var.

Tabii ki, risk iştahı içinde alıyoruz veriyoruz tahmin etmek neredeyse imkansız. Yer aldıkları zaman bir adım önde olacağını hala, bu dalgalanmalar döviz pazar içinde kendini belli eder nasıl farkında olmak demektir.

İlginizi Çekebilir: