Japonya Flip-döviz Müdahalesi üzerine Flop

Yeni atanan Japonya Maliye Bakanı Hirohisa Fujii, döviz müdahalesine karşı çıktım geçen ay Japon seçim raporumda belirttim. Bu mesele kapanmış gibi görünüyordu.

Ama bu kadar çabuk değil! Aşağıdaki birkaç hafta içinde, yeni yönetimin (ve diğer üyeler) Fujii pozisyonu, doğru, a, çelişen açıklık taşındı, ama asla ileri gidiyor. Aşağıdaki seçili sözlerinin özetidir, müdahaleye karşı orijinal deyimi ile başlayan ve müdahale etmek için bir söz gibi görünüyor ne sonu:

Eylül 15: “aslında ben inanıyorum ki, ilke olarak, değil için hükümet müdahale olarak serbest piyasa ekonomisinin kendi kullandığınız para, ya da hisse senedi ya da döviz piyasası.”
Eylül 27: [Yen yükselişi “değil, anormal açısından eğilimleri.”
Eylül 28: “Bu değil diyorum onaylamayan yeni yükselişi.”
Eylül 28: “sanmıyorum o doğru için hükümete müdahale pazarlarda keyfi.”
Eylül 29: “Eğer döviz piyasası hareketleri anormal, biz olabilir almak için gerekli adımları ulusal çıkar.”
Ekim 3: “ben " dedi Tokyo, biz al uygun adımları eğer tek taraflı hareketleri aşırı.”
Ekim 5
: “Eğer para birimlerini göster bazı aşırı hareketler bir önyargılı yön ver, önlem alın.”

Kafası karışık? Ben biliyorum. Bu sözlerinin anlamı herhangi bir görünüş bilmek mümkün mü? Özet bir köşe yazarı, “Hirohisa Fujii ilk güçlü yen lehine çıktı ve piyasalar sözünü aldı ve Japon para birimi yükselen gönderdi sonra geri adım atarak sanki bu sözleri birkaç devir geçti.”

Bu Bakanı Fujii orijinal yorumlarla biraz fazla ciddiye alındı sonra hissettim, gereken pişmanlık saklar bence. Fujii döviz yeni yönetimin duruşu ifade etmek, özetle çalıştı, ve kesinlikle yatırımcılar vahşi çalıştırın ve diğer 4% kadar Yen göndereceğini beklemiyordum, bu yıl için %15, Dolar karşısında tarihi takdir getiren gez görünüyor. Yukarıda anılan aynı köşe yazarı dediği gibi, “Japonya Maliye Bakanı terbiyesizce pazarlar konuşma kuralını hatırlattı olmuştur az daha çoktur.”

Yani aslında nerede duruyor Fujii? Şahsen orijinal açıklanması, onun hala Yen ofisteyken eğiliminde olacaktır. nasıl en doğru tasviri olduğunu tahmin ettiğim kadarıyla. Ofiste (bir kez Fujii kendini başkanlığında) ise eski Liberal Demokrat Parti (LDP) yönetim birkaç kez müdahale etti.ve en son 1994 yılında. Yen trilyonlarca harcama rağmen, kampanyanın sadece marjinal Yen yükselişi olmuştur.

Bu arada, Japon ekonomisi “dünyanın en uzun durgunluk olarak, 1980 yılından kalma ne olabilir saplanıp olmuştur. Ucuz-Yen politikası, ihracatı teşvik etmek için tasarlanmış, Japon ekonomisine fayda etmemiş belli. Yeni yönetimin, bu nedenle, strateji bir kayma, dışa bağımlılıktan uzak ve iç tüketimin doğru belirtti.

İronik olarak, doğmakta olan Japon ekonomik toparlanmanın bir kez daha ihracat ile tahrik ediliyor. Fujii şüphe yok ki bilir, ama ideoloji uğruna kurtarma tehlikeye atmak istemiyor. Örneğin, Toyota Corporation Dolar karşısında Yen %1 takdir şirketin maliyeti 400 milyon faaliyet gelirleri dolar olduğunu belirtti. Buna ek olarak, güçlü Yen Japon tüketicilerin satın alma gücünü arttırırken, aşırı güçlü bir Yen tüketicilerin yolda daha düşük fiyatlar beklentisiyle harcama önlemek olarak deflasyon yol açabilir.

Diğer bir deyişle, kesinlikle Japonya'nın son tırmanma taraftarı değil Fujii, ama tutumunu başlangıçta anlaşılan daha farklı. “Fujii temelde para ekonomik temelleri yansıtması gerektiğini ve ihracatçılar uğruna yen düşürmek için onların hareketlerini işlemek için yanlış,” bir stratejist teklif edildiğini söylüyor. Bu, piyasalar nihayet anlamış görünüyor, ve Yen aslında geçen hafta ders tersine döndü. Sonuçta, “80'li yıllarda yen aşırı,” rekor seviyede düşük faiz oranları bağlamında ve hala Akit bir ekonomi verilmiş.

Yakın vadede, o zaman müdahale hakkında konuşmak mantıklı değil. Piyasalar bu konuda kendilerinden önce elde edildi gibi görünüyor. Ben interevention ilk etapta bir faktör olmamalı müdahale olasılığını fiyatı mantıklı gelmiyor. Öte yandan, Yen takdir etmeye devam ederse, o zaman Fujii sabit ilkelerinden ne kadar dikkate alabilir.

İlginizi Çekebilir: